تکنولوژی

لباس سرهمی نوزاد هوشمند به بازار می آید

یک لباس سرهمی نوزادی هوشمند طراحی شده تا رشد نورولوژیکی وی را به طور خودکار انجام دهد و داده هایی دقیق را با استفاده از یادگیری ماشینی به طور مداوم فراهم کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، این درحالی است که یکی از بهترین روش های ردیابی رشد نورولوژیکی نوزاد، رشد حرکات وی هنگام بازی کردن است.

گروهی از محققان بیمارستان کودکان هلسینکی در فنلاند این لباس را براساس تحقیقی ابداع کرده اند که نخستین بار در ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد.

این لباس یکسره نوزادیMAIJU نام گرفته که مخفف «ارزیابی موتور نوزادانان با کمک یک جامپ سویت» است.

این گجت پوشیدنی حاوی چند حسگر حرکات است که در جیب هایی روی هر یک از اعضای بدن قرار دارند.

محققان طی تحقیق خود روی ۵۹ نوزاد ۵تا۱۹ ماهه، این لباس را حین بازی در خانه یا در محیطی شبیه خانه واقع در مراکز پژوهشی به کودکان پوشاندند. هنگام بازی، حرکات کودکان به وسیله حسگرها و همچنین یک دوربین ویدئویی ثبت شد.

در مرحله بعد از یک الگوریتم یادگیری ماشینی برای مرتبط کردن فعالیت های خاص در تصاویر ویدئویی با الگوی حرکات ثبت شده توسط حسگر استفاده شد. در نتیجه این تحقیق حسگرهای لباس سرهمی به تنهایی و بدون کمک دوربین توانستند به طور دقیق ۵ وضعیت بدنی و حرکات مختلف در این وضعیت ها و همچنین حالات بدنی مختلف دیگر را با دقت شناسایی کنند.

اکنون آنها امیدوار هستند تا بتوان از این فناوری برای کنترل رشد طبیعی نورولوژیکی نوزاد استفاده و مشخص کرد آیا در صورت لزوم، درمان به کارگرفته شده کارآمد است یا خیر.

لباس سرهمی مذکور قادر است در مقایسه با انسان ها برای مدت طولانی تری نوزادان را رصد کند. همچنین این فناوری لزوما به استفاده روی کودکان محدود نیست. به گفته محققان می توان از این فناوری برای توسعه گجت های پوشیدنی جهت کمک به بیماران مختلف مانند کودکان بزرگتر یا حتی سالمندان استفاده کرد.

تحقیق مذکور در ژورنال« کامونیکیشن مدیسین» منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا