فناوری اطلاعات

رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد سیگنال، کذب است

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که خبر رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد پیام‌رسان سیگنال کذب است.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از ایسنا، این روزها موضوع به اشتراک‌گذاری اطلاعات واتس‌اپ با فیس‌بوک مطرح شده و واکنش بسیاری از کاربران جهانی، کوچ از این پیام‌رسان به پیام‌رسان‌های دیگر از جمله تلگرام و سیگنال است. البته در حالی که واتس‌اپ پیش از این از کاربران خواسته بود تا هشتم فوریه با سیاست جدید موافقت کنند، به دلیل واکنش‌ها و اعتراض کاربران، این مهلت را تا ۱۵ ماه مه به تعویق انداخته است، با وجود این مهاجرت کاربران از واتس‌اپ همچنان ادامه دارد.

این سوال اکنون وجود دارد که وضعیت آماری استفاده از واتس‌اپ در ایران در این شرایط چطور خواهد بود؛ شاید جایگزین واتس‌اپی که حریم خصوصی در آن زیر سوال رفته و تلگرامی که در ایران در دو سال گذشته فیلتر بوده، برای برخی از کابران در ایران، برنامه سیگنال است. سیگنال یک برنامه پیام‌رسان متنی و مکالمات صوتی است که روی حریم خصوصی متمرکز بوده و در تلفن‌های هوشمند اپل و اندروید و در دسکتاپ قابل دسترسی است.

در گزارش‌های مربوط به سیگنال آمده که در این برنامه، ارتباطات رمزگذاری‌شده هستند یعنی تنها افراد حاضر در مکالمه می‌توانند محتوای آن را ببینند و خود سیگنال هم نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد. حتی استیکرها هم رمزنگاری خاصی دارند. سیگنال پروتکل رمزگذاری ایجاد کرده که سایر شرکت‌ها از جمله واتس‌اپ و اسکایپ از آن استفاده می‌کنند و استاندارد طلایی حریم خصوصی است.

همچنین طی روزهای گذشته اخباری مبنی‌ بر احتمال فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی به گوش می‌رسید؛ ازجمله خبری ‌مبنی ‌بر احضار وزیر ارتباطات به دادسرای فرهنگ و رسانه در رسانه‌ها منتشر شد و در متن این خبر آمده بود که محمدجواد آذری جهرمی به دلیل استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر کردن اینستاگرام و کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدودسازی پیام‌رسان‌های خارجی، احضار شده است.

البته پس از آن، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: «پرونده قضایی آذری جهرمی با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است که در متن تقطیع‌شده منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف شده است.» و اینکه «طی دو سال گذشته و در دور جدید دادستانی تهران، هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی‌ای صادر نشده است.»

در هر حال اکنون جنجال‌هایی درباره اپلیکیشن سیگنال هم مطرح شده است. با آغاز مهاجرت جهانی کاربران به تلگرام و سیگنال، در ایران اخباری مبنی بر حذف این اپلیکیشن از فروشگاه‌های آنلاین داخلی و حتی فیلتر این برنامه هم شنیده شد و البته امروز سیدجمال هادیان -مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- در توییتر عنوان کرد خبری که در راستای رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد پیام‌رسان سیگنال منتشر شده، کذب محض است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا