فناوری اطلاعات

کاهش ۲۹ درصدی درآمد هواوی از در سال ۲۰۲۱

ساعاتی قبل هواوی جدیدترین گزارش مالی خود را منتشر کرد که بر اساس آن، وخامت اوضاع این شرکت همچنان در حال بدتر شدن است. طبق این گزارش، درآمد هواوی نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش یافته است که تحریم‌ها و فشارهای دولت آمریکا دلیل اصلی این کاهش درآمد محسوب می‌شود.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از دیجی کالا؛ همان‌طور که احتمالا می‌دانید، هواوی به دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند از نرم‌افزارهای آمریکایی و بسیاری از قطعات سخت‌افزاری استفاده کند و همین موضوع ساخت گوشی و فروش آن را برای این شرکت بسیار سخت کرده است. دونالد ترامپ که حکم تحریم این شرکت را امضا کرده، در آن زمان اعلام کرد که هواوی یک تهدید برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید. با وجود تمام این فشارها، هواوی در سال ۲۰۲۱ توانسته حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند. گوئو پینگ، رییس هیئت مدیره هواوی، در همین رابطه یادداشتی برای کارکنان این شرکت منتشر کرده که در بخشی از آن آمده: «فضای کسب‌وکار غیرقابل پیش‌بینی، سیاسی شدن فناوری و رشد جنبش‌های ضد جهانی‌سازی، همگی چالش‌های جدی محسوب می‌شوند.»

در این یادداشت به کاهش قابل توجه آمار فروش گوشی‌های هواوی اشاره شده ولی از طرف دیگر، میزان درآمد حاصل از فروش تجهیزات مخابراتی مطابق با انتظارات مدیران این شرکت بوده است. در اواخر سال گذشته، هواوی به دلیل فشارهای فزاینده ناچار به واگذاری برند آنر شد و حالا گوشی‌های آنر برای ساخته شدن دیگر با محدودیت‌های مربوط به تحریم‌های آمریکا روبه‌رو نمی‌شوند.

با توجه به اینکه هواوی یک شرکت سهامی عام نیست، جزئیات زیادی از عملکرد مالی این شرکت اعلام نمی‌شود. هواوی احتمالا به توسعه‌ی سیستم‌عامل اختصاصی هارمونی ادامه خواهد داد و بیش از پیش روی ساخت تجهیزات مخابراتی ۵G تمرکز خواهد کرد. طبق آمار این شرکت، در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیون کاربر از سیستم‌عامل هارمونی استفاده می‌کنند که آمار قابل توجهی محسوب می‌شود. با وجود تمام این فشارها، تجهیزات مخابراتی ساخت این شرکت همچنان فروش بالایی دارند ولی در بازارهای خارج از چین، دیگر کمتر کسی گوشی‌های این شرکت را می‌خرد.

با توجه به این فشارها، احتمالا به‌زودی هواوی به طور کامل از بازار گوشی‌های هوشمند خارج خواهد شد. البته مدتی قبل گزارشی منتشر شد که هواوی قصد دارد طراحی‌های مربوط به گوشی‌های خود را در اختیار دیگر شرکت‌های چینی قرار دهد تا به صورت غیر مستقیم به حضور در بازار موبایل ادامه دهد. به نظر شما آیا در سال ۲۰۲۲ گوشی‌های هواوی به آخر خط می‌رسند؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا