فناوری اطلاعات

شکایت عجیب از سرویس پولی فیس‌بوک و اینستاگرام

سرویس اشتراک بدون تبلیغات شرکت متا پلتفرم که ماه میلادی جاری در اروپا راه اندازی شد، با شکایت یک گروه مدافع حقوق دیجیتالی روبرو شده که به پولی بودن خدمات این شرکت آمریکایی، معترض شده است.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، شرکت متا ماه گذشته سرویس اشتراکی فیس‌بوک و اینستاگرام را معرفی کرد تا به مقررات اتحادیه اروپا عمل کند که بر اساس آنها، به کاربران باید درباره جمع آوری داده‌های آنها و استفاده از آنها برای تبلیغات هدفمند، حق انتخاب داده شود.

سرویس اشتراکی بدون تبلیغات شرکت متا، ماهانه ۹.۹۹ یورو (۱۰.۹۰ دلار) برای کاربران وب و ۱۲.۹۹ یورو برای کاربران iOS و اندروید، هزینه دارد. متا اعلام کرده که یک مدل اشتراکی، شکل معتبری از موافقت برای سرویس رایگان تحت حمایت تبلیغات است و با حکم ژوئیه دادگاه عالی اروپا، همخوانی دارد.

گروه حقوق دیجیتالی NOYB که در وین اتریش مستقر است، با برنامه سرویس اشتراکی متا مخالف بوده و می‌گوید این به منزله پرداخت هزینه برای تضمین حریم خصوصی است. این گروه نزد سازمان حفاظت از داده اتریش، شکایت کرده و به این مبلغ اشتراک، اعتراض کرده است.

گروه حقوق دیجیتالی NOYB اعلام کرده که این هزینه، غیرقابل قبول است و آمار صنعتی نشان می‌دهد که تنها سه درصد از افراد می‌خواهند ردیابی شوند و ۹۹ درصد در مواجهه با هزینه حریم خصوصی، انتخاب خود را اعمال نمی‌کنند و اگر متا این کار را دنبال کند، به زودی، رقیبانش هم اقدام مشابهی را انجام خواهند داد.

این گروه که صدها شکایت علیه شرکت‌های بزرگ فناوری نظیر آلفابت و متا بر سر نقض حریم خصوصی، تنظیم کرده است، از سازمان حریم خصوصی اتریش خواست یک روند سریع را برای متوقف کردن متا و وضع جریمه، اعمال کند.

بر اساس گزارش رویترز، این شکایت احتمالا تسلیم دیده‌بان حمایت از داده ایرلند خواهد شد که بر فعالیت‌های متا نظارت دارد زیرا مقر اروپایی این شرکت آمریکایی در ایرلند است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا