فناوری اطلاعات

رونمایی هدست واقعیت ترکیبی و مجازی کوئست پرو ازسوی متا

هدست واقعیت ترکیبی و مجازی کوئست پرو (Quest Pro) از سوی شرکت متا پلتفرم رونمایی شد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از  ایسنا، این هدست که در کنفرانس سالانه کانکت (Connect) متا معرفی شده است، از ۲۵ اکتبر با قیمت ۱۵۰۰ دلار عرضه می شود و به مصرف کنندگان راهی برای تعامل با اجسام مجازی که با یک نمای تمام رنگی از دنیای فیزیکی اطراف آنها همپوشانی دارد، فراهم می کنند. این دستگاه ۱۱۰۰ دلار گرانتر از مدل کوئست ۲ است که با قیمت ۴۰۰ دلار عرضه شده بود.

عرضه این محصول، گام مهمی برای مارک زاکربرگ است که سال گذشته برنامه هایی را برای این دستگاه که در آن زمان پروژه کامبریا نام گرفته بود، اعلام کرد و همزمان نام شرکتش را از فیس بوک به متا تغییر داد تا نیتش برای تغییر تمرکز این غول شبکه اجتماعی به متاورس (دنیای مجازی) را منعکس کند.

زاکربرگ از آن زمان میلیاردها دلار برای این پروژه هزینه کرده است. بخش رئالیتی لبز (Reality Labs) متا که مسئول پروژه متاورس است، در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰.۲ میلیارد دلار ضرر کرد و از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حدود شش میلیارد دلار ضرر کرده است.

زاکربرگ در سخنانی که به صورت ویدیویی و در قالب آواتار ضبط شده بود، گفت: انتظار دارد ترکیب دنیاهای فیزیکی و دیجیتالی نهایتا به کاربردهای جدید از رایانش ختم شود.

هدست کوئست پرو در مقایسه با مدل فعلی کوئست ۲ ارتقاهای متعددی پیدا کرده است از جمله دوربینهای رو به بیرونی که قادرند به صورت سه بعدی فضای فیزیکی اطراف کاربر هدست را به صورت زنده پخش کنند. کوئست پرو سبکتر و باریکتر از مدلهای قبلی و لنزهای باریکی دارد و باتری آن پشت هدست قرار دارد و کمک می کند وزن دستگاه به شکل برابرتری توزیع شده و سنگینی کلی آن کاهش پیدا کند.

برای واقعیت مجازی ایمرسیو کامل، متا حسگرهای ردیابی را به کوئست پرو اضافه کرده که می توانند حرکتهای چشم و حالتهای چهره کاربر را تکرار کرده و این حس را ایجاد کند که آواتارها تماس چشمی برقرار می کنند.

این هدست، فناوریهای جدیدی مانند تراشه اسنپ دراگون ساخت کوالکام دارد که کمک می کند این دستگاه گرافیکهای پیشرفته تری را تولید کند.

متا، دستگاه کوئست پرو را به عنوان یک دستگاه بهره وری معرفی کرده که طراحان، آرشیتکتها و سایر متخصصان خلاق را هدف گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت متا در همکاری با مایکروسافت که ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت مشترکا با زاکربرگ اعلام کرد، علاوه بر پلتفرم فضای کار و اجتماعی هاریزن (Horizon)، نسخه های مجازی محصولات کار مایکروسافت مانند ورد، اوت لوک و تیمز را هم عرضه کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا