تکنولوژی

دستکش‌های جراحی هوشمند می‌شوند

به تازگی دستکش‌های جراحی جدیدی طراحی شده‌اند که  قادر به رصد حرکات دست جراح هستند و بازخوردی درباره تکنیک عملکرد آنها فراهم می‌کنند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، دستکش‌های لاتکس الکترونیکی توسط تیمی از محققان دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا ابداع شده اند. هم اکنون جراحان کارآموز در بیمارستان لیورپول انگلیس مشغول آزمایش نمونه اولیه این دستکش هستند.

هر دستکش شامل یک کابل مسطح و انعطاف پذیر است که از پشت انگشتان شست، اشاره و وسط می‌گذرد. همچنین هر کابل دارای چند واحد اندازه گیری داخلی(IMU) است که برای رصد حرکات هر بخش از انگشتان نصب شده اند. در کل ۹ واحدIMU در هر دستکش وجود دارد.

در نسخه نهایی این فناوری، داده‌های جمع آوری شده از IMU ها وارد یک صفحه مدار کوچک می‌شوند که پشت هر دستکش تعبیه شده است.

در مرحله بعد داده‌ها به وسیله بلوتوث به یک اپلیکیشن در موبایل، تبلت یا رایانه در فاصله‌ای نزدیک منتقل می‌شوند.

می‌توان همزمان با فعالیت کارآموز، نرم افزار را طوری استفاده کرد تا حرکات دست وی ردیابی و با حرکات ایده آل برای انجام هر فعالیت مقایسه شود.

دکتر گوگ لویی محقق ارشد پژوهش در این باره می‌گوید: ثبت حرکات به تنهایی کافی نیستند. روش ما شامل ایجاد یک کاتالوگ از سوابق جراحان باتجربه ای است که مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را انجام می‌دهند. هر دانشجو می‌تواند فعالیت خود را با عملکرد آنها مقایسه کند.

البته باید اشاره کرد این دستکش‌ها برای ارتقای روش‌های آموزشی سنتی و نه جایگزین کردن آنها طراحی شده اند. می‌توان در حوزه‌های دیگر که افزایش مهارت دستی مهم است مانند موسیقی یا هنر، از این دستکش‌ها استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا