فناوری اطلاعات

تعداد سایت‌های 4G ایران به ۳۵ هزار رسید

مروری بر آمارهای رسمی گویای آن است که تا پایان اسفند سال ۱۴۰۰، اپراتورهای تلفن همراه تاکنون بیش از ۱۱۸ هزار BTS سایت فعال شبکه تلفن همراه راه‌اندازی کرده‌اند که از این میان، ۳۵ هزار سایت 4G‌ است.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارشی منتشر کرده که طبق آن، تا پایان اسفند ماه سال ۱۴۰۰، مجموعا ۱۱۸ هزار و ۳۷۹ سایت 2G و 3G و 4G توسط اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل راه‌اندازی شده است.

در اپراتور همراه اول، ۹۶.۵ درصد تحت پوشش 2G و ۸۵ درصد تحت پوشش 3G و ۸۱ درصد تحت پوشش 4G قرار دارند. همچنین تعداد شهرهای تحت پوشش تا پایان سه ماهه چهارم به ۱۳۹۵ و تعداد روستاهای تحت پوشش به ۴۴ هزار و ۹۱۸ رسیده است. میزان پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی نیز به ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر رسیده است.

همچنین در اپراتور ایرانسل، ۸۷.۲۱ درصد تحت پوشش 2G و ۸۳.۶ درصد تحت پوشش 3G و ۶۱ درصد تحت پوشش 4G قرار دارند. میزان پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی نیز به ۶۴ هزار و ۶۶ کیلومتر رسیده است. در اپراتور رایتل  نیز ۵۶.۵ درصد تحت پوشش 3G و ۲۹.۴ درصد تحت پوشش 4G قرار دارند. میزان پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی نیز به ۲۷ هزار و ۵۶۳ کیلومتر رسیده است.

همچنین طبق این آمار، تا پایان سال ۱۴۰۰، در مجموع ۴۴ هزار و ۲۵۸ سایت 2G توسط اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، ۳۹ هزار و ۲۴ سایت 3G توسط اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل و ۳۵ هزار و ۹۷ سایت 4G توسط اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل راه‌اندازی شده است.

با وجود این، یکی از مشکلات کیفیت اینترنت، کمبود این سایت‌های BTS است، زیرا در حالی که بخش زیادی از تجهیزات اپراتورها در شهرهای مختلف کشور مشکل دارد، شهرداری‌ها به آن‌ها امکان اجازه نصب BTS را نمی‌دهند. درواقع ممانعت‌های مردمی و شرایط تعامل با شهرداری‌ها برای نصب دکل‌های جدید BTS یا جمع‌آوری دکل‌های موجود یکی از دلایل کاهش کیفیت پوشش و اینترنت است، به همین دلیل مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در تلاش برای حل این مشکلات هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا