فناوری اطلاعات

رتبه ایران در سرعت اینترنت ثابت تا پایان دولت ۳۰پله ارتقا می‌یابد

وزیر ارتباطات گفت: رتبه جهانی ایران در سرعت اینترنت موبایل تا پایان دولت ۲۰ پله و در اینترنت ثابت ۳۰ پله ارتقا می‌یابد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، عیسی زارع پور در برنامه گفتگوی تلویزیونی صف اول در مورد دلایل کاهش کیفیت و کندی سرعت اینترنت توضیح داد و گفت: سرعت فعلی اینترنت شایسته مردم نیست و تلاش ما در این دولت ارتقا سرعت روی زیرساخت‌های شبکه ارتباطی کشور است.

وی با بیان اینکه ارائه هرگونه خدمات دولت الکترونیک نیازمند شبکه‌ای با سرعت و کیفیت بالا است و یکی از شاخص‌های ارزیابی توسعه دولت الکترونیکی مربوط به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌شود ادامه داد: تلاش ما این است که همزمان دو بال شبکه ملی اطلاعات را که مربوط به توسعه فناوری اطلاعات و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌شود را توسعه دهیم.

زارع پور سرعت اینترنت را تابع عوامل متعددی دانست و ادامه داد: برخی از این عوامل در گذشته مورد غفلت واقع شده است. برای مثال هم اکنون اکثر ترافیک مصرفی کشور روی ارتباطات ثابت است چرا که در گذشته تمرکز اصلی روی توسعه ارتباطات همراه بوده است.

وی گفت: از آنجایی که ارتباطات بی سیم دارای محدودیت‌های خاصی به دلیل فضای فرکانسی است، زمانی که ترافیک از یک حدی بیشتر شود کیفیت روی این شبکه افت پیدا می‌کند. از این رو ما تمرکزمان را به سمت توسعه شبکه فیبرنوری به عنوان نسخه شفابخش حل سرعت اینترنت برده ایم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: در حالی که در بسیاری از کشورها توسعه فیبر نوری منازل و کسب و کارها حدود ۸ سال طول می‌کشد اما قرار است در دولت سیزدهم تا پایان دولت ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری برای منازل و کسب و کارها فراهم کنیم و برای این پروژه حمایت‌های مالی و قانونی پیش‌بینی کرده‌ایم.

رشد ۳۰ پله‌ای سرعت اینترنت ثابت تا پایان دولت

زارع پور با اشاره به آخرین رتبه بندی پایگاه اسپید تست در خصوص رتبه ایران در سرعت اینترنت گفت: در حالی که در شهریور ۱۴۰۰ میانگین سرعت اینترنت موبایل ۲۱ مگابیت بود هم اکنون این سرعت به بیش از ۲۶ مگابیت افزایش پیدا کرده و رتبه ایران به ۷۱ در میان کشورهای جهان رسیده است. در همین حال در حوزه اینترنت ثابت میانگین سرعت در شهریور ماه ۱۴۰۰ حدود ۹ مگابیت بود که هم اکنون به ۱۰.۴ مگابیت رسیده است و ایران رتبه ۱۴۲ را در جهان دارد. این در حالی است که میانگین سرعت موبایل در دنیا ۳۰ مگابیت و در سرعت اینترنت ثابت ۲۹ مگابیت است.

وی تاکید کرد: در پایان دولت سیزدهم قول می‌دهیم که در اینترنت موبایل حداقل ۲۰ پله و در اینترنت ثابت ۳۰ پله رتبه ایران را ارتقا دهیم. امیدواریم در صورتی که پروژه اینترنت فیبر نوری اجرایی شود ایران در حوزه اینترنت ثابت جزو ۵۰ کشور اول باشد. در همین حال با راه اندازی ۵G نیز تا سه سال آینده سرعت اینترنت موبایل هم افزایش می‌یابد.

وزیر ارتباطات در مورد تست سرعت اینترنت یک پتابیتی توسط کشور ژاپن توضیح داد و گفت: آنچه که این کشور تست کرده مربوط به تست آزمایشگاهی بوده و کما اینکه پیش از این نیز سرعت‌های دیگر اینترنت نیز توسط این کشور و برخی کشورها تست شده بود. اما آنچه که هم اکنون مردم این کشور به آن دسترسی دارند سرعت ۲۰۰ مگابیتی در اینترنت موبایل است که تقریباً ۷ برابر سرعت در کشور ما است. ما نیز در روز جهانی ارتباطات سرعت ۱۰۰۰ مگ را در شبکه فیبر نوری تست کردیم.

رتبه ایران در دولت الکترونیک ۳۰ پله ارتقا می‌یابد

وزیر ارتباطات در خصوص روند تکمیل پروژه دولت الکترونیک و ارائه خدمات عمومی دولتی بدون مراجعه حضوری مردم توضیح داد و گفت: هم اکنون حدود ۴۰ درصد از خدمات دولت به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود اما کیفیت آن طوری نیست که دیگر نیازی به مراجعه حضوری مردم نباشد و از این رو میزان رضایتمندی مردم از ارائه خدمات الکترونیک پایین است.

وی ادامه داد: مطابق با ارزیابی‌های جهانی که مربوط به سال ۲۰۲۰ می‌شود رتبه ایران در شاخص EGDI در میان ۱۹۳ کشور ۸۲ است و ما طبق برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم این رتبه را ۳۰ پله ارتقا خواهیم داد.

وزیر ارتباطات گفت: این شاخص مربوط به توسعه دولت الکترونیک از جمله سرویس و خدمات، زیرساخت‌های ارتباطی و نیروی انسانی می‌شود. همچنین در شاخص میزان مشارکت مردم از طریق ابزارهای دیجیتال نیز مطابق این رده‌بندی رتبه ایران ۱۱۸ از میان ۱۹۳ کشور است.

وی افزود: تنها راه چابک سازی دولت، حذف امضاهای طلایی و مبارزه با فساد را توسعه دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: تا پیش از این اولویت مدیران دستگاه‌های اجرایی الکترونیکی کردن خدمات نبود و از سوی دیگر عدم تعامل دستگاه‌ها با یکدیگر و عدم تبادل اطلاعات از دیگر دلایل کندی توسعه دولت الکترونیک در کشور بود. اما مطابق با تاکید رئیس جمهور، اطلاعات دستگاه‌ها بیت المال است و دستگاه‌ها مالک اطلاعات نیستند و باید برای تسهیل کار مردم، اطلاعات را در اختیار دستگاه‌های دیگر قرار دهند.

وی افزود: هم اکنون روند توسعه دولت الکترونیک با سرعت بیشتری پیش می‌رود و تصمیمات خوبی در شورای اجرایی فناوری اطلاعات در این زمینه گرفته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا