تکنولوژی

نقشه های پوششی کشور با تصاویر ماهواره خیام، تولید و به روزرسانی می شود

سازمان فضایی ایران و سازمان نقشه برداری کشور امروز (دوشنبه) تفاهمنامه همکاری امضا کردند تا ضمن استفاده از تصاویر ماهواره خیام برای تولید و به روزرسانی نقشه های پوششی کشور، دو سازمان در زمینه تولید و به‌روزرسانی اطلس‌های ملی،‌ پایش ماهواره‌ای مخاطرات طبیعی و تبادل انواع نقشه و داده‌های مکانی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن سالاریه معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه برداری کشور، طی نشست مشترکی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

حسن سالاریه، امضای این تفاهم‌نامه را با هدف بهره‌برداری مناسب و موثر از فناوری‌های فضایی در حوزه علوم ژئوماتیک و نقشه‌برداری عنوان کرد و گفت؛ بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد سازمان فضایی ایران در زمینه ارائه تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های فضاپایه، با سازمان نقشه‌برداری کشور همکاری کند.

وی افزود: تصاویر ماهواره‌ای قابل ارائه شامل تصاویر ماهواره‌‌ خیام با قدرت تفکیک مکانی یک متر، به منظور تولید و به ‌روزرسانی نقشه‌های پوششی کشور و نیز سایر داده‌های ماهواره‌ای مورد نیاز سازمان نقشه‌برداری کشور است که در ایستگاه‌های زمینی سازمان فضایی ایران دریافت می‌شود.

رئیس سازمان فضایی ایران از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه را همکاری طرفین در زمینه‌های گوناگون همچون تولید و به‌روزرسانی اطلس‌های ملی،‌ پایش ماهواره‌ای مخاطرات طبیعی، تولید سامانه‌های کاربردی و خدمات الکترونیک، تبادل انواع نقشه و داده‌های مکانی و تولید محصولات با ارزش افزوده ذکر کرد.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: یکی از بندهای مهم این تفاهم‌نامه تعریف، هدایت و حمایت از پایان‌نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی در راستای رفع نیاز کشور و ایجاد کارآفرینی است و به موجب این بند، سازمان فضایی ایران و سازمان نقشه‌برداری کشور موظف به همکاری مشترک در این راستا شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا