تکنولوژی

شصت‌ و سومین ابرکامپیوتر قدرتمند جهان را هند ساخت

ابرکامپیوتر جدید هند، رتبه شصت‌ و سومین ابرکامپیوتر قدرتمند جهان را به خودش اختصاص می‌دهد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از گروه علوم و فناوری‌های نوین پژوهشگاه فضای مجازی، به گفته سازمان علوم و فناوری دولت هند (DST)، ابرکامپیوتر جدید هند می‌تواند باعث افزایش سرعت شبیه‌سازی، تصویربرداری پزشکی و توالی‌یابی ژنوم شود و توسعه و تحقیقات مبارزه با ویروس کووید ۱۹ را سریع‌تر کند. همچنین، این برگ برنده برای جمعیت هند و به ویژه استارت‌آپها و شرکت‌های کوچک و متوسط نوعی موهبت به حساب می‌آید.

همانطور که سازمان علوم و فناوری (DST) اعلام کرده «Param Siddhi» ابرکامپیوتری است که تحت برنامه «NSM» (مأموریت ساخت ابررایانه‌های ملی) ساخته شد و بین ۵۰۰ ابرکامیپوتر قدرتمند جهان، رتبه ۶۳ امین را دریافت کرده است.

آشوتوش شارما، سردبیر «DST» می‌گوید: «در کل تاریخ این اولین باری است که چنین اتفاقی می‌افتد. هند یکی از بزرگ‌ترین زیرساخت‌های ابرکامپیوتر در جهان را در اختیار دارد و با رتبه‌ای که توان محاسباتی هوش مصنوعی این ابر رایانه دریافت کرده این موضوع به خوبی مشخص است.»

وی همچنین اضافه کرد: «به نظر من ابرکامپیوتر «Param Siddhi» می‌تواند دانشگاه‌های ملی و نهادهای تحقیق‌وتوسعه کشورمان را توانمند کند. همچنین می‌تواند شرکت‌های فعال در صنایع مختلف و استارت‌آپ‌هایی که در سراسر کشور قرار دارند و از طریق شبکه دانش ملی (NKN) به یکدیگر متصل هستند را پیشرفته‌تر کند.»

به گفته «DST» ، این سیستم هوش مصنوعی، توانایی توسعه اپلیکیشن را در حوزه‌هایی مانند مواد پیشرفته، اخترفیزیک و شیمی محاسباتی تقویت می‌کند. در حال حاضر نیز پروژه‌هایی در زمینه پلتفرم طراحی دارو و سیستم مراقبت پزشکی پیشگیرانه و طرح پیش‌بینی سیل برای شهرهایی سیل‌خیز مانند بمبئی، دهلی، چنای، پتنه و گوآهاتی در حال توسعه هستند.

همانطور که «DST» اشاره می‌کند: «این ابرکامپیوتر برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن نعمت بزرگی به حساب می‌آید و می‌تواند در تست پیش‌بینی آب‌وهوا به «NCMRWF» (مرکز ملی پیش‌بینی میان‌مدت آب‌وهوا) و «IITM» (نهاد هواشناسی استوایی هند) کمک کند. این سیستم همچنین به پروژه‌های جستجوی زمین‌شناسی برای کشف نفت وگاز، مطالعات مربوط به هوافضا، فیزیک محاسباتی و اپلیکیشن‌های محاسباتی و حتی دوره‌های آنلاین برای توسعه منابع انسانی نیز کمک می‌کند.

«Rpeak» این ابرکامپیوتر برابر با ۲.۲۶۷ پتافلاپس و «Rmax» آن برابر با ۴.۶ پتافلاپس است. ایده این ابرکامپیوتر برای اولین بار توسط «C-DAC» (مرکز توسعه کامپیوترهای پیشرفته) ارائه شد. سپس وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات و «DST» تحت نظر «NSM» (مأموریت ساخت ابررایانه‌های ملی) آن را توسعه دادند.

سیستم «Param Siddhi» بین سیستم‌های کامپیوتری توزیع‌نشده شهرت زیادی به دست آورده است. سیستم کامپیوتری توزیع‌نشده، همه مولفه‌های خود را در یک مکان واحد نگهداری می‌کند که درمورد «Param Siddhi»، این مکان شهر پوناست.

شارما، سردبیر «DST» می‌گوید: جامعه فناوری و علمی کشور هند با بهره‌مندی از توانایی‌های «Param Siddhi-AI» قدرت و توانایی بیشتری خواهد داشت. بنابراین، بهتر می‌تواند مشکلات عمده موجود در حوزه‌های پزشکی، کشاورزی، آموزش، انرژی، امنیت سایبری، فضا، اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی، مدل‌سازی آب‌وهوا و برنامه‌ریزی شهری را حل کند.

وی گفت: «برای آنکه بتوانیم به استقلال کامل برسیم، باید در زمینه نوآوری و فناوری علوم پیشرفت زیادی بکنیم و ساخت این ابرکامپیوتر فقط بخشی از این مسیر بود.»

ابرکامپیوتر «Param Siddhi» بر اساس معماری مرجع «NVIDIA DGX SuperPOD»، با موتور «HPC-AI» («هوش مصنوعی- پردازش با عملکردبالا» متعلق به «C-DAC»)، چارچوب‌های نرم‌افزاری و پلتفرم ابری ساخته شده است. این کامپیوتر به فناوری‌هایی از جمله یادگیری عمیق، رایانش تصویری، واقعیت مجازی، رایانش پرسرعت و مجازی‌سازی تصاویر کمک زیادی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا