تکنولوژی

لباس کار هوشمند معدنکاران

یک تیم استارت‌آپی موفق به طراحی و ساخت لباس کار هوشمند برای معدنکاران شدند که علائم حیاتی و گازهای خطرناک معدن را به مرکز کنترل ارسال می کند.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از مهر؛ اردلان علیشاهی «هم بنیانگذار» و مدیر شبکه نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه رویکرد اصلی این تیم طراحی و توسعه راهکارهای نوآورانه با هدف حمایت از ایجاد پلتفرم‌های اقتصادی و کسب و کارهای نوپا در حوزه معدن و صنایع معدنی است اظهار کرد: یکی از استارت آپ هایی که در دل این شبکه شکل گرفته، تولید لباس کار هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا را در برنامه خود دارد.

وی گفت: اساساً فعالیت‌های معدنی در شرایط پر ریسک و پر مخاطره انجام می‌شود که گاه حتی با رعایت کلیه ملاحظات ایمنی، حوادث غیر مترقبه‌ای رخ می‌دهد.

علیشاهی با بیان اینکه برای معادن کنترل بیشتر روی معدن و کارگران بسیار حائز اهمیت است، چراکه مصدومیت هر یک از کارگران بسته به درجه آن می‌تواند روزها یا ماه‌ها سبب توقف کلیه فعالیت‌های معدنی توسط دستگاه‌های مسئول شود، گفت: همچنین مطالعات و بررسی‌های این استارت آپ به طور مشخص نشان می‌دهد که پوشیدنی‌ها برای کمک به کنترل هزینه‌ها، بهبود بهره‌وری، افزایش کارایی و بهبود فرایندها و مهمتر از همه کاهش تلفات جانی مؤثر واقع شده‌اند که این موارد همگی از دلایل استفاده از لباس‌های کار هوشمند به شمار می‌رود.

علیشاهی خاطرنشان کرد: بعد از حوادثی مانند ریزش معدن سن خوزه کشور شیلی در سال ۲۰۱۰ بحث ایمنی کارگران بیش از پیش مورد توجه جهانی قرار گرفته و فناوری در زمینه عرضه پوشیدنی‌های هوشمند به کار گرفته شده است.

هم بنیانگذار این استارت آپ اظهار کرد: محصول این استارت آپ، لباس کار هوشمند به همراه سیستم پشتیبانی تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده است.

وی در خصوص این لباس کار گفت: این لباس کار از طریق به کارگیری دستگاه‌های الکترونیکی قادر به ذخیره و پردازش داده‌ها به عنوان لوازم جانبی یا به عنوان بخشی از مواد مورد استفاده در لباس تولید می‌شود.

به گفته علیشاهی این لباس‌های هوشمند اطلاعات حیاتی نظیر درجه حرارت بدن، فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس پرسنل و کارگران معادن را به واسطه سنسورهایی به اتاق کنترل منتقل می‌کنند، به این واسطه می‌توان کنترل بیشتری در جهت سلامت کارکنان و پرسنل معادن خواهیم داشت.

هم بنیانگذار این استارت آپ با بیان اینکه کشورهای خارجی برای ایمنی کارگران تولید کلاه و عینک هوشمند را در پیش گرفتند، ادامه داد: پس از بررسی‌های متعدد بر روی انواع پوشیدنی‌های هوشمند به این نتیجه رسیدیم که استفاده از کلاه و عینک هوشمند ممکن است برای استفاده پرسنل و کارگران عملیاتی نباشد و در نتیجه دریافت داده از طریق لباس کار بهترین راهکار است.

وی افزود: در ساخت این لباس کار هوشمند سنسورهایی توسعه دادیم که علاوه بر نشان دادن علائم حیاتی به صورت آنلاین، شرایط محیطی محل فعالیت کارگر از جمله میزان گازهای متان، سولفور، اکسیژن، رطوبت و … را به مرکز کنترل معدن ارسال کند.

به گفته علیشاهی، هنوز در ایران چنین لباسی طراحی و ساخته نشده است.

هم بنیانگذار این استارت آپ با بیان اینکه سبک بودن، ضد حریق بودن و …از جمله ویژگی‌های این لباس کار هوشمند است، گفت: این اقدام با هزینه پایین انجام می‌شود و لازم نیست کل لباس از صفر تا صد هوشمند شود بلکه لباس کار یک کارگر یا پرسنل با تمهیداتی هوشمند می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین نرم افزار ارائه پشتیبانی این لباس‌های هوشمند را در دست طراحی داریم که با استقرار زیرساخت‌ها به صورت اختصاصی به معادن خدمات ارائه می‌دهیم.

علیشاهی گفت: اقتصادی بودن قیمت لباس کار هوشمند جز اولویت‌های این استارت آپ بوده و با وجود اضافه کردن تجهیزات فناورانه قیمت آن مقرون به صرفه خواهد بود.

وی با بیان اینکه طراحی محصول انجام شده، افزود: این محصول بعد از جذب سرمایه به منظور توسعه زیرساخت‌های تولیدی، در کمتر از ۶ ماه به جامعه معدنی قابل عرضه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا