گیم

فروش ۳۰ میلیون پلی‌ استیشن ۵ در برابر ۱۸ میلیون ایکس‌باکس سری ایکس

طبق جدیدترین آمار منتشر شده، به نظر می‌رسد که فروش کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و اس تاکنون ۱۸.۵ میلیون واحد بوده است.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از دیجی کالا؛ کمپانی مایکروسافت معمولا تمایلی به انتشار آمار فروش کنسول‌ های خود ندارد مگر اینکه به نقاط عطف قابل توجهی در فروش آن‌ها دست یابد. با این حال، در بررسی جدید منتشر شده از بازار کنسول‌ها در سال ۲۰۲۲، شرکت Ampere Analysis تخمین زده که تا پایان سال گذشته ۱۸.۵ میلیون کنسول ایکس‌ باکس سری در مقابل ۳۰ میلیون پلی‌ استیشن ۵ فروخته شده است.

طبق این گزارش، در حالی که فروش پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس به دلیل مشکلات مربوط به تولید متوقف شده بود، مایکروسافت به دلیل عرضه‌ی گسترده‌تر ایکس‌ باکس سری اس توانست سهم خود را از فروش کنسول در سال گذشته اندکی افزایش دهد.

با این حال، سطح تقاضا برای سری اس در طول تعطیلات سال جدید، حتی با وجود تبلیغات و تخفیف‌ها، نشان می‌دهد که سری اس محبوبیت برادر بزرگتر خود یعنی سری ایکس را ندارد. گفتنی است که ماه گذشته سونی اعلام کرد که اکنون پیدا کردن پلی‌ استیشن ۵ در بازار بسیار ساده‌تر است و ادعا کرد که مشکلات مربوط به کمبود عرضه در حال رفع شدن است. این در حالی است که مایکروسافت هنوز ادعای مشابهی برای ایکس‌ باکس سری ایکس نکرده است.

شرکت ذکر شده پیش‌بینی می‌کند که شکاف فروش به وجود آمده بین پلی‌ استیشن ۵ و ایکس‌ باکس سری ایکس‌/اس در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت مگر اینکه مشکل تولید و عرضه‌ی ایکس‌ باکس سری ایکس به پایان برسد. ظاهرا وضعیت در دسترس بودن پلی‌ استیشن ۵ تا پایان سال، به ویژه در ایالات متحده، بهبود یافته است. از سوی دیگر به نظر می‌رسد که ایکس‌باکس سری ایکس تنها در نیمه‌ی دوم سال به طور مداوم در دسترس قرار گیرد.

همچنین سهم مایکروسافت از بازار بازی که شامل ترکیبی از فروش سخت‌افزار، بازی و سرویس‌های اشتراکی می‌شود، از ۲۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۲۷.۳ درصد در سال ۲۰۲۲ رسیده است. این در حالی است که سهم سونی از ۴۶.۳ درصد به ۴۵ درصد کاهش یافته است. جالب است بدانید که در سه ماه پایانی سال گذشته، ایکس‌ باکس از نظر کاربرانی که سرویس گیم پس را خریداری کرده‌اند، رکورد زده است.

در این میان گفتنی است که برد اسمیت، رئیس مایکروسافت، اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرده که پلی‌ استیشن ۷۰ درصد از بازار کنسول جهانی را در مقابل ۳۰ درصد ایکس‌باکس دارد. او این موضوع را به عنوان یکی از دلایل خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت ارائه کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا