فناوری اطلاعات

کمبود پژوهشگران زن در فضای ICT کشور

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: کمبود محققان زن در فضای ICT، کمبود زنان فارغ التحصیل در حوزه اقتصاد دیجیتال و کمبود سواد دیجیتال زنان از جمله تهدیدات این حوزه به شمار می رود.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از فرهنگسرای فناوری اطلاعات، لیلا سادات زعفرانچی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در هشتمین نشست تخصصی شب های فناوری با موضوع «اقتصاد دیجیتال و رونق تولید» با اشاره به اقتصاد دیجیتال، ‌فضای کسب و کار و اشتغال زنان گفت: یکی از بزرگترین چالش های اقتصادی ایران مسأله بیکاری بوده و این بیکاری برای جمعیت های گوناگون همگن نیست. ‌موضوع بیکاری چندوجهی است که می توان به جنسیت، فارغ التحصیلی و شهرنشینی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دو مؤلفه جنسیت و فارغ التحصیل بحران جدی است، گفت: میزان بیکاری زنان فارغ التحصیل و بیکاری شهرنشینی به عنوان یک بحران مطرح شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح کرد: جمعیت فعال زنان حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفراست که از این تعداد سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر شاغل، یک میلیون نفر مایل هستند که وارد فضای کار شوند و ۲۰ میلیون از زنان هم خانه دار هستند.

وی ادامه داد:‌ در آینده با زنانی روبرو هستیم که با وجود اینکه دارای مهارت بالایی هستند اما بازار کار آمادگی پذیرش این گروه را ندارد و آینده بازار کار زنان در فضای اقتصاد دیجیتال با توجه به توزیع فعلی زنان شاغل در حوزه های مختلف، متفاوت خواهد بود.

زعفرانچی گفت: فرصت های اقتصاد دیجیتال در آینده بازار کار زنان شامل مواردی چون انعطاف پذیری بیشتر ساعت کار،‌ امکان فرصت های شغلی برای زنان با مهارت بالا و تحصیلکردگان دانشگاهی،‌ ارتقای فرصت شغلی در مشاغل پرتجمع زنانه و ایجاد شرایط کارآفرینی و دسترسی به فضای مالی مناسب تر و تنوع مشاغل پاره وقت و نیمه وقت و همچنین مشاغل خویش فرما می شود.

وی با اشاره به موضوعاتی که بازار کار و اشتغال زنان در اقتصاد دیجیتال را تهدید می کند، گفت: کمبود محققان زن در فضای ICT، کمبود زنان فارغ التحصیل در حوزه اقتصاد دیجیتال و کمبود سواد دیجیتال زنان از جمله تهدیدات این فضا برای قشر زنان محسوب می شود.

زعفرانچی بر لزوم اقدامات لازم برای زنان در حوزه اقتصاد دیجیتال تاکید کرد و افزود: سیاستگذاری آموزش زنان در حوزه STEM، دسترسی آسان زنان به فضای اینترنت، سیستم عامل ها و بستر اقتصاد دیجیتال، سیاست گذاری در زمینه ارتقای سواد رسانه ای زنان، برگزاری کارگاه، آموزش پلتفرم ها و نرم افزارهای متناسب با موقعیت شغلی جهت زنان و رصد همراهی سیاست های حمایت اجتماعی از جمله اقداماتی است که می توان برای ارتقای زنان در حوزه اقتصاد دیجیتال انجام داد.

در این نشست مهدی عرب زاده مدرس دانشگاه در حوزه تحول دیجیتال و تجاری سازی فناوری های نوظهور با بیان اینکه اطلس دانشگاه MIT اطلاعات صنایع کشورهای مختلف را در یک نقشه قرار داده و در این نقشه نشان می دهد که عربستان قصد دارد بزرگترین حکمران دیجیتال خاورمیانه در افق ۲۰۳۰ شود، گفت: این کشور با صنایع نفتی و هوش مصنوعی تلاش می کند تا به چرخه ای از محصولات جدید وارد شود و سهمی از بازار دریافت کند.

وی با بیان اینکه امروز مسیر تحقق اقتصاد دیجیتال و انجام آن از طریق بازارهای مبتنی بر اینترنت و شبکه جهانی وب است، خاطرنشان کرد: در دنیای امروز اقتصاد دیجیتال با اقتصاد صنعتی به طرز عجیبی در هم تنیده شده اند. از سال ۱۹۹۵ اتوماسیون و زیرساخت ها شکل گرفته و وارد حکمرانی در عرصه فناوری شده ایم. در این مرحله سیستم حکمرانی تغییر کرده و همه موارد به صورت دیجیتال تغییر یافته است.

عرب زاده با اشاره به زیرساخت های کسب و کار دیجیتال مبتنی بر فناوری هایی مانند رایانش ابری، اینترنت اشیاء، کلان داده ها، هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی، گفت: نسل پنج مخابراتی (۵G) زمینه ساز ظهور و بلوغ کسب و کارهای نوین است و این کسب و کارها با تاکید بر اقتصاد دیجیتال به گونه ای به وجود می آیند که تا به امروز به چشم نخورده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا