گیم

رونمایی سونی از یک دسته‌ی ویژه برای ناتوان‌های جسمی

در جریان کنفرانس سونی در رویداد CES 2023، این شرکت از یک کنترلر جدید با نام رمز «پروژه لئوناردو» رونمایی کرد که این کنترلر قصد دارد دسترسی‌پذیری فراوانی را برای افراد با معلولیت یا ناتوانی‌های جسمی فراهم کند تا آن‌ها با این کنترلر بتوانند تجربه‌ی راحت‌تری از بازی‌ها داشته باشند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از دیجی کالا؛ پلی‌استیشن در یک نوشته‌ی جدید در سایت رسمی خود اعلام کرد که با حامیان دسترسی‌پذیری بیشتر برای افراد معلول یا دارای نقص جسمی به بازی های ویدیویی مانند AbleGamers و SpecialEffect مشورت کرده است تا بتواند کنترلری که «بسیار قابل تنظیم و شخصی‌سازی» است و با بسیاری از لوازم جانبی دسترسی‌پذیر شرکت‌های شخص ثالث هم کار می‌کند، خلق کند.

دسته‌ی جدید ایسوس برای ایکس‌باکس یک صفحه‌ی نمایش دارد

کیت لئوناردو دارای دکمه‌های اصلی و تریگرهای پلی‌استیشن ۵ است که می‌توان آن‌ها را در اطراف یک گیم‌پد دایره‌ای عریض جابه‌جا کرد و همچنین یک جوی استیک که می‌توان آن را نسبت به گیم‌پد تغییر مکان داد. این محصول همچنین با لوازم جانبی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف عرضه خواهد شد تا کاربران بتوانند با توجه به قدرت، برد حرکتی و نیازهای فیزیکی خاص خود، آن را تهیه کنند و دارای چهار جک ۳.۵ میلی‌متری برای وصل کردن لوازم جانبی دسترسی‌پذیر شرکت‌های شخص ثالث، مشابه مایکروسافت آداپتیو کنترلر (Adaptive Controller) باشد.

پروژه لئوناردو می‌تواند به‌عنوان یک کنترل‌کننده مستقل، به‌عنوان جفت یا در هماهنگی با کنترلر بی‌سیم دوال‌سنس کنسول پلی‌استیشن ۵ استفاده شود و آن را برای طیف وسیعی از نیازهای دسترسی‌پذیری بیشتر سازگار می‌سازد. قابلیت‌های شخصی‌سازی فیزیکی لئوناردو با گزینه‌های نرم‌افزاری آن مطابقت دارد. لئوناردو به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا عملکردها را به دکمه‌های مختلف نگاشت کنند و سه پیکربندی مختلف را به‌عنوان پروفایل ذخیره کنند تا استفاده آسان شود.

دسته‌ی جدید ایسوس برای ایکس‌باکس یک صفحه‌ی نمایش دارد

در این چند سال اخیر استودیوهای داخلی پلی‌استیشن برای بازی‌های بزرگ تراز اول خود سعی کرده‌اند که گزینه‌های متعددی را در زمینه‌ی دسترسی‌پذیری بیشتری فراهم کنند تا افراد بیشتری توانایی تجربه‌ی این بازی‌ها را داشته باشند. نتیجه‌ی کار هم بسیار مثبت از آب درآمد و بسیار افرادی که دارای معلولیت‌ یا نقص‌های جسمی بوده‌اند، توانستند این بازی‌ها را تجربه کنند. حتی دو بازی لست آو آس پارت ۲ و گاد آو وار رگناروک در مراسم گیم اواردز جایزه‌ی بهترین بازی با بیش‌ترین دسترسی‌پذیری را هم دریافت کردند. با این وجود، در زمینه‌ی سخت‌افزار سونی گزینه‌ی مناسبی را برای این موضوع در اختیار نداشت و این در حالی است که مایکروسافت چند سال است که دسته‌ی ویژه‌ای به نام آداپتیو کنترلر را معرفی و عرضه کرده است. اکنون پلی‌استیشن می‌خواهد با پروژه‌ لئوناردو در این مسیر قدم بگذارد. قطعاً افزایش گزینه‌های دسترسی‌پذیر و سخت‌افزارهایی که انجام بازی‌ها را برای طیف گسترده‌تری از مخاطبان امکان‌پذیر می‌کند، اتفاق بسیار خوشایندی است.

این پروژه همچنان در دست توسعه قرار دارد و هنوز تاریخ عرضه‌ی پروژه لئوناردو معرفی نشده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا