فناوری اطلاعات

امضای تفاهمنامه ساخت پارک علم و فناوری در حوزه هوا و فضا در منطقه ویژه اقتصادی پیام

وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز تفاهمنامه ساخت  پارک علم و فناوری در حوزه هوا و فضا در منطقه ویژه اقتصادی پیام امضا می شود، گفت: امسال بزرگترین قرارداد در حوزه فضایی با بخش خصوصی را برای ساخت ماهواره امضا کردیم و در تلاش برای ایجاد زمینه برای ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صنعت فضایی هستیم.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز (چهارشنبه) در حاشیه برگزاری جلسه هیات دولت با اشاره به پرتاب ماهواره پارس 1 توسط ماهواره بر سایوز2 از روسیه به عنوان دوازدهمین پرتاب در دولت سیزدهم در هفته گذشته گفت: ماهواره پارس 1، پیچیده ترین ماهواره ایرانی بود که تاکنون ساخته شده است و سه محموله سنجشی دارد که صد درصد ایرانی است.

وی افزود: تا الان که کمتر از یک هفته از پرتاب ماهواره می گذرد، سیگنال های دریافتی مناسب است و بخش ها و زیرسیستم های ماهواره کار می کند و امیدواریم ظرف یکی دو ماه آینده نخستین تصاویر را بتوانیم دریافت کنیم.

زارع پور با بیان اینکه در سال جاری بزرگترین قرارداد در حوزه فضایی را برای ساخت ماهواره با بخش خصوصی منعقد کردیم، تصریح کرد: یکی از اقدامات ما در دولت سیزدهم فراهم کردن زمینه ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه فضایی در منطقه ویژه اقتصادی پیام است که امروز نمایشگاه هوا و فضا را در منطقه ویژه اقتصادی پیام داریم و قرار است تفاهم نامه ساخت  پارک علم و فناوری در حوزه هوا و فضا در منطقه ویژه پیام امروز منعقد شود.

وزیر ارتباطات درباره برنامه برای افزایش سرعت اینترنت در ایام نوروز خاطرنشان کرد: یکی از وظایف وزارت ارتباطات، افزایش سرعت و کیفیت اینترنت است و همیشه برای آن برنامه داریم که یکی از مهمترین پروژه ها در این حوزه، پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهاست که به زودی از 7 میلیون پوشش گذر می کنیم و تا پایان دولت تلاش داریم تا همه خانوارهای شهری در سراسر کشور تحت پوشش قرار بگیرند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات 11 اسفند، افزود: در انتخابات امسال در همکاری با وزارت کشور 99 درصد استعلامات رای دهندگان با موفقیت به صورت الکترونیکی انجام شد و ما یک قدم به برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی نزدیک شدیم.

زارع پور با اشاره به اینکه می توانیم تجربه ای که امسال در چهار حوزه انتخابیه در برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی داشتیم را به کل کشور تسری دهیم، اظهار کرد: همچنین در قدم های بعدی می توان اندیشید تا با تغییر قانون بتوانیم انتخابات را به صورت برخط و غیرحضوری برگزار کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه با فراهم بودن زیرساخت های ارتباطی توانستیم ارتباطات پایدار در بیش از 14 هزار شعبه سیار و بیش از 40 هزار نقطه دورافتاده و صعب العبور را ایجاد کنیم، گفت: در روز برگزاری انتخابات 99.8 درصد دستگاه های رای گیری، متصل شدند که این در کشوری با گستره جغرافیایی ایران اتفاق بزرگی است که چنین پوششی ایجاد شود.

زارع پور با اشاره به اینکه در بحث پایداری نیز 99 درصد استعلامات دستگاه ها در طول زمان رای گیری به صورت کاملا برخط انجام شد، تصریح کرد: این اتفاق یک رکورد محسوب می شود که حاصل زحمات و تلاش های شبانه روزی بخش های مختلف شامل وزارت ارتباطات، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات، اپراتورهای ارتباطی و دوستان و عزیزان در وزارت کشور، نهادهای امنیتی و انتظامی است که ما را کمک کردند.

وی با بیان اینکه از دو روز مانده به روز انتخابات، تمام مسیرهای فیبرنوری به صورت منظم پایش شد، افزود: در روز انتخابات بیش از 20 مورد تلاش برای خرابکاری داشتیم تا شبکه ارتباطی کشور دچار بحران شود که غالب موارد با هشیاری دوستان قبل از وقوع اتفاقی، کشف شد.

وزیر ارتباطات با اشاره به حضور بیش از 250 تیم فنی برای رفع اختلالات در کوتاه ترین زمان خاطرنشان کرد: حتی موردی داشتیم که در مسیر فیبرنوری، یک و نیم متر از روزهای قبل برای ایجاد اختلال حفاری کرده بودند که توسط تیمهای پایش کشف شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا