فناوری اطلاعات

نحوه حمایت از شرکت‌های فاوا اعلام شد

اشتغال‌زایی شرکت‌های فاوا، حمایت از توسعه پلتفرم‌ها و عرضه‌کنندگان روی پلتفرم و حمایت از عرضه محصولات سنتی بر بستر آنلاین از طریق برنامه بند الف تبصره ۱۸ مورد حمایت قرار گرفت.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، طی نشستی که با حضور سرپرست، مدیران سازمان و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی اعم از نظام صنفی رایانه‌ای ایران، سندیکای صنعت مخابرات ایران و اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی در سالن فیروزه سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد، برنامه بند الف تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه وزارت ارتباطات و فناروی اطلاعات مورد تشریح و تبیین قرار گرفت.

محسن نادری‌منش- سرپرست سازمان فناوری اطلاعات ایران با ارایه کلیاتی در خصوص برنامه اشتغال وزارت ارتباطات، بند الف تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ را موضوعی دانست که برای اولین بار در طول سنوات گذشته مورد تائید کارگروه ملی کارگروه تخصصی ملی در وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته است و نسبت به همکاری واحدهای صنفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت جذب حداکثری منابع تخصیص داده شده، اظهار امیدواری کرد.

شهره ناصری- معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات از ایجاد سازوکارهای اجرایی برنامه مذکور در این معاونت خبر داد که پس از تدوین دستورالعمل‌ها و عقد قرارداد با موسسات عامل، شرکت‌ها می‌توانند از طریق سامانه توان‌آفرین درخواست خود را ارسال کنند.

فرهاد سنجری‌فرد- مدیرکل دفتر همکاری‌های فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه با ذکر جزییات بیشتر در خصوص این رویداد بیان کرد: بند الف تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه مشتمل بر شش زیربرنامه است که عبارتند از حمایت از اشتغال‌زایی شرکت‌های فاوا، حمایت از توسعه پلتفرم‌ها و عرضه‌کنندگان روی پلتفرم، حمایت از آموزش و برگزاری رویداد، حمایت از عرضه محصولات سنتی بر بستر آنلاین، تسهیلات سرمایه در گردش و نیز طرح‌های ویژه ملی.

وی افزود: در تمامی این برنامه‌ها، دولت از محل برنامه هدفمندی یارانه‌ها اقدام به ارایه ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار کرده که از این میزان، بانک عامل نیز موظف به ارایه حداقل ۸۵۰ میلیارد تومان است و جمع اعتبار موجود معادل یک هزار و هفتصد میلیارد تومان برآورد شده که با احتساب یک‌صد میلیارد تومان کمک فنی و بازرگانی جمعا ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در سطح کشور ارایه می‌دهیم.

سنجری‌فرد دارا بودن برش استانی را از ویژگی‌های اصلی این برنامه دانست و اظهار کرد: برش استانی که طی آن سهم هر استان از محل ایجاد اشتغال و تخصیص منابع مشخص شده است، این امکان را ایجاد می‌کند تا هر استان بتواند راسا اقدام به بررسی طرح‌ها و متقاضی را به طور مستقیم به بانک عامل معرفی کند. سود تسهیلات ارایه شده به شرکت‌ها به میزان ۱۰ درصد و دارای یک سال تنفس و ۳۶ ماه بازپرداخت است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به سرانه هر اشتغال حدود ۱۰۰ میلیون تومان از محل این برنامه به میزان ۱۷هزار اشتغال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود.

بر اساس گزارش سازمان فناوری اطلاعات، نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی با هدف اجرای بهینه برنامه بند الف و و جذب بهتر منابع در این نشست حضور داشتند و به تبادل نظر و ارائه پیشنهاد پیرامون ابعاد برنامه مذکور جهت اجرای اثربخش آن پرداختند. نهادهای صنفی دعوت‌شده به جلسه اعلام آمادگی کردند تا ضمن استفاده از مجرای آنها برای اطلاع‌رسانی به اعضای زیرمجموعه، ظرفیت شرکت‌هایی که دارای توانمندی لازم برای استفاده از این تسهیلات هستند نیز شناسایی شود.

هم اکنون سامانه توان‌آفرین به نشانی tavanafarin.ito.gov.ir در حال ارایه خدمت به متقاضیان تسهیلات وجوه اداره‌شده و آماده‌سازی جهت ارایه وام برنامه اشتغال‌زایی است. به همین منظور متقاضیان می‌توانند پس از آماده‌سازی و تکمیل سامانه که متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد، در گام نخست جهت اخذ کد نوآفرین به سامانه irannoafarin.ir و سپس ثبت درخواست به سامانه توان آفرین مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا