فناوری اطلاعات

تعطیلی پروژه‌های ساعت هوشمند و نمایشگر پورتال متا

مدیران شرکت متا پلتفرمز اعلام کردند این شرکت از کسب و کار نمایشگر هوشمند پورتال و پروژه‌های ساعت هوشمند خارج می‌شود.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازایسنا، متا چهارشنبه گذشته در نخستین اخراج گسترده در تاریخ ۱۸ ساله این شرکت، حذف حدود ۱۱ هزار شغل معادل ۱۳ درصد از کارمندانش را اعلام کرد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متاپس از اعلام خبر اخراج‌ها، روز جمعه برای کارمندان این شرکت صحبت کرد اما پرسش و پاسخی در کار نبود.

شرکت مادر فیس‌بوک که به فناوری‌های متاورس متمرکز شده و به رکود جهانی فروش تبلیغات معترف شده است، درصدد کاهش هزینه‌هاست. مدیران متا به کارمندان این شرکت اعلام کردند در حال سازماندهی مجدد قسمت‌های مختلف این شرکت و ادغام واحدهای تماس صوتی و ویدئویی با تیم‌های پیام رسان دیگر و ایجاد واحد جدید “بنیادهای خانواده” هستند که به مشکلات مهندسی دشوار متمرکز خواهد بود.

به گفته مدیران متا، نیمی از ۱۱ هزار شغلی که برای کاهش هزینه‌ها حذف شدند، موقعیت‌های فناوری بودند. لوری گولر، مدیر منابع انسانی متا گفت: در مجموع، ۵۴ درصد از افرادی که اخراج شدند، سمت‌های تجاری و سایرین مسئولیت‌های فناوری داشتند. تقریبا نیمی از اعضای تیم استخدام متا تعدیل شدند.

مدیران متا گفتند: اخراج‌های بیشتر پیش‌بینی نمی‌شود اما هزینه‌های دیگر باید کاهش پیدا کنند و بررسی‌ها درباره پیمانکاران، املاک، زیرساخت رایانشی و محصولات مختلف در جریان است.

اندرو باسورث، مدیر فناوری متا که واحد “رئالیتی لبز” متمرکز به متاورس را اداره می کند، اعلام کرد متا به کار روی دستگاه‌های نمایشگر هوشمند پورتال و ساعت‌های هوشمند خود خاتمه می‌دهد. متا اوایل امسال تصمیم گرفت بازاریابی دستگاه‌های پورتال که برای امکانات تماس ویدئویی خود معروف بودند را متوقف کرده و در عوض به فروش تجاری متمرکز شد. با افول شرکت، مدیران تصمیم گرفتند تغییرات بزرگتری صورت دهند. پورتال منبع درآمد بزرگی نبود و نگرانی‌های حریم خصوصی را از سوی کاربران احتمالی ایجاد کرده بود.

متا هنوز هیچ ساعت هوشمندی عرضه نکرده است. باسورث گفت: واحد ساعت هوشمند، به عینک واقعیت افزوده متمرکز می‌شود. بیش از نیمی از کل سرمایه گذاری در “رئالیتی لبز” به واقعیت افزوده اختصاص دارد.

مارک زاکربرگ در سخنرانی خود دوباره معذرت خواهی روز چهارشنبه درباره اخراج ۱۱ هزار کارمند متا را تکرار و اعلام کرد در پیش‌بینی نخستین کاهش درآمد متا ناموفق بوده است.

متا در دوران پاندمی که استفاده از شبکه اجتماعی توسط مصرف کنندگان محبوس در قرنطینه خانگی افزایش پیدا کرده بود، استخدام زیادی داشت اما کسب و کار این شرکت امسال که هزینه آگهی دهندگان و مصرف کنندگان کاهش پیدا کرده، دچار رکود شده است. این شرکت همچنین با افزایش رقابت از سوی تیک تاک و از دست دادن دسترسی به اطلاعات ارزشمند کاربران سیستم عامل اپل پس از تغییرات حریم خصوصی آن، روبرو بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، زاکربرگ گفت: روند درآمد بسیار پایین‌تر از میزانی بود که پیش بینی کردم؛ من اشتباه کردم. این اشتباه بزرگی در برنامه ریزی برای شرکت بود و مسئولیت آن را برعهده می‌گیرم. از این پس قصد ندارم شمار کارکنان واحد رئالیتی لز را به تعداد زیادی افزایش دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا