فناوری اطلاعات

موسس علی بابا بالاخره ظاهر شد

جک ما، موسس میلیاردر گروه علی بابا و گروه آنت پس از ماهها دور ماندن از انظار عمومی که گمانه زنیهایی را درباره گرفتاری وی با تفحص فزاینده دولت چین از امپراطوری اینترنتی اش برانگیخت، دوباره ظاهر شد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از ایسنا، منابع آگاه اظهار کردند این کارآفرین معروف در رویداد سالانه ای که برای معلمان روستایی برگزار می کند، یک پیام لایو به معلمان ارسال کرد. در این ویدیو جک ما درباره سپری کردن زمان بیشتر روی فعالیتهای بشردوستانه صحبت کرد و به اختلافش با دولت چین اشاره ای نکرد. گروه آنت اعتبار این ویدیو را تایید کرده است.

ارزش سهام علی بابا در پی انتشار این ویدیو، در معاملات هنگ کنگ بیش از چهار درصد صعود کرد. اگرچه هنوز معلوم نیست جک ما کجاست اما ظاهر شدن وی در یک همایش عمومی ممکن است شایعات درباره سرنوشت وی را بخواباند به خصوص که پکن در حال تحقیقات از گروه مالی آنلاین آنت و گروه هولدینگ علی بابا است. از نوامبر که رگولاتورها عرضه اولیه عمومی سهام گروه آنت به ارزش ۳۵ میلیارد دلار را متوقف کرده، مقررات فین تک را تشدید کردند و به گروه آنت دستور اصلاحات دادند و سپس یک تحقیقات ضد انحصارطلبی دیگر درباره گروه علی بابا را به راه انداختند، این مدیر برجسته چینی دیگر دیده نشده بود.

جک ما در این ویدیو گفت: این اواخر من و همکارانم در حال مطالعه و تفکر بودیم و تصمیم قاطعی گرفتیم خود را وقف فعالیتهای آموزشی خیرخواهانه کنیم. تلاش سخت برای حیات دوباره و رفاه مناطق روستایی مسئولیت نسل بازرگانان ما است.

این میلیاردر چینی که سابق بر این معلم انگلیسی بوده است، در این ویدیو گفت: معمولا این همایش هر سال در سانیا در جنوب هاینان برگزار می شد اما امسال به دلیل کووید ۱۹ به صورت کنفرانس ویدیویی برگزار شد.

هجوم به امپراطوری تشکیلاتی تریلیون دلاری جک ما در راستای تلاش دولت چین برای کنترل نسل غولهای فناوری چینی صورت گرفته که از نظر پکن قدرت کنترل بیش از حدی روی اقتصاد این کشور پیدا کرده اند. موج اقدامات مقامات چینی علیه علی بابا و گروه آنت نشان می دهد که چطور صبر پکن در برابر چهره های برجسته فناوری لبریز شده و اکنون آنها را تهدیدی برای ثبات سیاسی و مالی به حساب می آورد.

دولت چین اکنون به دنبال اعمال نفوذ و کنترل روی جمع آوری اطلاعات و فعالیتهای بازرگانی و رسانه ای شرکتهایی نظیر تنسنت هولدینگز و بایت دنس است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، موضع جک ما در برابر پکن هنوز معلوم نیست و به گفته یک منبع آگاه، دولت چین به وی توصیه کرده است که در کشور بماند. به دلیل دستگیری بی سر و صدای میلیاردرهای معروف در گذشته و عدم محاکمه فوری آنها، شایعاتی درباره مکان وی به راه افتاده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا