فناوری اطلاعات

مدیریت هزینه های ملی و بهبود کیفیت خدمات از آثار هوشمندسازی است

معاون وزیر ارتباطات گفت: در برنامه هفتم توسعه احکام بسیار خوبی را پیرامون هوشمندسازی پیش بینی کرده ایم که پس از تصویب به اجرا خواهند رسید و در این برنامه رشد اقتصادی برای بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی، صنعت، معدن و سایر بخش ها مشخص شده است و برای تحقق این اهداف، موضوع هوشمندسازی، بسیار اهمیت دارد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی اصغر انصاری، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت  ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات ویژه توسعه هوشمندسازی که دیروز (سه شنبه) در پژوهشگاه ارتباطات برگزار شد، گفت: هوشمندسازی به اتکای تکنیک هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است، اما عموما تعریف آن خودکارسازی فرایندهایی است که طیف وسیعی از فعالیت های ساده و پیچیده را شامل می شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در برنامه هفتم توسعه احکام بسیار خوبی را پیرامون هوشمندسازی پیش بینی کرده ایم که پس از تصویب به اجرا خواهند رسید، تصریح کرد: در برنامه هفتم توسعه رشد اقتصادی برای بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی، صنعت، معدن و سایر بخش ها، مشخص شده است و برای تحقق این اهداف، موضوع هوشمندسازی، بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: یکی از اهداف در زمینه هوشمندسازی این است که به صورت سه جانبه (دستگاه های متولی، وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری) چالش ها را شناسایی کنیم و با استفاده از هوشمندسازی آنها را مهار کنیم، زیرا هوشمندسازی یکی از راهکارها در اجرای برنامه هفتم توسعه و رشد اقتصادی است.

انصاری با تاکید بر اینکه کاهش هزینه، مدیریت هزینه، تسریع در امور و … از اهداف هوشمندسازی است و بخش خصوصی و مجموعه های توانمند باید راهکارهای خود را اعلام کنند تا به اهداف برسیم، خاطرنشان کرد: اخیرا در وزارت ارتباطات ساختارها تغییر یافته است و معاونت برنامه ریزی و توسعه اقتصاد دیجیتال عنوان جدیدی است تا موضوعاتی را دنبال کنیم چراکه هوشمندسازی کاری پر چالش است و کشورهای پیشرفته تا حدودی این مسیر را طی کرده اند و این موضوع در ایران نیازمند سرمایه گذاری و مشارکت در نوسازی و تجهیز زیرساخت ها است.

وی اضافه کرد: تنظیم گری در حوزه هوشمندسازی بسیار حائز اهمیت است و در زمینه اینترنت اشیا نیز قدم های بزرگی برداشته نشده است.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در حوزه دانش بنیان آیین نامه خوبی در وزارت ارتباطات داریم، اظهار کرد: در این آیین نامه چند بخش در حوزه آموزش دیده می شود و دستگاه های مربوطه مکلف هستند در امر تحول دیجیتال، آموزش لازم را ببینند.

بنابراین گزارش، دیروز (سه شنبه) کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات ویژه توسعه هوشمندسازی از سلسله برگزاری کنفرانس های شبکه ملی اطلاعات با همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشکل‌های مرتبط و ۶۰ شرکت توانمند داخلی با شعار «برنامه هفتم توسعه، فرصتی برای توسعه هوشمندسازی» در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

همچنین در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی با حضور این ۶۰ شرکت توانمند داخلی در محوطه داخلی پژوهشگاه ارتباطات برای ارایه دستاورهای داخلی و ظرفیت های بومی برپا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا