فناوری اطلاعات

معافیت صادر کنندگان رمزارز در روسیه از مالیات

قانونگذاران روسی پیش نویس لایحه ای را تایید کردند که احتمالا صادرکنندگان دارایی دیجیتال و رمزارزی را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، روسیه از مدت‌ها قبل درباره رمزارزها و دیگر دارایی‌های دیجیتال ابراز شک و تردید کرده بود. همچنین بانک مرکزی این کشور نیز به نگرانی‌هایی درباره ثبات مالی در این زمینه پرداخته بود.

اما در فوریه ۲۰۲۲ میلادی رگولاتورها به پلتفرم بلاکچین «اتمایز راشا»(Atomyze Russia) به عنوان نخستین صرافی دارایی‌های دیجیتال در این کشور مجوز دادند. پس از آن بانک سبربانک نیز مجوز صرافی دیجیتال دریافت کرد.

پس از حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌های بی سابقه غرب به سیستم مالی این کشور آسیب زده و قانونگذاران سعی دارند با وضع این قانون جدید شدت خسارت را کاهش دهند.

پیش نویس قانون مذکور توسط مجلس دوماً تایید شده و طبق آن مالیات ارزش افزوده برای صادر کنندگان دارایی‌های دیجیتال و اپراتور سیستم‌های مربوط به این حوزه لغو می‌شود.

همچنین براساس پیش نویس مذکور مالیات بر درآمد فروش دارایی‌های دیجیتال نیز وضع می‌شود. در حال حاضر نرخ مالیات هر تراکنش ۲۰ درصد است، که این امر برای دارایی‌های استاندارد در نظر گرفته شده است. تحت قانون جدید مالیات برای شرکت‌های روسی ۱۳ درصد و برای ماهیت‌های خارجی ۱۵ درصد خواهد بود.

پیش نویس لایحه پس از بررسی شورای عالی روسیه باید به امضای ولادیمیر پوتین رییس جمهور کشور برسد تا وارد مرحله اجرایی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا