گیم

مایکروسافت توقف ساخت بازی برای ایکس‌باکس وان را تایید کرد

حدود دو سال پیش مایکروسافت کنسول‌های نسل نهمی خود یعنی سری اس و ایکس (Xbox Series S and X) را عرضه کرد. در این مدت اکثر عناوین این دو کنسول برای دستگاه نسل هشتمی این شرکت یعنی ایکس‌باکس وان (Xbox One) نیز عرضه می‌شد. حال پس از چند سال از ورود به نسل نهم مایکروسافت قصد دارد که با کنسول نسل هشتمی خود خداحافظی کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از دیجی کالا؛ مت بوتی (Matt Booty) رئیس بخش استودیوهای بازی‌سازی ایکس‌باکس اعلام کرد که هیچ‌کدام از استودیوهای این شرکت در حال کار روی یک بازی جدید برای کنسول ایکس‌باکس وان نیستند. مایکروسافت دارای ۲۳ استودیوی داخلی است که همه آن‌ها در حال کار روی نسل نهم هستند. البته استثنا در این موارد استودیوهایی است که روی پشتیبانی عناوین مثل ماینکرفت (Minecraft) کار می‌کنند.

با وجود اینکه تمرکز شرکت‌های مایکروسافت تغییر کرده است، همچنان قرار است از کنسول نسل نهمی مایکروسافت پشتیبانی شود. همینطور اینکه این کنسول با استفاده از گیمینگ ابری (Cloud Gaming) توانایی اجرای عناوین نسل نهمی را خواهد داشت. با این حال دیگر ما شاهد یک بازی سازگار با نسل هشتم از طرف مایکروسافت نخواهیم بود.

مایکروسافت این روند جدید را از اوایل سال ۱۴۰۲ آغاز کرد. زمانی که بازی شبیه‌ساز پرواز (Microsoft Flight Simulator) به صورت گیمینگ ابری برای کنسول وان در دسترس بود. این موضوع هم ادامه پیدا کرد و عناوینی مثل های فای راش (Hi fi Rush) و ردفال (Redfall) نیز به این طریق روی کنسول ایکس‌باکس وان قابل تجربه هستند.

اینطور که به نظر می‌رسد دوران کنسول‌های نسل هشتم رو به اتمام است. این کنسول‌ها نزدیک به ۱۰ سال عمر داشته و دوران خوبی را گذراندند. به همین دلیل شرکت‌های سازنده با پیشرفت دنیای گیمینگ تمایلی ندارند که روی آن‌ها کار کنند و بیشتر روی کنسول‌های جدید تمرکز دارند.

مایکروسافت سه مدل اصلی از کنسول ایکس‌باکس وان تولید کرد که ظاهر و سخت افزار مشابه با تغییرات کوچک داشتند. قوی‌ترین میان آن‌ها کنسول میان نسلی وان ایکس بود که قدرتی بیشتر از کنسول سری اس داشت. با این حال پردازنده اصلی آن به روز نشده و همین باعث شد یک کنسول قدیمی باشد.

کنسول ایکس‌باکس وان برای مایکروسافت تجربه نسبتاً تلخی بود. این کنسول نتوانست عملکرد خوبی از لحاظ فروش داشته باشد و استراتژی‌های اشتباه مایکروسافت در زمان عرضه باعث شد اعتبار کنسول وان از بین بروند. به همین دلیل رقیب این کنسول یعنی پلی‌استیشن ۴ توانست به شدت خوب عمل کرده و سونی را به عنوان شرکت برتر در زمینه گیمینگ معرفی کند.

در نسل ۹ مایکروسافت بازگشت خوبی به دنیای گیمینگ داشت. اول از همه عرضه دو کنسول با بازه قیمتی متفاوت که مخاطبان بیشتری را دربر بگیرد و دوم قدرت گیم پس (Game Pass) باعث شد مایکروسافت پیشرفت خوبی در دنیای گیمینگ کند. به نوعی کنسول ایکس‌باکس وان زمان آزمون و خطای این شرکت بود و حال نوبت به استفاده از تجربیات رسیده است. با توجه به حجم و گستردگی عناوینی مثل استارفیلد (Starfield) قطعاً کنسول‌های نسل هشتمی از پس اجرای روان آن‌ها بر نخواهند آمد. به همین دلیل کنار رفتن آن‌ها منطقی به نظر می‌رسد.

مشکل اصلی برای کنسول‌های میان نسلی مثل ایکس‌باکس وان ایکس است. این کنسول قدرت بسیار خوبی داشته و تنها سخت افزار نسبتاً قدیمی دارد. با این حال از لحاظ گرافیکی از سری اس نیز قوی‌تر بوده و باید دید که مایکروسافت چه برنامه‌ای برای این کنسول میان‌رده‌ای دارد. نکته مثبت در مورد دارندگان این کنسول‌های قدیمی این است که می‌توانند عناوین نسل نهمی را به راحتی با استفاده از سیستم گیمینگ ابری روی دستگاه‌های خود تجربه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا