موبایل

واردات شیائومی نصف شد

انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد پس از اعمال ممنوعیت واردات مدل‌های پرتقاضای شیائومی از ابتدای تیرماه، واردات این برند در مردادماه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، چند ماه پیش، اخباری از ممنوعیت واردات برخی مدل‌های پرتقاضای موبایل از جمله شیائومی به علت مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره‌های اضطراری، منتشر شد و انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی نامه‌ای، درخواست تجدیدنظر در ممنوعیت مجوز ثبت سفارش این برندها را داشت و اعلام کرد که درصورت اجرای این ممنوعیت، مشکلاتی را در عرضه و تقاضا و تامین گوشی مورد نظر کاربران ایجاد می‌کند.

البته پس از آن، لطیفی -سخنگوی گمرک ایران- توضیح داد که با وجود بحث‌هایی که در رابطه با ممنوعیت واردات گوشی و به ویژه برندهای مربوط به گوشی‌های چینی و شیائومی مطرح شده، ابلاغیه‌ای از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی به گمرک ایران ابلاغ نشده است و البته وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات رادیویی باید کالای واردشده و گوشی‌ها را براساس استانداردهای خود تأیید کند که آنگاه گمرک می‌تواند براساس این مجوز و سایر مجوزهای مربوطه نسبت به ترخیص اقدام کند.

البته پس از آن، انجمن واردکنندگان موبایل برای شفاف‌سازی این موضوع اعلام کرد که گمرک مانع واردات این برندها نشده، بلکه این ممنوعیت از سوی سازمان تنظیم مقررات رادیویی بوده است و در صورت ادامه این ممنوعیت، با کمبود کالا و بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار موبایل مواجه می‌شویم. به‌تازگی نیز انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد پس از اعمال ممنوعیت واردات مدل‌های پرتقاضای شیائومی از ابتدای تیرماه، واردات این برند در مردادماه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

میزان واردات شش برند اپل، آنر، هوآوی، نوکیا، سامسونگ و شیائومی از ابتدای سال ۱۴۰۰ در شکل زیر آمده است. این آمار نشان می‌دهد در حالی که در تیرماه، بالغ بر ۶۱۳ هزار گوشی شیائومی وارد کشور شده، آمار این برند در مردادماه، به ۳۰۱ هزار گوشی رسیده است. حال باید دید در ضورت ادامه ممنوعیت واردات برخی از مدل‌های برند شیائومی در ماه‌های آینده، بازار موبایل چه تغییری خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا