تکنولوژی

سقوط ارزش سهام شرکتهای تراشه ساز آمریکایی

پس از اینکه ان ویدیا و ای ام دی فاش کردند مقامات آمریکایی به آنها دستور داده اند صادرات پردازنده‌های پیشرفته هوش مصنوعی به چین را متوقف کنند، ارزش سهام آنها سقوط کرد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، ارزش سهام شرکت‌های سازنده تراشه در ایالات متحده روز پنجشنبه سقوط کرد و شاخص اصلی مربوط به شرکت‌های سازنده نیمه هادی‌ها بیش از ۳ درصد کاهش یافت.

ارزش سهام ان ویدیا ۱۱ درصد سقوط کرد که بزرگترین افت درصد یک روزه آن از سال ۲۰۲۰ به این سو بوده است. ارزش سهام شرکت رقیب کوچک‌تر ای ام دی نیز تقریباً ۶ درصد سقوط کرد.

تا اواسط روز پنج شنبه، حدود ۴۰ میلیارد دلار از ارزش سهام ان ویدیا در بازار بورس از بین رفت. ۳۰ شرکتی که شاخص نیمه هادی‌های فیلادلفیا موسوم به اس او ایکس را تشکیل می‌دهند، مجموعاً حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از ارزش خود را در بازار سهام از دست دادند.

به دنبال این سقوط معامله گران بیش از ۱۱ میلیارد دلار سهام ان ویدیا را مبادله کردند که بیشتر از هر سهام دیگری در وال‌استریت بود.

محدود شدن صادرات دو تراشه محاسباتی برتر ان ویدیا در حوزه هوش مصنوعی موسوم به H۱۰۰ و A۱۰۰ می‌تواند بر فروش بالقوه ۴۰۰ میلیون دلاری محصولات این شرکت به چین در سه ماهه مالی جاری تأثیر بگذارد.

AMD هم اعلام کرده مقامات ایالات متحده به آن گفته‌اند صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی برتر خود را به چین متوقف کند، اما این شرکت معتقد است قوانین جدید تأثیری اساسی بر تجارت آن با چین نخواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا