موبایل

آیفون ۱۳ گران تر از نسخه های قبلی عرضه می شود

طبق گزارش های جدید و با توجه به افزایش قیمت تراشه هایی که در موبایل های اپل به کار می رود، احتمالا قیمت سری آیفون ۱۳ افزایش یابد و گرانتر از نسخه پیشین باشد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازمهر، کارشناسان بازار فناوری معتقد بودند باوجود آنکه در آیفون ۱۳ ارتقاهایی انجام می‌شود اما اپل قیمت آن را بالاتر نمی‌برد. اما اکنون نشانگرهای بازار حاکی از آن است که گریزی از افزایش قیمت سری جدید آیفون وجود ندارد.

تحلیلگران شرکت TSMC را مقصر این افزایش قیمت می‌دانند زیرا تصمیم گرفته قیمت تراشه‌هایش را افزایش دهد. این تراشه ساز تایوانی چندی پیش به مشتریانش اعلام کرد قیمت محصولاتش را ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. قبلاً از آن نیز اعلام شده بود تراشه‌های ۵ و۷ نانومتری با ۱۰ درصد افزایش هزینه تولید روبرو می‌شوند. هزینه تولید پردازشگرهای ۱۶ نانومتری نیز ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

بنابراین منطقی است که اپل افزایش هزینه‌ها برای خرید قطعات را به قیمت آیفون‌های جدید اضافه کند. همچنین باید در نظر داشت اپل در آیفون ۱۳ از تراشه‌های ۵ نانومتری (اپل A۱۵ بیونیک) استفاده می‌کند که شامل افزایش قیمت می‌شود.

از سوی دیگر نشریه سی نت در گزارشی اشاره می‌کند با توجه به آمار فروش خوب سری آیفون ۱۲ (به غیر از آیفون ۱۲ مینی) احتمال ثابت ماندن قیمت نسل جدید گوشی‌های اپل وجود دارد.

همچنین موبایل‌های شرکت‌های رقیب مانند «پیکسل ۵» گوگل که در ۲۰۲۰ عرضه شدند، ممکن است به کاهش قیمت آیفون ۱۳ منجر شوند.

پیش بینی می‌شود نسل جدید آیفون‌ها در ۱۴ سپتامبر رونمایی شود و شرکت از هفدهم همین ماه پیش سفارش دستگاه‌ها را قبول کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا