گیم

سود خوب مایکروسافت از ایکس‌باکس گیم‌ پس

اشتراک ایکس‌باکس گیم‌ پس (Xbox Game Pass) را می‌توان بهترین اشتراک گیمینگ در حال حاضر دانست. با این اشتراک شما با پرداخت یک هزینه ماهیانه به کاتالوگ به شدت گسترده‌ای از عناوین مختلف بازی دسترسی خواهید داشت. این اشتراک برای کاربران به شدت به صرفه است. حال اینطور که به نظر می‌رسد مایکروسافت نیز سود خوبی از اشتراک گیم‌پس بدست می‌آورد.

حال طبق گزارشی که توسط CADE منتشر شده است، اطلاعات جالبی منتشر کرده است. در اصل این تحقیقات در مورد خرید اکتیویژن و بلیزارد (Activision – Blizzard) توسط مایکروسافت انجام شد. در این میان اطلاعاتی از بحث درآمد مایکروسافت از گیم‌پس هم منتشر شد. طبق چیزی که عرضه شده، مایکروسافت به تنهایی ۲.۹ میلیارد دلار از سرویس‌های اشتراکی برای کنسول‌ها درآمد داشته است. منظور از سیستم اشتراکی هم گیم‌پس است. البته در این گزارش حرفی از سود کلی مایکروسافت در سال گذشته زده نشده است. همینطور اینکه گیم‌پس کامپیوتر هم در نظر گرفته نشده است.

پس اینطور که به نظر می‌رسد حدود ۱۸ درصد از سود کلی مایکروسافت که ۱۶.۲۸ میلیارد دلار است، به گیم‌پس تعلق دارد. در گزارش منتشر شده اعلام شده که نینتندو آنلاین نیز درآمدی نزدیک به ۹۳۲ میلیون دلار داشته است. همینطور اینکه EA Play نزدیک به ۳۵۶ میلیون دلار برای الکترونیک آرتز سود داشته است. هنوز اطلاعات زیادی از اشتراک‌های سونی منتشر نشده است. با وجود تغییراتی که این سیستم اخیراً کرده، باید صبر کرد و دید که چگونه طرفداران کنسول‌های سونی از آن استقبال خواهند کرد.

هر ماه عناوین زیادی به گیم‌پس اضافه می‌شوند که باعث می‌شوند ارزش این اشتراک همواره بیشتر شود. البته همواره تعدادی بازی هم از این لیست حذف می‌شوند. به دلیل اینکه برخی بازی‌ها به صورت موقت در سیستم اشتراکی مایکروسافت حضور دارند.

همانطور که در ابتدا گفتیم این تحقیقات برای خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت انجام شده بود. سایت CADE این ماجرا را به طور کلی تأیید کرده است. حتی اعلام کرده که به نفع دنیای گیمینگ است که مجموعه‌ی ندای وظیفه (Call of Duty) به صورت انحصاری برای کنسول‌های مایکروسافت عرضه شود. در این صورت سونی نیز در تلاش خواهد بود تا یک عنوان برای رقابت عرضه کند.

این سایت اعتقاد دارد که انحصاری شدن مجموعه ندای وظیفه به نفع مایکروسافت است. نکته اینجاست که به این شرکت برتری نمی‌دهد. سونی نزدیک به ۲۰ سال است که شرکت برتر در زمینه کنسول‌های بازی بوده و سابقه بسیار خوبی دارد. از طرفی این غول تکنولوژی با بسیاری از شرکت‌های مستقل هم قرارداد داشته و به همین دلیل رقابت به اوج خود می‌رسد. یکی از نکات مهم در مورد سونی وفاداری طرفداران این شرکت است. چیزی که باعث می‌شود ریزش کاربران این شرکت بسیار کم باشد.

در اصل سونی نباید به بازی از سمت شرکت اکتیویژن بلیزارد وابسته باشد. به همین دلیل قطعاً به دنبال یک جایگزین برای این عناوین است. فیل اسپنسر به طور رسمی اعلام کرد که قرار نیست عناوین ندای وظیفه برای کنسول‌های مایکروسافت انحصاری شوند. با این حال سونی اصلاً به این موضوع اعتماد نداشته و دائم به دنبال عدم موفقیت خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت است. هنوز هیچ چیزی به طور رسمی مشخص نیست. باید صبر کرد و دید که عملکرد این دو غول تکنولوژی در آینده چگونه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا