فناوری اطلاعات

گامی رو به جلو برای تبدیل ایران به هاب ترانزیت داده

همزمان با افزوده شدن ۵۰ درصد دیگر به شبکه ظرفیت انتقال کشور، قرار است تعدادی مرکز داده در چند شهر تحت عنوان قطب مرکز داده ایجاد شود.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، موضوع ترانزیت داده از جمله مسائل مهمی است که سال‌های سال است مورد توجه قرار گرفته است؛ کشور ما به دلیل موقعیت خوب ژئوپلیتیکی در حوزه ترانزیت داده مانند ترانزیت کالا موقعیت خوبی دارد، این موضوع می‌تواند در ارزآوری در شرایط تحریم و توسعه ارتباط با کشورهای دیگر بسیار مفید باشد.

با اجرای این طرح، پایداری خدمات ترانزیت کشور و سهم ما از ترانزیت ارتباطات در منطقه افزایش و شرایط رقابتی برای ارائه خدمات ترانزیت دیتا بـه کشورهای همسایه بهبود خواهد یافت، همچنین ظرفیت ترانزیت داده از مرزهای شمال غربی به مرزهای غربی، شرقی و جنوبی کشور ایجاد خواهد شد.

بنابر اعلام مسئولان از ابتدای دولت سیزدهم ۴۰ درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیکی کشور افزوده شده و آنگونه که وزیر ارتباطات و فناوری می گوید قرار است ظرفیت ترانزیت دیتای کشور تا پایان دولت به ۴ ترابیت برسد.

طبق بررسی‌های انجام شده سطح ترافیک شبکه به‌صورت قابل قبولی افزایش پیدا کرده و میزان اشباع در آن به حداقل میزان خود نسبت به گذشته رسیده و پیشرفت در این زمینه همچنان ادامه دارد و برای اولین بار به ارزش ۷۰۰۰ میلیارد ریال که بزرگ‌ترین قرار داد بومی‌سازی شرکت ارتباطات زیرساخت و وزارت ارتباطات محسوب می‌شود، منعقد و قرار است با استفاده از تجهیزات بومی ۲۰ ترابیت بر ثانیه به ظرفیت شبکه انتقال کشور اضافه شود.

بنابراین در جهت افزایش پیشرفت این طرح ایجاد قطب مرکز داده در کشور در دستور کار قرار گرفت، به گونه ای که ایجاد سه قطب مرکز داده در منطقه ویژه اقتصادی پیام پیش بینی شده است. طبق گفته مسئولان ۱۸ شرکت خصوصی برای ایجاد مرکز داده در منطقه درخواست داشته‌اند که با آنها موافقت شده و سه شرکت مرکز داده را فعال کرده و برنامه این است که به زودی 1000 رک در منطقه ویژه اقتصادی پیام روشن کنند.

علاوه بر آن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اوایل آذرماه با حضور در یک همایش اعلام کرد در سه نقطه کشور یعنی در شهرهای مشهد، اصفهان و تهران در حال راه اندازی نقطه داده برای پردازش هستند که بخشی از زیرساخت‌ها توسعه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات است.

نکته قابل توجه این است در دو سال گذشته تلاش بسیاری برای نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی در لایه های مختلف انجام شده است. در واقع در چهار لایه دسترسی، تجمیع شبکه‌های استانی و شهری، شبکه مادر مخابراتی و دروازه‌های ورودی اینترنت به کشور اقدامات زیادی انجام شده است و در لایه ورودی اینترنت کشور در دو سال گذشته  سعی  شده منابع ورودی را تنوع و میزان اینترنت ورودی را بیش از دو برابر نیاز کشور تامین شود. بنابر گفته مسئولان درکنار توسعه فیبرنوری در شهرها، شبکه مادر مخابراتی تقویت می‌شود تا پایان سال قرار است ۵۰ درصد دیگر به ظرفیت انتقال کشور اضافه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا