موبایل

آمار نصب iOS 15 و iPadOS 15 به‌ترتیب به ۶۳ و ۵۰ درصد رسید

از زمانی که اپل iOS 15 و iPasOS 15 را رونمایی کرد تاکنون، کاربران خیلی به نصب آن رغبت نشان ندادند، به‌گونه‌ای که از آن زمان تاکنون تعداد نصب آن در آیفون و آیپد به‌ترتیب به ۶۳ و ۵۰% رسیده است.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از دیجی کالا؛ اگرچه این خبر به‌تازگی منتشر شده اما تا ۱۱ ژانویه‌ی امسال یعنی دقیقا ۳ روز قبل، تنها ۶۳ درصد از تمام کاربران گوشی‌های آیفون که واجد شرایط دریافت آپدیت iOS 15 بودند به دانلود و نصب آن تمایل نشان دادند هنوز ۳۷ درصد از آن‌ها ترجیح داده‌اند با همان iOS 14 به استفاده از گوشی خود بپردازند. این میزان اما برای آیپد هنوز کمتر هم هست و به ۵۰ درصد رسیده است. در واقع از زمانی که این دو سیستم‌عامل رسما برای گوشی‌ها و تبلت‌های اپل رونمایی و عرضه شدند، در مجموع نیمی از کاربران هنوز آن‌ها را دریافت نکرده‌اند.

اطلاعات مربوط به این موضوع از صفحه‌ی پشتیبانی اپ استور در پورتال توسعه‌دهنده‌ی اپل دریافت شده و کاملا موثق و قابل اعتماد است. البته این آمار شاید کم به نظر برسد اما اگر بخواهیم آن‌ها را تفکیک کنیم می‌بینیم که بسیاری از کاربران گوشی‌های چهارسال گذشته آپدیت iOS 15 را دریافت کرده‌اند. تقریبا ۷۲ درصد از آیفون‌هایی که طی چهارسال اخیر رونمایی شدند در حال حاضر از iOS 15 به عنوان سیستم‌عامل پیش‌فرض بهره می‌برند که اگرچه خوب به نظر می‌رسد اما همچنان از نرخ ۸۱ درصد نصبی که iOS 14 در سال گذشته داشت کمتر است.

اما برای آیپدها وضعیت خیلی خوب نیست. نرخ نصب سیستم‌عامل جدید در این محصولات تنها به ۵۰ درصد می‌رسد یعنی از سال گذشته که اپل از iOS 15 و iPadOS 15 رونمایی کرد تاکنون فقط نیمی از کاربران تبلت‌های این شرکت به نصب سیستم‌عامل جدید رغبت نشان داده‌اند. در این بین ۵۷ درصد از این محصولات در دسته‌ی تبلت‌هایی قرار می‌گیرند که از چهار سال گذشته تاکنون رونمایی شده‌اند. به صورت کلی ۳۷ درصد از آیپدهای اپل همچنان از iOS 14 بهره می‌برند ۱۴ درصد دیگر هم از نسخه‌های قدیمی‌تر بهره می‌برند.

اپل برای مدتی سیاست خود را تغییر داد و دیگر کاربران را به نصب آپدیت‌های جدید مجبور نمی‌کرد. پیش‌تر شرکت آمریکایی با عدم عرضه‌ی آپدیت امنیتی برای نسخه‌های قدیمی‌تر کاربران را مجاب می‌کرد تا به سیستم‌عامل جدید به‌روزرسانی کنند اما امسال که این کار را نکرد مشخص شد کاربران خیلی هم به نسخه‌های جدید سیستم‌عامل اپل علاقه ندارند. به همین خاطر شرکت آمریکایی تصمیم گرفت بار دیگر به سیاست قبلی خود بازگردد و کاربران را برای نصب سیستم‌عامل جدید مجبور کند.

بازگشت به سیاست قدیمی قطعا باعث می‌شود کاربران بیشتری سیستم‌عامل جدید را نصب کنند اما این‌بار نه از روی تمایل بلکه از روی اجبار چرا که در غیر این صورت دیگر آپدیت امنیتی دریافت نخواهند کرد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که کاربران گوشی‌ها و تبلت‌های قدیمی‌تر به نصب iOS 15 و iPadOS 15 رغبت نشان نمی‌دهند این است که معمولا با نصب سیستم‌عامل‌های جدید گوشی‌های قدیمی کند می‌شوند و به همین خاطر کاربران ترجیح می‌دهند با همان سیستم‌عامل قدیمی به کار خود ادامه دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا