فناوری اطلاعات

سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری گوگل در استارتاپ هوش مصنوعی

گوگل برای سرمایه‌گذاری حداکثر دو میلیارد دلار در استارتاپ هوش مصنوعی آنتروپیک، توافق کرد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازایسنا، سخنگوی آنتروپیک اعلام کرد این تعهد سرمایه‌گذاری شامل تزریق ۵۰۰ میلیون دلار نقدینگی و ۱.۵ میلیارد دلاری است که به مرور زمان، سرمایه‌گذاری خواهد شد. روزنامه وال استریت ژورنال نخستین منبعی بود که این سرمایه‌گذاری را گزارش کرده بود.

آنتروپیک که توسط یکی از مدیران سابق شرکت OpenAI تاسیس شده است، سازنده چت بات هوش مصنوعی کلود ۲ است که رقیب چت جی‌پی‌تی به شمار می‌رود. این استارتاپ در سال ۲۰۲۱ تاسیس شده و علاوه بر گوگل، از شرکت‌های سلزفورس و زوم، تامین مالی دریافت کرده و ارزش آن در ابتدای سال میلادی جاری، ۴.۱ میلیارد دلار برآورد شد.

کلود ۲ قادر است حداکثر حدود ۷۵ هزار واژه را که به اندازه یک کتاب است. خلاصه کند. کاربران می‌توانند اطلاعات زیادی را وارد آن کرده و خلاصه‌هایی در قالب یادداشت، نامه یا داستان را دریافت کنند. در مقابل، چت بات چت جی‌پی‌تی می‌تواند حدود سه هزار واژه را خلاصه کند.

طبق بررسی چت بات‌های مختلف از سوی پلتفرم رصد یادگیری ماشینی Arthur AI، کلود ۲، قابل اتکاترین چت بات از نظر خود آگاهی است یعنی آنچه که انجام می‌دهد و آنچه که نمی‌داند را دقیقا ارزیابی می‌کند و تنها به سوالاتی پاسخ می‌دهد که داده‌های آموزشی برای پشتیبانی از آنها دارد.

گوگل در آوریل، ۳۰۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد و سهم خود را به ۱۰ درصد رساند. همان ماه، آنتروپیک یکی از شرکت‌هایی بود که به همراه آلفابت، مایکروسافت و OpenAI، به جلسه کاخ سفید برای صحبت درباره توسعه مسئولانه هوش مصنوعی دعوت شد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، آنتروپیک در ماه مه موفق شد ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه جذاب کند. در آن زمان، این بزرگترین دور تامین مالی برای یک شرکت هوش مصنوعی از زمان سرمایه‌گذاری مایکروسافت در شرکت OpenAI در ژانویه بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا