فناوری اطلاعات

اندروید سیستم عامل امن یا ناامنی؟

نسخه دوازدهم اندروید، به‌زودی در بسیاری از تلفن‌های هوشمند از راه می‌رسد و هنوز بسیاری از مردم تصور می‌کنند این سیستم عامل، امنیت لازم را ندارد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از صدا وسیما، وقتی نخستین نسخه‌های سیستم عامل اندروید معرفی شد، به نظر می‌رسید گوگل از سیستم عامل پایداری رونمایی نکرده است. به همین دلیل، بسیاری از کاربران سیستم عامل آی‌اواس در تلفن‌های هوشمند اپل که رقیب اندروید لقب می‌گرفت، مدعی شدند که اندروید از امنیت کافی برخوردار نیست. واقعیت آن است که این مشکل در این سیستم عامل وجود داشت. نسخه‌های ابتدایی اندروید بدون امنیت لازم بود. از آن‌جا که هسته اصلی سیستم عامل اندروید در جریان شخصی‌سازی این سیستم عامل از سوی تولیدکنندگان گوناگون تغییر پیدا می‌کرد، انتشار یک بروزرسانی همه‌گیر برای اندروید دشوار بود.
در حالی که ۱۰ سال پیش اگر یک شکاف امنیتی در سیستم عامل آی‌اواس می‌توانست با یک بروزرسانی سریع از سوی اپل برای همیشه بسته شود، حل مشکلات امنیتی اندروید نیز زمان زیادی نیاز داشت، اما امروزه شرایط تغییر پیدا کرده است.
تلفن‌های قدرتمند اندرویدی می‌توانند تا ۴ سال به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت کنند و اندروید نیز به سیستم عامل مطمئن‌تری تبدیل شده است که نگرانی‌ها را کاهش می‌دهد. این در شرایطی رخ می‌دهد که هر سال صد‌ها تلفن هوشمند مبتنی بر اندروید ساخته می‌شوند؛ بنابر این، اندروید سیستم عامل ناامنی نیست.
گوگل چگونه موفق شد این سیستم عامل را به یک نمونه امن و ارزشمند تبدیل کند؟
سرویس‌های گوگل
اندروید سیستم عامل امن یا ناامنی؟
امروزه تلفن‌های هوشمندی مبتنی بر اندرویدی که در همه کشور‌های جهان به جز چین فروخته می‌شوند، از سرویس‌های گوگل یاری می‌گیرند. این سرویس‌ها بسیار متنوع هستند؛ از قابلیت ارسال نامه الکترونیکی به لطف جیمیل تا مسیریابی به لطف گوگل مپس؛ اما سرویس‌های جذاب گوگل کارکرد دیگری نیز دارند.
این سرویس‌ها امنیت بیشتری برای تلفن‌های هوشمند اندرویدی به ارمغان می‌آورند. امروزه ۷ نسخه سیستم عامل اندروید از آخرین بروزرسانی‌های سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کنند. به عبارت دیگر، تنها تلفن‌های مبتنی بر اندروید ۴ و نسخه‌های قبل‌تر از آن هستند که جدیدترین نسخه سرویس‌های گوگل را پشتیبانی نمی‌کنند.
سرویس گوگل پلی پروتکت را باید مهم‌ترین سرویس گوگل در مسیر حفظ و بازیابی امنیت سیستم عامل اندروید دانست. این سرویس که به‌صورت ویژه روی اپلیکیشن گوگل پلی قرار دارد، صحت نرم‌افزارهای اندرویدی را بررسی می‌کند و وضعیت امنیتی آن‌ها را نیز واکاوی می‌کند تا از ایمن‌بودن این اپلیکیشن‌ها اطمینان حاصل پیدا کند و امنیت بیشتری برای کاربر به همراه داشته باشد.
سیستم عاملی که غیر متمرکز می‌شود
اندروید سیستم عامل امن یا ناامنی؟
آن‌چه امروز به‌عنوان سیستم عامل اندروید شناخته می‌شود با آن‌چه این سیستم عامل در ۱۰ سال پیش وجود داشت، بسیار متفاوت به‌نظر می‌رسد. سال‌ها پیش، اندروید یک سیستم عامل یکپارچه و یکدست بود که انتشار به‌روزرسانی برای آن دشوار به‌نظر می‌رسید؛ اما در سال‌های اخیر تغییرات بسیاری در اندروید ایجاد شده است.
گوگل در ابتدا تلاش کرد تا به‌روزرسانی اپلیکیشن‌های اندرویدی را از راه فروشگاه بر خط (آنلاین) این سیستم عامل آسان‌تر کند. سپس در اندروید ۸ نوبت به یکی از کلیدی‌ترین تصمیم‌های گوگل رسید. آنها موفق شدند اندروید را به یک سیستم عامل غیر متمرکز تبدیل کنند که انتشار بروزرسانی در بخش‌های مختلف آن آسان‌تر از قبل باشد.
غیر متمرکزسازی اندروید در نسخه‌های پس از اندروید ۸ نیز ادامه پیدا کرد و این سیستم عامل در اندروید ۱۲ که به‌زودی منتشر می‌شود نیز تغییرات بسیاری در این زمینه دارد. اندروید به لطف آن‌که به مرور به یک سیستم عامل کالای غیر متمرکز تبدیل شده است، امنیت بیشتری نسبت به قبل دارد و بسیار جذاب به‌نظر می‌رسد.
به‌روزرسانی‌های امنیتی
اندروید سیستم عامل امن یا ناامنی؟
وقتی، سال ۲۰۱۵ یک باگ امنیتی موجب شد که کد‌های مخرب تنها از راه ویدیو‌ها و موسیقی‌ها به سیستم عامل اندروید نفوذ کنند، گوگل جهت مدیریت این باگ بزرگ که حیثیت اندروید را زیر سؤال برد، واقعا در تنگنا قرار گرفته بود؛ اما امروزه نه‌تنها احتمال نفوذ چنین بدافزار‌هایی به اندروید تقریبا غیر ممکن شده است، بلکه در صورت رخ‌دادن این مسأله نیز گوگل می‌تواند به خوبی آن را مدیریت کند.
امروز به‌روزرسانی‌های امنیتی به یکی از ستون‌های اصلی توسعه اندروید تبدیل شده‌اند و هر ماه، بسیاری از تلفن‌های هوشمند اندرویدی به این به‌روزرسانی‌ها دست پیدا می‌کنند.
گوگل از سال ۲۰۱۸ قوانینی را تصویب کرد که بر اساس آن‌، تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند باید برخی از ضوابط این شرکت را بپذیرند تا تلفن‌های هوشمندی که مبتنی بر اندروید تولید می‌کنند، از سرویس‌های گوگل یاری بگیرند. یکی از این شرایط آن است که تولیدکننده باید دو سال به‌روزرسانی‌های امنیتی در تلفن‌های هوشمند خود را منتشر کند.
در این میان، برخی از تولیدکنندگان مانند سامسونگ، جهت حمایت بیشتر از کاربران خود، حتی بازه زمانی انتشار به‌روزرسانی‌های اندروید را به چهار سال نیز رسانده‌اند.
یک سیستم عامل امن
امروزه، دیگر اندروید یک سیستم عامل ناامن نیست. حتی در برخی موارد باید پذیرفت که سیستم عامل گوگل در مقایسه با سیستم عامل آی‌اواس که از سوی اپل معرفی شده است نیز عملکرد بهتری دارد و در بسیاری از موارد، امن‌تر به‌نظر می‌رسد. دلیل اصلی رشد‌های اندروید و تبدیل‌شدن آن به یک سیستم عامل امن را باید تلاش‌های گوگل دانست.
این سیستم عامل در ۱۰ سال اخیر رشد‌های بزرگی داشته و به محبوب‌ترین سیستم عامل میان تلفن‌های هوشمند تبدیل شده است. شاید به همین دلیل باشد که اندروید را باید یکی از بهترین سیستم عامل‌های تاریخ نرم‌افزار نیز دانست؛ بنابر این، امروز دیگر نیازی به نگرانی درباره ناامنی‌های مرتبط با اندروید نیست.
اگر از کاربران این سیستم عامل هستید، بدون هیچ نگرانی از کاربرد‌های جذاب آن کمک بگیرید. این سیستم عامل می‌تواند هر کاربری را تحت تأثیر قرار دهد و ویژگی‌های جذاب آن همواره کاربردی بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا