فناوری اطلاعات

استفاده از IPV۶ در دستور کار اپراتورها قرار دارد

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: موضوع استفاده از IPv۶ در دستور کار اپراتورهاست و به زودی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح خواهد شد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از  ایسنا، نسخه ۶ آی پی (IPv۶) آخرین نسخه از پروتکل اینترنت بوده و با نسخه رایج ۴ (IPv۴) تفاوت بسیاری دارد؛ در ورژن ۶، طول آدرس‌ها ۱۲۸ بیت بوده و دامنه بسیار گسترده‌ای را پشتیبانی می‌کند و در سطح بین‌المللی طی سال‌های گذشته تلاش‌های متعددی در حوزه گذر به IPV۶ صورت گرفته است.

در واقع IPv۴ یک بستر برای آدرس‌های اینترنتی است که کشورهای جهان از آن استفاده می‌کنند اما کمبود این آدرس باعث مشکلاتی برای شرکتهای دولتی و خصوصی در کشورها شده که برای رفع آن ورژن جدیدی به نام IPV۶ در بیشتر کشورهای جهان پیاده‌سازی شده و یا در حال پیاده‌سازی است.

از جمله مزایای نظام آدرس دهی ورژن ۶ در سند راهبردی گذر به این نظام می توان به افزایش فضای آدرس دهی، پیگر بندی خودکار، امنیت بالاتر، مسیریابی کاراکتر، سهولت در ارتباطات چندگانه و پشتیبانی قوی از امکانات چندبخشی اشاره کرد.

بنابر اظهار نظرهای مسئولان در حال حاضر یک سوم آدرس‌های IPv۴ در انحصار آمریکا قرار دارد و به عبارتی به ازای هر آمریکایی چهار IPv۴ وجود دارد؛ اما در ایران، سرانه هر کاربر از آدرس‌های IPv۴ میزان ۰/۲۵ و ما رتبه ۳۴ دنیا از لحاظ تخصیص آدرس‌های IPv۴ داریم.

بیش از ۱۲ میلیون آدرس IP در کشور وجود دارد که ۰.۳۳ درصد از سهم کل IPv۴ در دنیا را تشکیل می‌دهد، این در حالی است که نبود تعداد کافی از IPv۴ مشکلات عدیده‌ای را در راستای توسعه شبکه و فعالیت اپراتورها و کسب و کارها ایجاد می‌کند.

تاکنون ۲۰ درصد از کاربران نهایی ایران به IPv۶ مهاجرت کرده‌اند و شبکه‌های دولتی و سازمانی در حال اخذ مجوزهای لازم برای گذار به IPv۶ هستند. هم‌چنین اقداماتی در خصوص رزرو IPv۶ توسط ایران انجام شده است؛ به طوری که هم اکنون ایران از منظر رزرو IPv۶ در جهان دارای رتبه ۲۳ است.

در همین رابطه به تازگی امیر محمد زاده لاجوردی- رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به درخواست کاربری مبنی بر فعال شدن پروتکل IPV۶ در یک اپراتور ارتباطی برای رفع مشکل پکت لاست و کندی سرعت اینترنت اپراتور گفته شده، اظهار کرد: موضوع استفاده از IPv۶ در دستور کار اپراتورهاست و به زودی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا