فناوری اطلاعات

محبوب‌ ترین و پر درآمد ترین زبان های برنامه نویسی 2022

پلتفرم کدنویسی Stack Overflow داده‌هایی از کاربران خود منتشر و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی را معرفی کرده است. جاوا اسکریپ برای دهمین سال پیاپی در رتبه نخست قرار گرفته است.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از شهر سخت افزار؛ پلتفرم کدنویسی Stack Overflow در یک نظرسنجی از 73 هزار کاربر خود در سراسر جهان، محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی را معرفی کرده است. بر اساس نتایج، جاوا اسکریپ رای 65 درصد توسعه دهندگان را به خود اختصاص داده و بعد از HTML/CSS با 55.08 درصد و زبان SQL با 49.43 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

رقابت در بالای جدول بین برنامه نویسان مبتدی سنگین‌تر است. زبان‌های JavaScript ،HTML/CSS و پایتون با اختلافی کم برای افرادی که تازه شروع به یادگیری کدنویسی کرده‌اند، در رده‌های اول قرار دارند.

در سال‌های گذشته یادگیری کدنویسی در پلتفرم‌های آنلاین بسیار محبوب شده و در این بین سایت Udemy توسط 66 درصد افراد استفاده شده و محبوب‌ترین است. سایت‌های Coursera و Codeacademy نیز به ترتیب توسط 35 و 26 درصد افراد مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

با این حال محبوب‌ترین در اینجا به معنای پرسودترین نیست؛ در سال گذشته توسعه دهندگان مسلط به زبان Clojure با درآمد میانگین سالانه 100 هزار دلار، بیشتر حقوق را دریافت کرده‌اند. در این بین زبان Dart، با سالانه 43 هزار دلار کمترین درآمد را برای کاربرانش کسب کرده است.

در بخش شغل، توسعه دهندگان ارشد بیشترین حقوق را می‌گیرند و در رتبه‌های بعدی مهندسان زیرساخت‌های ابری، مهندسان بلاک‌چین و مهندسان داده قرار دارند.

پاسخ دهندگان به نظرسنجی وبسایت Stack Overflow، در 46 درصد موراد خود را برنامه نویس فول استک، در 26 درصد موارد فرانت اند و در 15 درصد موارد توسعه دهنده بک اند معرفی کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا