فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات به سوالات و مطالبات مردم پاسخ داد

وزیر ارتباطات برای سومین بار با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری بصورت بی واسطه به سوالات و مطالبات مردم پاسخ داد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در راستای دستور رئیس‌جمهوری به وزرا، معاونان و مدیران دولتی به‌منظور گفت‌وگوی مستقیم با مردم، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز (یکشنبه) در برنامه «پاسخگویی برخط و ارزیابی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» که در مرکز ارتباطات مردمی برگزار شد، حضور یافت به سوالات مردم پاسخ گفت.

زارع پور با اشاره به ظهور هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء گفت: با آمدن فناوری های جدید چون اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، خانه هوشمند، شهر و کشور هوشمند بوجود می آید بنابراین در چنین شرایطی اگر کشوری از خود سکوها و دارایی های دیجیتال نداشته باشد، انگار موجودیت ندارد و عملا دیگران از خارج کشور برای او تصمیم می گیرند.

وی افزود: تصور کنید که به جای پلتفرم های جابجایی مسافر بومی همچون اسنپ و تپسی نسخه های آمریکایی مثل اوبر در کشور فعال بودند و اگر این سکوهای خارجی فقط یک نصف روز نخواهند که در کشور سرویس دهد، چه شرایطی بوجود می آمد؟ حتما میلیونها نفر دچار مشکل می شدند و ما به عنوان دولت نمی توانستیم حقوق مردم را حفظ کنیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: دنیای آینده دنیای پلتفرم ها و سکوهای دیجیتال است و در آن دنیا اگر کشوری دارایی دیجیتال نداشته باشد موجودیت ندارد.

وی به دو قانونی که اخیرا در اتحادیه اروپا در مورد پلتفرم های اینترنتی به تصویب رسیده اشاره کرد و افزود: دو قانون «خدمات دیجیتال» و «بازار دیجیتال» که از ابتدای سال آینده در اتحادیه اروپا اجرایی می شود، قوانین بسیار سختی را برای سکوهایی که در اروپا فعال هستند، شامل می شود تا بتوانند حاکمیت خود را در فضای مجازی نیز حفظ کنند چراکه همه، نسبت به مرزهای فضای مجازی خود حساس هستند.

زارع پور با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات برای رفع تحریم های مدعیان آزادی به سرویس 403 دات آنلاین اشاره کرد و افزود: کسانی که ادعا می کنند در کنار مردم ایران هستند، با تحریم دسترسی برنامه نویسان و نخبگان ما را به هزاران سایت و سرویس پرکاربرد، مسدود کرده اند و ما در وزارت ارتباطات با کمک بخش خصوصی راهکارهایی برای دور زدن این تحریم ها ایجاد کرده ایم و این سرویس ها را در دسترس کاربران قرار دادیم تا مردم کمتر از فیلترشکن استفاده کنند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه معتقدم بخشی از پلتفرم هایی که در گذشته فیلتر شده نیاز به بازنگری دارند، خاطرنشان کرد: آقای رییس جمهور نیز در حکم دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی آورده اند که در سیاست ها و مصادیق فیلترینگ باید بازنگری شود که این مسیر را هم دنبال می کنیم.

وی با اشاره به اینکه در زمان فیلترینگ تلگرام در سال 1397، هیچ گزینه داخلی جوابگو نبود، افزود: اما با کار پرفشار و شبانه روزی جوانان و متخصصان داخلی و فراهم کردن زیرساخت ها توسط وزارت ارتباطات، امروز جایگزین ها در کشور وجود دارند و می توانیم ادعا کنیم که نمونه های داخلی از برخی نمونه های خارجی بهتر هستند.

زارع پور با اشاره به گزارشات یک سال گذشته مرجع بین المللی اسپیدتست، خاطرنشان کرد: حدود یک دهه است که وضعیت اینترنت ثابت در کشور تقریبا بهبودی پیدا نکرده است و این جایگاه خوبی برای ارتباطات کشور بخصوص در حوزه ثابت نیست.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه تمام دنیا به سمت بردن ارتباطات را به روی فیبرنوری حرکت می کنند چراکه سرعت هایی که فیبر در اختیار ما می گذارد گاه تا چند صد برابر قبل است، گفت: از همین رو پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها را در کشور شروع کردیم و در شهرهایی که این پروژه شروع شده به سرعت های چندصدمگابیت بر ثانیه ای رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه FTTx باید 10 سال پیش شروع می شد، افزود: پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها، کارسختی است چرا که به هماهنگی اجزای مدیریت شهری چون شهرداران، شوراهای شهر، فرمانداران و استانداران نیاز دارد اما با وجود گستره کار، در چند صد شهر این پروژه را شروع کردیم و ان شاء الله تا پایان سال چیزی حدود 8 میلیون خانوار تحت پوشش قرار می گیرند و وضعیت اینترنت ثابت و حتی موبایل حتما بهتر می شود.

وزیر ارتباطات درباره مطالبات معوقه کارکنان شرکت مخابرات ایران توضیح داد: مسائل داخلی شرکت مخابرات به عنوان یک شرکت خصوصی به وزارت ارتباطات مرتبط نیست ولی از نماینده خود در هیات مدیره شرکت مخابرات این مورد را پیگیری می کنیم.

وی با اشاره به موضوع دریافت وام از صندوق نوآفرین افزود: برای دریافت وام از این صندوق در استان بعد از تایید درخواست، باید به تایید کارگروه کشوری هم برسد و همچنین بر اساس بند الف تبصره 18 قانون باید شغلی بر اساس کد بیمه تامین اجتماعی ایجاد شود تا امکان پرداخت وام اشتغالزایی وجود داشته باشد.

زارع پور بعد از دریافت شکایت یکی از روستاییان کشور درباره وضعیت نامناسب مکالمه و اینترنت در روستای توده زن بروجرد، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده روستای توده زن در برنامه بهبود کیفیت ارتباطات ما قرار دارد و تا پاییز سال جاری مشکل ارتباطات این روستا حل می شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه تعهد ما در هر روستا یک اپراتور است، گفت: هر فردی در روستاها با یک سیم کارت از هر اپراتور می تواند به صورت رایگان رومینگ اپراتور دیگری شود.

بر اساس این گزارش، در ارتباط مستقیمی که وزیر ارتباطات با تعدادی از هموطنان سراسر کشور داشت، موضوعاتی چون فیلترینگ، مخابرات، ارتباطات روستایی، وام اشتغال، ایده های نو مطرح شد که وزیر ارتباطات دستورات لازم برای پیگیری را صادر کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا