فناوری اطلاعات

توقف برنامه های اندروید که شما را ردیابی می کنند توسط DuckDuckGo

DuckDuckGo می خواهد برنامه هایی که شما را در اندروید ردیابی می کنند متوقف کند آخرین به روز رسانی قول می دهد که جمع آوری داده های تهاجمی را در کل تلفن شما مسدود کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از آرس تکنیا؛ در پایان ماه آوریل، اپل با معرفی ابزارهای شفافیت ردیابی اپلیکیشن، صنعت تبلیغات را تا حد زیادی تکان داد. دارندگان آیفون و آی‌پد اکنون می‌توانند برنامه‌ها را از ردیابی رفتارشان و استفاده از داده‌هایشان برای تبلیغات شخصی‌سازی‌شده منع کنند. از زمان راه اندازی کنترل های جدید حریم خصوصی، تقریباً 10 میلیارد دلار از درآمدهای اسنپ، فیس بوک، توییتر و یوتیوب متا پلتفرم کم شده است.

اکنون، ابزار مشابهی به سیستم عامل اندروید گوگل می آید – البته نه از طرف خود گوگل. شرکت فناوری DuckDuckGo متمرکز بر حریم خصوصی، که زندگی خود را به عنوان یک موتور جستجوی خصوصی آغاز کرد، در حال اضافه کردن قابلیت مسدود کردن ردیاب‌های مخفی به برنامه اندروید خود است. این ویژگی که «محافظت ردیابی برنامه برای اندروید» نام دارد، از امروز به صورت آزمایشی عرضه می‌شود و هدف آن تقلید از کنترل‌های iOS اپل است. پیتر دولانسکی، مدیر محصول در DuckDuckGo می‌گوید: «ایده این است که ما این مجموعه داده‌ها را از برنامه‌هایی که ردیاب‌ها مالک آن نیستند، مسدود می کنیم. “شما باید تبلیغات وحشتناک بسیار کمتری را مشاهده کنید که شما را به صورت آنلاین دنبال می کنند.”

اکثریت قریب به اتفاق برنامه‌ها دارای ردیاب‌های شخص ثالث هستند که در کد خود پنهان شده‌اند. این ردیاب‌ها بر رفتار شما در برنامه‌های مختلف نظارت می‌کنند و به ایجاد نمایه‌هایی درباره شما کمک می‌کنند که می‌تواند شامل آنچه می‌خرید، داده‌های جمعیتی و سایر اطلاعاتی باشد که می‌تواند برای ارائه تبلیغات شخصی‌شده به شما استفاده شود. DuckDuckGo می‌گوید تجزیه و تحلیل برنامه‌های محبوب اندرویدی رایگان نشان می‌دهد که بیش از 96 درصد آنها حاوی ردیاب هستند. مسدود کردن این ردیاب‌ها به این معنی است که فیس‌بوک و گوگل، که ردیاب‌های آن‌ها از برجسته‌ترین ردیاب‌ها هستند، نمی‌توانند داده‌ها را به کشتی مادر ارسال کنند – و همچنین ده‌ها شبکه تبلیغاتی که هرگز نامشان را نشنیده‌اید.

از دیدگاه کاربر، مسدود کردن ردیاب ها با ابزار DuckDuckGo ساده است. App Tracking Protection به عنوان یک گزینه در منوی تنظیمات برنامه اندروید آن ظاهر می شود. در حال حاضر، گزینه قرار گرفتن در لیست انتظار برای دسترسی به آن را خواهید دید. اما پس از روشن شدن، این ویژگی تعداد کل ردیاب‌های مسدود شده در هفته گذشته را نشان می‌دهد و جزئیاتی از مواردی که اخیراً در هر برنامه مسدود شده است را نشان می‌دهد. برنامه Daily Mail، یکی از بزرگترین وب سایت های خبری جهان را باز کنید، و DuckDuckGo فوراً ثبت می کند که ردیاب های Google، Amazon، WarnerMedia، Adobe و شرکت تبلیغاتی Taboola را مسدود می کند. نمونه‌ای از DuckDuckGo نشان می‌دهد که بیش از 60 برنامه در هفت روز گذشته هزاران بار یک تلفن آزمایشی را ردیابی کرده‌اند.

در یک تجربه شخصی، با استفاده از یک Google Pixel 6 Pro جدید، 36 برنامه رایگان محبوب را نصب شد – برخی تخمین ها ادعا می کنند مردم حدود 40 برنامه را روی تلفن های خود نصب می کنند – . اینها شامل اپلیکیشن مک دونالد، لینکدین، فیس بوک، آمازون و بی بی سی ساوندز بود. سپس، با روشن شدن پیش‌نمایش ردیاب اندروید DuckDuckGo، گوشی را به مدت چهار روز تنها گذاشته شد و اصلاً از آن استفاده ای نشد. در 96 ساعت، 23 مورد از این برنامه ها بیش از 630 تلاش برای ردیابی در پس زمینه انجام داده اند.

استفاده روزانه از تلفنتان – باز کردن و تعامل با برنامه‌ها – باعث ردیابی بیشتر می‌شود. باز کردن برنامه‌های eBay و Uber – اما وارد نشدن به آنها – برای فعال کردن ردیاب‌های Google کافی بود.

در حال حاضر، مسدودکننده ردیاب نشان نمی‌دهد که هر ردیاب چه داده‌هایی را می‌خواهد ارسال کند، اما Dolanjski می‌گوید نسخه آینده نشان می‌دهد که هر کدام معمولاً به چه دسته‌های گسترده‌ای از اطلاعات دسترسی دارند. او می افزاید که در آزمایش این شرکت ردیاب هایی پیدا کرده است که مختصات دقیق GPS و آدرس های ایمیل را جمع آوری می کنند.

 

جمع آوری و ترجمه: حمید حیدری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا