فناوری اطلاعات

86 درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند

وزیر ارتباطات گفت: برخلاف آمار اتحادیه جهانی مخابرات که حدود ۴۰ درصد مردم دنیا به اینترنت دسترسی ندارند، در کشور ما علاوه بر شهرها، ۸۶ درصد روستاها نیز به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، عیسی زارع پور در مراسم روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی و افتتاح چند پروژه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، گفت: زندگی مردم دیجیتالی شده است و دیگر بزرگراه‌های جدید را باید با میزان فیبرنوری شناخت. این مساله سبب شده تا دولتمردان از این پس سیستم‌های فیزیکی را به سمت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی ببرند.

وی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات زیرساخت زیست مردم محسوب می‌شود و بهره گیری و کاربردی سازی این فناوری در شرایط حاضر یک الزام است، گفت: حتی اتحادیه جهانی مخابرات نیز شعارهای سالانه روز جهانی ارتباطات را به سمت گره گشایی مشکلات و ایجاد ظرفیت‌ها با ICT سوق داده است و امروز می‌بینیم که شعار امسال را استفاده از فناوری اطلاعات برای سالمندان انتخاب کرده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه دولت سیزدهم نیز به دنبال این است که از این فناوری برای تسهیل زندگی مردم استفاده کند، خاطرنشان کرد: ما برای اینکه بتوانیم حکمرانی مبتنی بر داده را در کشور راه اندازی کنیم و تصمیماتمان برپایه حدس و گمان نباشد و براساس اطلاعات باشد، نیازمند استفاده از ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم.

زارع پور با تاکید بر اینکه بخش ICT حتی در طرح اقتصادی دولت نیز در کنار دولت است، گفت: گره‌های کشور با فناوری اطلاعات قابل گشایش است و با وجود ابزارهای این فناوری، اجرای هر طرح، بیش از گذشته، اجرایی به نظر می‌رسد. برای مثال برای تشخیص بانک‌های اطلاعاتی کشور که خطای دهک‌های یارانه را به حداقل برسانیم می‌توان از فناوری اطلاعات کمک گرفت و این نمودی از گره گشایی فناوری اطلاعات است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این حوزه می‌تواند توسعه اقتصاد کشور را متحول کند و ظرفیت‌های زیادی دارد، ادامه داد: دولت کل اختیارات مربوط به اقتصاد دیجیتال را به کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تفویض کرده و بازتاب این تصمیم به زودی متبلور می‌شود.

وی تصریح کرد: بر خلاف اظهارات دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات که از جمعیت ۷.۷ میلیاردی جهان حدود ۳ میلیارد نفر یعنی ۴۰ درصد به ارتباطات دسترسی ندارند اما امروز علاوه بر شهرهای ما، حتی ۸۶ درصد روستاها نیز به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و پیش بینی ما این است که در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ کل روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

زارع پور با بیان اینکه برنامه‌های متعدد با محور کار شبکه ملی اطلاعات در دست انجام است، خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات شبکه ای پرسرعت، با کیفیت، مستقل و امن در سراسر کشور خواهد بود که خدمات متنوع و با کیفیتی را به مردم عرضه می‌کند. امروز بسیاری از کشورهای پیشرفته دنبال راه اندازی این شبکه هستند و در این زمینه جمهوری اسلامی یکی از کشورها پیشتاز است.

وی با اشاره به اجرای پروژه توسعه ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در کشور، گفت: در ابتدای کار بسیاری می‌گفتند که این حجم کار شدنی نیست. اما امروز می‌بینیم که حتی دولت برای نخستین بار در تاریخ کشور، یک سوم درآمد خود را از اپراتورهای موبایل را صرف توسعه این پروژه خواهد کرد و سه درصد درآمد خود از اپراتورهای ثابت را برای تسهیل این پروژه واگذار کرد. دولت زیرساخت‌های قانونی را برای پیشبرد این پروژه فراهم کرده و موانع را برداشته است. ما با تجهیزات وارد این کار شده ایم و منتظر کسی نمی‌ایستیم؛ اگرچه پشت اپراتورها و کسانی که پای کار بیایند هستیم.

وزیر ارتباطات یکی از پروژه‌های کلیدی بخش فناوری اطلاعات را ایجاد پنجره واحد خدمات دولت هوشمند عنوان کرد و با بیان اینکه این باید یک مطالبه عمومی شود تا همه دستگاه‌ها تا شهریورماه پنجره واحد خدمات دولت هوشمند را راه اندازی کنند، اظهار داشت: پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به صورت آزمایشی از امروز راه اندازی شده است و کاربران می‌توانند با یک بار ورود به سامانه و یک بار احراز هویت، به تمام سرویس‌های دستگاه‌های متصل شده دسترسی پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه فعلاً ۱۰ دستگاه به این پنجره متصل شده اند، گفت: ۵ درصد کار تا به حال انجام شده و با پای کار آمدن سایر دستگاه‌های اجرایی، تا شهریورماه شاهد حداکثر حضور دستگاه‌ها خواهیم بود. نزدیک به دو دهه است که مسئولان می‌خواهند پنجره واحد خدمات دولت را راه اندازی کنند و ما امیدواریم تا شهریورماه این مهم به نتیجه برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا