فناوری اطلاعات

تولید تراشه پیشرفته سامسونگ سه‌برابر می‌شود

ظرفیت تولید تراشه‌های پیشرفته سامسونگ الکترونیکس با هدف پاسخگویی به تقاضای قوی مشتریان، تا سال ۲۰۲۷ بیش از سه برابر افزایش پیدا می کند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از  ایسنا، سامسونگ الکترونیکس تولید انبوه تراشه های فناوری دو نانومتر پیشرفته را تا سال ۲۰۲۵ و تراشه های ۱.۴ نانومتری را تا سال ۲۰۲۷ هدف گرفته است. این تراشه ها در رایانش پرقدرت و هوش مصنوعی کاربرد دارند.

مونسو کانگ، نایب رئیس کسب و کار تولید قراردادی تراشه در سامسونگ الکترونیکس گفت: امسال پیشرفت‌هایی در افزایش قیمت‌ها وجود داشته و هزینه‌ها، منعکس شده است. سفارش‌های جدیدی پس از دو تا سه سال انجام خواهند شد و بنابراین تاثیر مستقیم فضای فعلی، حداقلی خواهد بود.

سامسونگ تولید تراشه ها با فناوری سه نانومتر را در ژوئن آغاز کرد. این شرکت سرگرم مذاکره با مشتریانی شامل کوالکام، تسلا و AMD، برای همکاری در زمینه تولید تراشه سه نانومتری است.

سامسونگ که بزرگترین سازنده تراشه حافظه در جهان است، در سالهای اخیر مشکلاتی در برآورده کردن انتظارات مشتریانش داشته است. تحلیلگران می گویند این شرکت برای رقابت با شرکت تایوانی TSMC، خیلی سریع به حوزه فناوری پیشرفته ورود کرد اما از کمبود تجربه که برای همکاری با مشتریان شرکتی بلندمدت در تولید قراردادی ضروری است، لطمه دید.

کیونگ کای هیون، یکی از مدیران عامل سامسونگ به خبرنگاران گفت: این شرکت در زمینه برنامه توسعه و عملکرد در تراشه های پنج و چهار نانومتری، از شرکت TSMC عقب است اما مشتریان به نسل دوم تراشه های سه نانومتری که از سال ۲۰۲۴ تولید خواهد شد، علاقمندند. وی افزود: با وجود فشارهای تورمی اخیر، به دلیل توسعه بلندمدت رایانش پرقدرت، هوش مصنوعی، اتصال ۵G و ۶G و کاربردهای خودرویی، تقاضا برای تراشه های پنج نانومتری و تراشه های کوچکتر، به سرعت افزایش پیدا می کند. حتی اگر سرمایه گذاریهای برنامه ریزی شده اجرایی شود، ممکن است تامین تقاضا برای صنعت دشوار باشد. شمار محدود دستگاههای تراشه سازی پیشرفته که توسط شرکت هلندی ASML تولید می شود هم میزان رشد ظرفیت تولید تراشه را محدود می کند.

بر اساس گزارش رویترز، سامسونگ در حال حاضر سرگرم ساخت کارخانه تولید تراشه در شهر تایلور تگزاس است که فعالیت آن در سال ۲۰۲۴ آغاز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا