تکنولوژی

شاخص‌های اقتصادی ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان اعلام شدند

معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان را تشریح کرد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، علی اسدی فر در نشست خبری معرفی نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان که صبح امروز با حضور دهقانی فیروزآبادی معاون علمی برگزار شد، اظهار کرد: در قانون جدید ارزیابی دانش بنیان‌ها یک بازآرایی در حمایت‌ها صورت گرفته و تغییر رویکرد از حمایت عمومی و یکسان از همه شرکت‌ها به حمایت هوشمند بر اساس نقشه راه رشد از هر شرکت اتفاق افتاده است.

معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به حمایت‌های پایه (براساس ارزیابی اولیه) و حمایت‌های خاص (نیازمند ارزیابی حین حمایت) از دانش بنیان ها گفت: حمایت‌های پایه شامل اعطای برند دانش بنیان، معرفی به صندوق‌ها برای تسهیلات محدود، امریه سربازی، استقرار در کاربری مسکونی و حمایت‌های خاص شامل تولید بار اول، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری، حضور در کنسرسیوم‌ها و پروژه‌های کلان و تسهیلات بزرگ می شود.

اسدی فر در ادامه تاکید کرد: در مدل جدید ارزیابی و حمایت باید حمایت‌های همه نهادها از شرکت‌ها و فناوران در قالب یک نقشه جامع و منسجم که هماهنگ با نقشه راه رشد شرکت هاست ارائه شود همچنین برای همه حمایت‌ها باید شاخص‌های اثربخشی تعیین و رصد شود.

شاخص‌های اقتصادی ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان

وی به شاخص‌های اقتصادی ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان (پذیرش) اشاره کرد و گفت: برای دانش بنیان‌های نوپا فروش کل بین صفر تا ۵۰ میلیارد ریال ناظر به آخرین اظهارنامه مالیاتی قطعی، دانش بنیان‌های نوآور فروش کل بیش از ۵۰ میلیارد ریال ناظر به آخرین اظهارنامه مالیاتی لحاظ می‌شود و برای این دانش بنیان‌ها سهم فروش کمتر از ۵۰ درصد است. برای دانش بنیان‌های فناور نیز فروش کل بیش از ۵۰ میلیارد ریال نیز در نظر گرفته شده و سهم فروش آنها باید بیش از ۵۰ درصد باشد.

معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری شاخص‌های ارزیابی رشد شرکت‌های دانش بنیان نوپا، نوآور و فناور را در سه بخش ورودی، فرآیند و خروجی تقسیم کرد و گفت: در بخش ورودی سهم نیروی انسانی تحقیق و توسعه، میزان جذب سرمایه از شرکت‌های تخصصی حوزه خود یا نهادهای مالی یا میزان سرمایه گذاری در استارت آپ ها و شرکت‌های نوپا اهمیت دارد همچنین در بخش فرآیند مستندات تحقیق و توسعه و طراحی و مهندسی، وجود قراردادهایی مبنی بر همکاری فناورانه، معرفی توسط یک نهاد تخصصی معتبر (ستادهای توسعه فناوری) و همچنین دارا بودن مستندات حسابرسی رسمی از جمله این شاخص‌ها در بخش فرآیند محسوب می‌شوند.

اهمیت میزان فروش محصولات و پتنت بین المللی در ارزیابی ها

وی اضافه کرد: در بخش خروجی نیز میزان و نرخ رشد فروش محصولات / خدمات دانش بنیان، تعداد محصولات فناورانه و سطح آنها (میزان فروش محصولات فناورانه با رشد پایدار در سه سال اخیر) داشتن پتنت بین المللی گرنت شده، داشتن فناوری فروخته شده، داشتن مشتری تخصصی پایدار، میزان و نرخ رشد محصولات فناورانه قابل اهمیت است.

تقسیم بندی شرکت های دانش بنیان براساس نرخ رشد

اسدی فر ادامه داد: در نظام رتبه بندی سالانه شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌ها در سه دسته دانش بنیان نوپا و نوآور، شرکت‌های رتبه الف- رشد بالا و شرکت‌های رتبه ب-نرخ رشد متوسط (ابرشرکت های دانش بنیان با فروش سالانه بیش از ۲ هزارم تولید ناخالص ملی)، شرکت‌های رتبه ج با نرخ رشد پایین تقسیم شده اند. بر اساس پایش رشد سالانه شرکت‌ها امتیازات فناورانه و اقتصادی شامل رشد اشتغال تخصصی، نرخ رشد فروش دانش بنیان و میزان جذب سرمایه لحاظ می‌شود و مهلت حضور شرکت‌ها در وضعیت نوپا حداکثر تا ۵ سال خواهد بود.

نظام جدید حمایت از شرکت های دانش بنیان/حمایت براساس فروش و صادرات

معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری جزئیات نظام جدید حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را تشریح کرد و گفت: شرکت با انجام برخی اقدامات نظیر فروش دانش بنیان، صادرات و ایجاد اشتغال تخصصی، حضور در بازار سرمایه، فعالیت در مناطق محروم و … اعتبار حمایتی را کسب خواهد کرد. اعتبار کسب شده توسط شرکت قابل ذخیره و انتقال به سال‌های بعد (حداکثر سه سال از زمان کسب) خواهد بود. ضریب مصرف هر یک از حمایت‌ها از اعتبار حمایتی متفاوت خواهد بود مثلاً ضریب مصرف برای تسهیلات با نرخ بانکی یک و برای تسهیلات قرض الحسنه سه خواهد بود.

وی مزایای نظام حمایت‌های یکپارچه از دانش بنیان‌ها را یکپارچه سازی و شفاف سازی کلیه حمایت‌ها، اعطای حمایت‌ها متناسب با ظرفیت و نیازمندی هر شرکت و اختیار شرکت در انتخاب حمایت‌ها از سبد حمایتی متناسب با نیاز واقعی خود عنوان کرد.

امتیازات جدید برای دانش بنیان ها؛ از معافیت مالیاتی و حق بیمه تا معافیت گمرگی

معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری حمایت‌ها از شرکت‌های دانش بنیان نوپا، فناور و نوآور را معافیت مالیاتی، استقرار و پروانه بهره برداری، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، معافیت حق بیمه و بیمه قرارداد، معافیت گمرکی و حمایت‌های صندوق نوآوری اعلام کرد.

وی مسیرهای ارزیابی شرکت‌های نوپا را تشریح کرد و گفت: مسیر اول از سوی ستادهای توسعه فناوری راهبردی و پارک‌های علم و فناوری ناجام می‌شود که اعتبارسنجی و تایید مستندات ارزیابی بر اساس دستورالعمل مصوب، اعتبارسنجی برنامه رشد برای هر شرکت و رصد فرایند رشد و ارسال گزارش های دوره‌ای از وظایف آن ها به شمار می رود.

اسدی فر افزود: مسیر دوم ارزیابی توسط کارگزاران ارزیابی دانش بنیان‌ها انجام می‌شود که وظیفه بررسی مستندات ارزیابی اولیه بررسی برنامه رشد شرکت و رصد فرایند رشد و ارسال گزارش‌های دوره‌ای را بر عهده دارند.

این مقام مسئول معاونت علمی خاطرنشان کرد: همچنین به منظور فعالیت بازیگران زیست بوم به عنوان مبادی ارزیابی شرکت‌های نوپا متقاضیان بر اساس چهار شاخص مورد بررسی قرار می‌گیرند. شاخص اول تیم کارشناسی است که بهره‌مندی از نیروهای انسانی آموزش دیده را شامل می‌شود. شاخص دوم نظام ارزیابی استاندارد به معنای دارا بودن نظام ارزیابی فعال و سیستم مستندسازی ارزیابی و شاخص سوم دارا بودن برنامه حمایتی مشخص و در حال اجرا و همچنین پاسخگویی و مسئولیت پذیری تعهد و پاسخگویی در زمان مناسب را شامل می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا