گیم

نگاهی به تمام بازی های در دست توسعه اکتیویژن بلیزارد

شرکت اکتیویژن بلیزارد، از جمله بزرگترین کمپانی‌های صنعت بازی سازی، این سال‌ها در حالی که با مشکلات بسیاری روبه رو بوده، سعی کرده جای خود را به بزرگان نبازد و در این امر نیز موفق بوده است. با این حساب، ما سعی داریم تا در این مطلب نگاهی به بازی های اکتیویژن بلیزارد که بیش از پیش جایگاه آن را تثبیت می‌کنند داشته باشیم.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از سرگرمی، حدود ۱۵ سال از ادغام دو شرکت بزرگ صنعت بازی سازی یعنی اکتیویژن (Activision) و بلیزارد (Blizzard) گذشته و طی این سال‌ها که با نام اکتیویژن بلیزارد همراه بوده‌ایم، آن‌ها یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین نام‌ها در این صنعت پر طرفدار بوده و هستند. این شرکت بزرگ در کنار توسعه عناوینی بی نظیر چون وارکرفت (Warcraft) و دیابلو (Diablo)، سری بازی پر طرفدار کال آف دیوتی (Call of Duty) را برای ما به ارمغان آورده که این بازی‌ها نه تنها در سبک خود، بلکه در تمام دنیای بازی‌های ویدیویی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. البته ناگفته نماند که این سری بازی‌ها تنها بازی‌های تحت اختیار این شرکت بزرگ نبوده و به لطف چندین و چند استودیویی که تحت نام اکتیویژن بلیزارد فعالیت می‌کنند، این شرکت صاحب امتیاز بسیاری عناوین بزرگ دیگر است.

شرکت اکتیویژن در حالی که این سال‌ها تمرکز اصلی خود را روی عناوین کال آف دیوتی، وارکرفت، دیابلو و اورواچ (Overwatch) قرار داده، صاحب امتیاز عناوین کلاسیک و دوست داشتنی استارکرفت (Starcraft)، کراش بندیکوت (Crash Bandicoot)، اسپایرو (Spyro)، تونی هاوک (Tony Hawk) و گیتار هیرو (Guitar Hero) است و با پیوستن احتمالی شرکت شرکت اکتیویژن بلیزارد به مایکروسافت، ما احتمالا شاهد افزوده شدن سری بازی جدید به این فهرست نسبتا بلند و دوست داشتنی باشیم.

ما قصد داریم در این مطلب، نگاهی جامع به بازی های در دست توسعه اکتیویژن بلیزارد برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها داشته باشیم و قصد نداریم اشاره‌ای به بازی‌های موبایل در دست توسعه این شرکت، از جمله وارزون موبایل بکنیم. پیش از پرداختن به اصل مطلب، بد نیست مطلع باشید که در حال حاضر شرکت اکتیویژن بلیزارد با انبوهی از شکایات و اتهامات از جمله تعرض جنسی و بد رفتاری در فضای کاری روبه رو بوده که بسیاری باور دارند سبب ضعف عملکرد این شرکت شده است.

بازی Diablo Immortal

در زمان انتشار این مطلب، یکی از نزدیک‌ترین بازی های اکتیویژن بلیزارد به زمان انتشار خود، عنوان Diablo Immortal است که در کنار انتشار برای رایانه‌های شخصی، برای موبایل نیز منتشر می‌شود. بازی Diablo Immortal در حقیقت یک اسپین آف از سری بازی دیابلو در سبک MMO و اکشن نقش آفرینی بوده و قصد دارد داستانی کامل تازه در میان دو بازی Diablo 2 و Diablo 3 برای ما تعریف کند.

بازی Diablo Immortal شش کلاس Barbarian، Crusader، Demon Hunter، Monk، Necromancer و Wizard را در اختیار ما قرار می‌دهد. شما در این بازی برای اولین بار در سری بازی محبوب دیابلو قابلیت تغییر شخصیت در میانه بازی را دارید و این در حالی است که پیشرفت شما با شخصیت پیشین، به طور کامل به شخصیت جدید منتقل می‌شود. به گفته شرکت بلیزارد، ما شاهد افزوده شدن کلاس‌های جدید به این بازی پس از انتشار اولیه بازی خواهیم بود.

وایت چنگ (Wyatt Cheng) که پیش‌تر یکی از کارگردانان ارشد بازی Diablo 3 بوده، وظیفه کارگردانی بازی دیابلو ایمورتال را بر عهده دارد. از سوی دیگر راد فرگوسن (Rod Fergusson) به عنوان مدیر ارشد سری بازی دیابلو، بر این پروژه نظارت دارد. بازی Diablo Immortal اولین مرتبه طی سال ۲۰۱۸ در مراسم BlizzCon معرفی شد و از آنجایی که کاربران انتظار معرفی نسخه‌ای از خط اصلی و نه یک اسپین آف از این سری بازی را داشتند، مورد نقد منفی همگان قرار گرفت. البته ناگفته نماند که نسخه‌ای از خط اصلی از این سری بازی در دست توسعه بوده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

این نکته را نیز باید ذکر کرد که برخی کاربران پس از تجربه نسخه آزمایشی بازی Diablo Immortal به آن امیدوار شده و باور دارند که طرفداران نا امید نخواهند شد. بازی Diablo Immortal در تاریخ ۲ ژوئن سال ۲۰۲۲، برابر با ۱۱ تیر ماه سال ۱۴۰۱ برای رایانه‌های شخصی و موبایل منتشر خواهد شد.

بازی Call of Duty Modern Warfare II

عنوان Call of Duty Modern Warfare II از بازی های بسیار مهم اکتیویژن بلیزارد و همچنین نسخه بعدی سری بازی شوتر اول شخص تاریخی کال آف دیوتی خواهد بود که در حقیقت، داستان دنباله بازی Call of Duty Modern Warfare منتشر شده در سال ۲۰۱۹ را برای ما روایت خواهد کرد. در حالی که اکتیویژن از تاریخ انتشار، شخصیت‌های اصلی و لوگوی این بازی پرده برداری کرده، ما اطلاعات چندانی از این بازی در دست نداریم.

نکته‌ای که ما و کاربران را به این بازی به شدت امیدوار کرده، بازگشت توسعه دهنده همیشگی سری مدرن وارفر یعنی استودیو اینفینیتی وارد (Infinity Ward) است. البته این استودیو تک و تنها در حال توسعه بازی کال آف دیوتی مدرن وارفر نبوده و به پشتیبانی ده استودیو دیگر و البته موتور گرافیکی کاملا جدید قصد دارد ما را بار دیگر شگفت زده کند.

اگر به تجربه بازی مدرن وارفر ۲۰۱۹ نپرداخته‌اید، باید بدانید که پایان بازی با درخواست کاپیتان پرایس (Captain Price) دوست داشتنی برای تشکیل گروه تسک فورس ۱۴۱ (Task Force 141 =  گروه ضربتی به رهبری کاپیتان پرایس که اولین مرتبه در بازی Call of Duty Modern Warfare 2 در سال ۲۰۰۹ با آن آشنا شدیم.) همراه بود تا ما بار دیگر شاهد تیمی خوفناک متشکل از کاپیتان پرایس، سوپ (Soap)، گوست (Ghost)، گز (Gaz) و همراهی شخصیتی جدید با نام الخاندرو وارگاس (Alejandro Vargas) باشیم.

استودیو اینفینیتی وارد به طور همزمان در حال توسعه نسخه بعدی کال آف دیوتی وارزون بوده که در آینده به آن می‌پردازیم. لازم به ذکر است در حالی که احتمالا طی ماه‌های آینده شرکت اکتیویژن بلیزارد تحت اختیار شرکت مایکروسافت دربیاید، بازی Call of Duty Modern Warfare II برای کنسول‌های پلی استیشن نیز منتشر خواهد شد، با این حال شرکت اکتیویژن هیچ خبری مبنی بر انتشار این بازی برای کنسول‌های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان به انتشار نرسانده است. بازی کال آف دیوتی مدرن وارفر ۲ در تاریخ ۲۸ اکتبر، برابر با ۶ آبان ماه سال جاری منتشر خواهد شد.

بسته الحاقی Wrath of the Lich King برای بازی World of Warcraft Classic

همانطور که همیشه مشاهده شده، امکان ندارد بلیزارد در حال توسعه بخشی جدید برای بازی‌های سری وارکرفت نباشد و آن‌ها در حال توسعه بسته الحاقی Wrath of the Lich King برای بازی World of Warcraft Classic هستند. این بسته الحاقی که اولین مرتبه طی سال ۲۰۰۸ وارد دنیای وارکرفت شد، سبب افزوده شدن نقشه Northrend، دانجن‌های جدید از جمله Violet Hold و Culling of Stratholme، رید‌های جدید، سیستم دست آوردها و کلاس Death Knight به این بازی می‌شود.

البته بر خلاف این بسته الحاقی در سال ۲۰۰۸، ما امسال شاهد افزوده شدن سیستم Dungeon Finder نخواهیم بود. به گفته رهبر اصلی تیم توسعه دهنده این بازی یعنی برایان بیرمنگهام (Brian Birmingham) این تصمیم به منظور بازگشت به ریشه‌ها و اصالت بازی World of Warcraft و جامعه طرفداران آن گرفته شده است.

بسته الحاقی Wrath of the Lich King در بهترین دوران بازی ورد آف وارکرفت از لحاظ تعداد کاربران منتشر شد و پس از انتشار این بسته الحاقی، ما شاهد ۱۲ میلیون کاربر در این بازی طی سال ۲۰۱۰ بودیم که خود یک رکورد است. بسته الحاقی Cataclysm که پس از این بسته الحاقی منتشر شد، نه تنها دنیای بازی World of Warcraft، بلکه سبک MMO را به طور کلی تغییر داد. حال بلیزارد اعلام کرده در صورت درخواست کاربران، حاضر به ایجاد تغییرات در Cataclysm در بازی World of Warcraft Classic است. بسته الحاقی Wrath of Lich King در تاریخی نامشخص طی سال ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد.

بازی Call of Duty Warzone 2

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، استودیو محبوب اینفینیتی وارد در کنار بازی Call of Duty Modern Warfare II در حال توسعه نسخه بعدی Call of Duty Warzone است. شرکت اکتیویژن بازی وارزون ۲ را انقلابی بزرگ در سبک بتل رویال دانسته که قرار است از پایه توسط آن‌ها طراحی و توسعه یابد. آن‌ها ادعا کردند که این بازی از نوآوری‌های شگفت انگیز و بی نظیر پرده برداری خواهد کرد.

بازی وارزون یکی از موفق‌ترین بازی‌های تاریخ اکتیویژن بوده که تا ماه آوریل سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر را جذب کرده بود و بدون شک این رقم بیشتر نیز شده است و سودی کلان را نصیب اکتیویژن کرده است، با این حال ما شاهد افت شدید کاربران این بازی پس از عرضه نقشه کالدرا بودیم.

بازی وارزون ۲ می‌تواند با برطرف کردن مشکلات روز افزون نسخه اول خود رضایت کاربران را بار دیگر به جا آورده و بار دیگر به یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها تبدیل شود. بازی وارزون ۲ به احتمال زیاد طی سال ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد. ناگفته نماند احتمالا این بازی مخصوص کنسول‌های نسل نهم و رایانه‌های شخصی باشد.

بازی Diablo 4

پس از لو رفتن تبلیغ آرت بوک بازی دیابلو ۴، این عنوان در مراسم BlizzCon سال ۲۰۱۹ معرفی شد. چهارمین نسخه اصلی سری بازی نقش آفرینی محبوب بلیزارد، کاربران را به Sanctuary، دنیایی جهان باز و جدا از بهشت و جهنم می‌برد. طبق اخبار انتشار یافته، بازی Diablo 4 قصد دارد ما را به ریشه‌های تاریک دنیای دیابلو ببرد. به گفته لوییز باریگا (Luis Barriga)، کارگردان سابق بازی‌های دیابلو، عنوان دیابلو ۴ به شدت از فضای قرون وسطی و همچنین سبک هنری گوتیک الهام گرفته و دنیایی عاری از امید و تحت سلطه اهریمن‌ها را در برابر ما قرار می‌دهد. او در ادامه اشاره داشت که این بازی به شدت از مانگاهای ترسناک جونجی ایتو (Junji Ito) الهام می‌گیرد.

باریگا در ادامه توضیح داد که بازی دیابلو ۴ بسیار وفادار به گذشته بوده و قسمتی از هر دیابلوی پیشین را در خود دارد. برای مثال، ما می‌توانم حس ترس بازی دیابلو ۱، کلاس‌ها و سیستم‌های بازی دیابلو ۲ و سیستم مبارزاتی بازی دیابلو ۳ را در این بازی تجربه کنیم. متاسفانه باریگا به همراه یکی دیگر از طراحان ارشد یعنی جسی مک‌کری (Jesse McCree) و یکی از طراحان بازی World of Warcraft یعنی جاناتان لکرفت (Jonathan LeCraft) پس از اتهامات وارده در آگوست سال گذشته از بلیزارد جدا شدند. پس از آن طراح ارشد بازی دیابلو ۴ یعنی جو شلی (Joe Shely) به عنوان کارگردان بازی فعالیت می‌کند.

بازی Diablo 4 در زمان عرضه شاهد پنج کلاس متفاوت شده که ۴ کلاس از آن‌ها تابدین لحظه معرفی شده‌اند. این چهار کلاس Barbarian، Sorceress، Rogue و Druid خواهند بود. کاربران برای اولین مرتبه در سری بازی دیابلو قدرت تغییر ظاهر و رنگ زره خود را در اختیار داشته که به لطف سیستم ریزتراکنش‌ها صورت می‌گیرد. ناگفته نماند که این خریدهای درون برنامه‌ای تنها جنبه ظاهری داشته و به هیچ عنوان قدرت شخصیت شما را افزایش نمی‌دهند.

در کنار بخش داستانی خطی بازی دیابلو ۴، ما شاهد بخش جهان باز این بازی خواهیم بود که شامل ویژگی‌هایی چون ساخت و ساز، داد و ستد، رویدادهای جهانی، مراحل فرعی، کمپ‌ها و البته مبارزات PvP (بازیکن در برابر بازیکن) خواهد شد. منطقه Sanctuary شامل پنج منطقه کاملا مجزا به همراه آب و هوای پویا و سیستم شب و روز خواهد شد.

دشمنان شما در بازی Diablo 4 شامل Cultists، Drowned، Fallen و Cannibals شده و شخصیت منفی معروف این بازی یعنی لیلیث (Lilith) بار دیگر به این بازی باز می‌گردد. آخرین اطلاعات رسمی منتشر شده از تاخیر این بازی تا سال ۲۰۲۳ یا حتی پس از آن خبر می‌دهد. به گفته تیم توسعه دهنده، این بازی برای کنسول‌های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان، به همراه رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. تابدین لحظه هیچ خبر رسمی درباره عرضه این بازی برای کنسول‌های نسل نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سریز ایکس/سریز اس منتشر نشده، با این حال احتمال انتشار نیافتن بازی دیابلو ۴ برای این کنسول‌ها به طور مطلق صفر درصد است!

بازی Overwatch 2

عنوان Overwatch 2 نیز از بازی های اکتیویژن بلیزارد بوده و اولین مرتبه همراه با بازی Diablo 4 در مراسم BlizzCon سال ۲۰۱۹ معرفی شد که دنباله مستقیم بازی شوتر اول شخص مولتی پلیر اورواچ خواهد بود. این بازی از دو حالت PvP (بازیکن در برابر بازیکن) و PvE (بازیکن در برابر محیط) به همراه مراحل داستانی با قابلیت Co-Op، مراحل Hero Missions با قابلیت ریستارت و همچنین حالت جدید ۵ به ۵ Push بهره خواهد برد.

بخش داستانی این بازی که از قابلیت Co-Op بهره می‌برد، قابلیت پشتیبانی از چهار بازیکن را داشته و داستان شخصیت‌های دنیای اورواچ که در برابر Null Sector قرار می‌گیرند را تعریف می‌کند. هر مرحله شاهد آغاز و پایان سینمایی بوده که از دل گیم پلی بازی استخراج شده‌اند. مراحل Hero Missions در سوی دیگر، شما را در برابر دشمنان با هوش مصنوعی قرار داده که برای ارتقا سطح کاربران بسیار عالی است و به طور مستقیم سبب ارتقا Skill Tree شخصیت شما می‌شود. جف کپلان (Jeff Kaplan)، کارگردان سابق سری بازی اورواچ، بخش Hero Missions را بسیار مشابه با Adventure Mode سری بازی Diablo و World Quests بازی World of Warcraft می‌داند.

جف کپلان که در ماه آوریل سال گذشته شرکت بلیزارد را ترک کرد، جای خود را به آرون کلر (Aaron Keller) داده است. از سوی دیگر، چاکو سانی (Chacko Sonny) از دیگر اعضای ارشد بلیزارد نیز این شرکت را در میانه توسعه این بازی ترک کرد. بازی Overwatch 2 نقشه‌هایی جدید برای مد‌های PvP و PvE را در شهرهای نیویورک سیتی، رم، تورنتو، گوتنبرگ، مونته کارلو، ریو د ژانیرو و کشور هند به همراه خواهد داشت و همچنین شاهد حضور قهرمانانی جدید از جمله Sojourn که یک ریل گان در دست دارد، خواهیم بود. به گفته توسعه دهندگان باقی قهرمانان جدید تا پیش از عرضه حالت PvP بازی معرفی خواهند شد. این نکته نیز باید ذکر شود که حالت‌های PvP و PvE به طور جداگانه به انتشار خواهند رسید، با این حال اینگونه به نظر می‌رسد که مدت زمان زیادی تا انتشار هر یک از حالت‌ها باقی مانده است.

تمام ۳۲ قهرمان بازی Overwatch نیز در نسخه دوم حضور داشته، با این حال بسیاری از آن‌ها با تغییرات ظاهری روبه رو شده و برخی از آن‌ها از جمله Sombra، Bastion، Doomfist و Orisa با تغییراتی در گیم پلی خود نیز روبه رو خواهند شد. بخش بتای این بازی نیز تا روز ۱۷ ماه می، برابر با ۲۷ اردیبهشت ماه نیز قابل دسترسی بود. در حالی که این بازی هنوز به طور کامل به انتشار نرسیده، در مسابقات Overwatch League 2022 مورد استفاده قرار گرفت.

بازی اورواچ ۲ دقیقا مانند بازی دیابلو ۴ برای انتشار طی سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده بود که متاسفانه تا تاریخی نامشخص در سال ۲۰۲۳ تاخیر خورد. بازی Overwatch 2 برای کنسول‌های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان، در کنار کنسول‌های نسل نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سریز ایکس/سریز اس و همچنین رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد.

بسته الحاقی Dragonfilght بازی World of Warcraft

نهمین بسته الحاقی بازی محبوب MMORPG شرکت بلیزارد یعنی World of Warcraft در حدود یک ماه و نیم پیش با نام Dragonflight منتشر شد و همانطور که نام این بسته الحاقی اشاره دارد، اژدهایان هدف اصلی ما هستند. بسته الحاقی Dragonflight ما را با یک کلاس جدید یعنی Dracthyr آشنا کرد که می‌تواند خود را از انسان تبدیل به اژدها کند و همچنین سیستم سواری کاملا جدید اژدهایان را در اختیار ما قرار داد. در این بسته ما شاهد بازگشت برخی شخصیت‌های قدیمی چون Alexstrasza، Kalecgos، Ebonhorn و Wrathion با داستانی جدید هستیم.

این بسته الحاقی کاربران را به Dragon Isles، مکانی که چهار نقشه جدید با  پستی و بلندی متفاوت را در اختیار ما قرار می‌دهد خواهد برد. چهار نقشه این منطقه Waking Shores، Ohn’ahran Plains، Azure Span و Thaldraszus نام دارند. این مناطق برای استفاده بهتر از سیستم جدید پرواز با اژدهایان، ساختاری عمودی‌تر نسبت به دیگر نقشه‌های دنیای World of Warcraft دارند.

بسته الحاقی Dragonfilght همچنین نگاهی دوباره به استعدادها (Talents)، ساخت و ساز و رابط کاربری بازی داشته است. سقف سطح به ۷۰ رسیده و مانند همیشه بسیاری مراحل، دانجن‌ها و رید‌های جدید در اختیار کاربران قرار گرفته است.

بازی جدید بلیزارد در سبک بقا

ششمین و آخرین پروژه از بازی های در دست ساخت اکتیویژن بلیزارد عنوانی در سبک بقا (Survival) است. این بازی AAA برای کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی در دست توسعه بوده و طی سال ۲۰۲۲ برای جذب توسعه دهندگان جدید توسط بلیزارد معرفی شد. شرکت بلیزارد این بازی را «جهانی که هنوز قهرمانان آن را ملاقات نکرده‌ایم، با داستانی که هنوز بیان نشده و ماجراجویی‌هایی که هنوز تجربه نشده‌اند. دنیایی مملو از احتمالات که باید کاوش شود» توصیف کرد.

در کنار این معرفی زیبا، شرکت بلیزارد دو کانسپت آرت از این بازی منتشر کرد. اولین کانسپت آرت نشان دهنده جنگجویی زره به تن بوده و دیگر کانسپت آرت دو شخصیت امروزی در دنیایی فانتزی را به تصویر می‌کشد. بلیزارد پس از آن اطلاعات بیشتری به انتشار نرسانده، با این حال میکا یبارا (Mika Ybarra) اعلام کرد که این بازی را چندین ساعت همراه با تیم سازنده تجربه کرده و به شدت از نگرش آن‌ها شگفته زده شده و باور دارد دنیای جدید این بازی همان دنیایی است که کاربران را با همدیگر، درون همدیگر غرق می‌کند. بخش پایانی گفته‌های او می‌تواند به حالت Co-Op بازی اشاره داشته باشد. همانطور که گفته شد ما اطلاعات چندانی از این بازی نداریم که شامل تاریخ انتشار آن نیز می‌شود. ما همینطور اطلاع نداریم که این بازی برای کدام نسل از کنسول‌ها به انتشار خواهد رسید.

شرکت اکتیویژن بلیزارد آینده‌ای پر بار و مملو از عناوین خاص و البته آشنا دارد. همانطور که اشاره شد تیم اکتیویژن بلیزارد در حالی که با مشکلات بسیاری روبه رو بوده، تلاش کرده نیروهای خود را از دست ندهد و در زمان درست بازی‌های خود را منتشر کند. انتظار تمامی کاربران و البته منتقدین از تمام بازی‌های در دست توسعه آن‌ها از جمله Call of Duty Modern Warfare II، Diablo 4 و Overwatch 2 به شدت بالا بوده و پیروز بیرون آمدن از این دوره زمانی می‌تواند آینده اکتیویژن بلیزارد را تا سال‌های سال تضمین کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا