موبایل

پیش بینی زمان مرگ با حسگر موبایل ممکن شد

حسگرهای سرعت سنج موبایل می توانند داده هایی از سلامت فرد را ردیابی کنند که ریسک مرگ فرد در ۵ سال آینده را تعیین می کنند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از  مهر، برای این منظور کافی است فرد روزانه ۶ دقیقه مداوم در روز به مدت یک هفته پیاده روی کند.

این یافته نتیجه تحقیقی به رهبری پژوهشگران دانشگاه ایلینوی است که با تحلیل ویژگی های حرکات از بازه های پیاده روی ۱۰۳ هزار و ۶۸۳ شرکت کننده به دست آمده است.

محققان متوجه شده اند سرعت گام برداشتن فرد (مدت زمانی که طول می کشد تا فرد مسیر خاصی را طی کند) عاملی برای پیش بینی ریسک مرگ فرد در ۵ سال آینده است.  افرادی با ریسک مرگ کمتر در بازه گفته شده، گام های متوسط تا قدرتمندی بر می داشتند و فعالیت های نشستنی آنها کمتر بود.

این مدل پیش بینی براساس شدت راه رفتن در بازه های کوتاه یک جانشین مؤثر برای شدت فعالیت در طول روز است. سرعت سنج های نصب شده در موبایل می توانند جهت دستگاه را ردیابی کنند که این امر به نوبه خود اجازه می دهد حرکات کاربر ردیابی شود.

این تکنیک توسط چند اپلیکیشن از جمله MoveSpring و MyFitnessPal استفاده شد و محققان با استناد به آنها این فرضیه را بیان کردند که حسگرها می توانند اطلاعاتی بیش از فعالیت فیزیکی مانند آنکه چه زمان فرد می میرد را پیش بینی کنند.

طی پژوهش شرکت کنندگان پرسشنامه هایی را درباره وضعیت سلامت فعلی شان پر کردند و در مرحله بعد حسگرهایی پوشیدنی به آنها داده شد تا به مدت یک هفته هنگام راه رفتن استفاده کنند. در بیانیه محققان آمده است: این حسگرها که روی مچ بسته می شدند با حسگرهای موبایل متفاوت هستند. حسگرهای مورد استفاده قادر به استخراج اطلاعات بیشتری درباره شدت پیاده روی از گام های کوتاه تا بلند( یک نسخه ازتست پیاده روی روزانه) هستند.

محققان توانستند به طور موفقیت آمیز مدل های پیش بینی کننده ریسک مرگ را تنها با ۶ دقیقه پیاده روی در روز تایید کنند. مدل های مذکور  داده های حسگر را جمع آوری و با ویژگی های دموگرافیک معمول ترکیب کرده اند.

مولفان تحقیق نوشته اند: روش مقیاس پذیر ما راهی برای بررسی ملی ریسک  سلامت افراد فراهم می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا