تکنولوژی

انجمن خبرنگاران علم و فناوری تاسیس می‌شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری گفت: ایده تأسیس انجمن خبرنگاران علم و فناوری با جدیت از سوی معاونت علمی  دنبال می‌شود.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، همزمان با فرارسیدن ۱۷ مردادماه سالگرد شهادت محمود صارمی، خبرنگار ایرنا و دیپلمات‌های ایرانی در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف و روز گرامیداشت مقام خبرنگار، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری و جمعی از اصحاب رسانه دیدار داشت.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در جمع خبرنگاران حوزه علم و فناوری با اشاره به نقش کلیدی و راهبردی رسانه‌ها در شکل‌گیری باورها اظهار داشت: حوزه خبر با روح و ذهن افراد ارتباط دارد؛ لذا اگر بیشتر از حوزه سلامت اهمیت نداشته باشد به همان اندازه اهمیت دارد. مسائل علوم و فناوری‌های شناختی به یکی از دغدغه‌های صاحبان قدرت تبدیل شده و فهمیده اند آن چه که می‌توانند با آن تغییر ایجاد کنند چیزی جز باور و شناخت نیست.

وی افزود: در حوزه‌ای فعالیت می‌کنیم که تقدس و جدیت دارد و از نقش تمامی فعالان این عرصه قدردانی می‌کنم که کاری دشوار و بدون مزایای خاص را با عشق و جدیت دنبال می‌کنند. معتقدم رسانه در حوزه علم و فناوری، پیشرو و نوک پیکان است و آن چه که پیش قراول ترویج و توسعه فناوری است، رسانه است.

دهقانی با بیان اینکه ایده تأسیس انجمن خبرنگاران علم و فناوری با جدیت از سوی معاونت علمی دنبال می‌شود اظهار داشت: در تلاشیم زمینه‌ای را فراهم کنیم تا علاوه بر خبرنگاران این حوزه افراد علاقمند در حوزه تولید محتوا هم آموزش دیده و ترغیب شوند تا تولید محتوای غنی و ارزشمند در حوزه علم و فناوری داشته باشند.

وی با بیان این که مردم نسبت به اخبار هوشمندانه برخورد می‌کنند و دستاوردهای واقعی را از تبلیغات و شعارها تشخیص می‌دهند تصریح کرد: پیشنهاد من این است که یک پلتفرم اشتراک محتوا توسط روابط عمومی معاونت ایجاد شود تا خبرنگاران بتوانند در صورت تمایل از انواع محتوای خام که در اختیار آنها قرار می‌گیرد در تولید محتوا استفاده کنند. همچنین در سفرهای استانی معاون علمی و معاونان و مدیران معاونت هم هر بار تعدادی از خبرنگاران حضور داشته باشند تا ضمن آشنایی با فضای سفرها، تولیدات خبری داشته باشند.

وی با بیان این که انتقاد رسانه‌ها به ویژه در حوزه علم و فناوری به معنای سازندگی است، اظهار داشت: بیان انتقادات و مطالبات مردم از سوی رسانه‌ها به بهبود امور منجر می‌شود و معتقدم نقدی که خبرنگار در حوزه علم و فناوری دارد باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

دهقانی افزود: با توجه به اقتضائات خاص حوزه علم و فناوری طبعاً انتظار نمی‌رود که اخبار این حوزه به اندازه برخی حوزه‌های دیگر مخاطب بسیار عمومی و گستره داشته باشد. انتظار از رسانه‌های حوزه علم و فناوری، انتقال و انتشار کیفی و دقیق مفاهیم و واقعیات این حوزه است و اگر اخبار با محتوای مناسب به دست مخاطب هدفش برسد و او بهره لازم را ببرد، رسانه رسالت خود را به خوبی انجام داده است. مثلاً اگر جزئیات و چند و چون نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط رسانه‌ها به خوبی تبیین شود به طوری که شرکت دانش بنیان بداند چه حمایت‌هایی شامل حالش می‌شود و چه کارهایی باید انجام دهد، رسانه به نقش خود در توسعه زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان عمل کرده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا