تکنولوژی

پرینتر سه بعدی F3DB می تواند بافت های بدن را از داخل ترمیم کند !

پیشرفت های هیجان انگیز در زمینه چاپ زیستی، محققان دانشگاه نیو ساوت ولز، سیدنی را به توسعه یک چاپگر زیستی سه بعدی انعطاف پذیر سوق داده است که پتانسیل ایجاد انقلابی در صنعت پزشکی را دارد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از گیزموچاینا؛ پرینتر سه بعدی F3DB ، همانطور که به آن گفته می‌شود، می‌تواند مواد آلی را مستقیماً روی اندام‌ها یا بافت‌ها با حداقل تهاجم قرار دهد و به طور بالقوه به جلوگیری از جراحی‌های بزرگ یا برداشتن اندام‌ها کمک کند. پرینتر سه بعدی F3DB دارای یک بازوی رباتیک نرم است که می تواند بیومواد را با سلول های زنده روی اندام ها یا بافت های داخلی آسیب دیده جمع کند.

بدنه منعطف مار مانند چاپگر از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود و خلبان یا جراح آن را با حرکات دست به سمت ناحیه آسیب دیده هدایت می کند. این چاپگر همچنین دارای جت هایی است که می تواند آب را روی ناحیه مورد نظر اسپری کند و نازل چاپ آن می تواند به عنوان یک اسکالپل الکتریکی عمل کند. این تیم امیدوار است که روزی بتواند به ابزاری همه‌جانبه برای عملیات‌های کم تهاجمی تبدیل شود.

بازوی رباتیک F3DB از سه محرک زیر پارچه‌ای نرم با استفاده از یک سیستم هیدرولیک متشکل از «سرنگ‌های موتور DC که آب را به محرک‌ها پمپ می‌کند» استفاده می‌کند، همانطور که توسط IEEE Spectrum خلاصه شده است. بازو و سر چاپ انعطاف پذیر آن هر کدام می توانند در سه درجه آزادی (DOFs) حرکت کنند، شبیه به چاپگرهای سه بعدی رومیزی. علاوه بر این، دارای یک دوربین مینیاتوری انعطاف پذیر است که به اپراتور اجازه می دهد کار را در زمان واقعی مشاهده کند.

تیم تحقیقاتی اولین آزمایش های آزمایشگاهی خود را بر روی این دستگاه با استفاده از مواد غیر زیستی مانند شکلات و سیلیکون مایع انجام داده است. آنها بعداً آن را روی کلیه خوک آزمایش کردند قبل از اینکه روی مواد زیستی چاپ شده روی سطح شیشه ای در کولون مصنوعی حرکت کنند. به گفته Thanh Nho Do، یکی از رهبران تیم و مدرس ارشد در دانشکده فارغ التحصیل مهندسی بیومدیکال UNSW، “ما دیدیم که سلول ها هر روز رشد می کنند و در روز هفتم، آخرین روز آزمایش، چهار برابر می شوند.

نتایج نشان می‌دهد F3DB دارای پتانسیل قوی برای تبدیل شدن به یک ابزار آندوسکوپی همه‌جانبه برای روش‌های تشریح زیرمخاطی آندوسکوپی است. در حالی که به نظر می رسد این فناوری ابداع کننده مستقیماً از یک فیلم علمی تخیلی بیرون آمده است، تیم هشدار می دهد که هنوز پنج تا هفت سال تا آزمایش انسانی فاصله دارد. با این وجود، F3DB این پتانسیل را دارد که دقت و کارایی روش های پزشکی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و تأثیر مثبتی بر زندگی های بی شماری بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا