فناوری اطلاعات

همایش ایران ۵G؛ نگاه راهبردی به نسل پنجم ارتباطات در کشور

شبکه‌های ۵G یا نسل پنجم، سرعت بسیار بالاتری در مقایسه با نسل قبلی دارند و قابلیت‌های آینده‌گرا مانند رانندگی خودران را امکان پذیر می‌کنند؛ در همین رابطه قرار است طی روزهای آینده همایشی تحت عنوان IRAN ۵G با نگاه راهبردی به شبکه نسل پنجم ارتباطات در کشور و استفاده از فرصت‌ها و رفع چالش‌ها به میزبانی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شود.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، اکنون دیگر ارتباطات به تلفن و اینترنت هم محدود نمی‌شود و اگرچه این مسیر بیش از ۱۵۰ سال پیش با تلگراف آغاز شد، اما با فناوری‌هایی مانند نسل پنجم اینترنت که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دگرگون خواهد کرد، گره خورده و از آنجایی که سرعت رشد فناوری بسیار بالاست، در آینده شاهد تحولات بیشتری نیز خواهیم بود.

از آنجا که اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای مختلفی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت‌ هستند. درباره ویژگی‌های این نسل از اینترنت گفته شده پهنای باند آن بسیار بالاست بنابراین اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر گرفت، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، بر این اساس، سرعت و کیفیت آن بالاتر می‌رود.

اکنون با گذشت چهار سال از نخستین راه‌اندازی ۵G در کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا و با وجود اینکه در کشور هند به تازگی راه‌اندازی شده، روند توسعه آن همچنان ادامه‌دار است.

در همین رابطه همزمان با رشد ۵G در سایر کشورها چند سالی در ایران هم  به این نسل ازاینترنت توجه بیشتری شده است.  بنابراین قرار است هشتم آبان ماه سال جاری همایش IRAN ۵G با هدف بررسی تجربیات موفق جهانی در توسعه نسل پنجم، فرصت‌ها و چالش‌های توسعه نسل پنجم در ایران، تنظیم گری، تأمین طیف فرکانسی و اقتصاد نسل پنجم، تجارب و برنامه اپراتورها در توسعه نسل پنجم به میزبانی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شود.

حسن یگانه- رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه ICT و دبیر این همایش- با اشاره به اهمیت برگزاری و هدف همایش ایران ۵G اظهار کرد: بعد از بحث و بررسی‌هایی که بین پژوهشگاه و وزارت ارتباطات صورت گرفت مقرر شد تا همایش ملی ترتیب داده شود که هم اپراتورها در آن حضور داشته باشند و هم مدیران ارشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ البته تمرکز این همایش از نگاه راهبردی و تجاری سازی به نسل پنجم ارتباطی است.

طبق گفته وی اهمیت این همایش از این جهت است که همه ما در جریان رشد و توسعه شبکه های ارتباطی به ویژه نسل پنجم در دنیا هستیم، نسل پنجم هم اکنون بیش از یک میلیارد مشترک در سراسر دنیا دارد و این تعداد در سال های آینده افزایش تصاعدی خواهد داشت.

رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه ICT در ارتباط با اینکه خروجی و دستاورد این همایش به چه صورت خواهد بود و چگونه به کمک شبکه نسل پنجم کشور خواهد آمد، عنوان کرد: در حال حاضر در داخل کشور اگر چه میزان توسعه سایت‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ قابل قبول است، اما در ارتباط با رشد و توسعه آن چیزی که پیش بینی شده است، محقق نشده و هدف ما در این همایش این است  که اپراتورها و رگولاتوری حضور پیدا کنند و چالش‌هایی که در مسیر توسعه دارند و بحث‌های تنظیم گری را مورد بررسی قرار دهند.

یگانه در پایان تأکید کرد: امیدواریم که همایش IRAN ۵G به عنوان اولین همایش ملی در این حوزه و به ویژه در بحث راهبردی شبکه نسل پنجم ارتباطات بتواند در کنار کمک به بحث تحقیق و توسعه به حل مسائل راهبردی و استفاده از فرصت‌ها و رفع چالش‌ها در مسیر توسعه نسل پنجم منجر شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا