تکنولوژی

فرصتی که تحریم‌های آمریکا به هواوی داد

تدابیر آمریکا برای محدود کردن صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته به چین، ممکن است فرصتی را برای شرکت هواوی برای گسترش بازار خانگی هفت میلیارد دلاری خود ایجاد کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، شرکت انویدیا بزرگترین تامین کننده تراشه‌های هوش مصنوعی در چین بوده و سهم بازارش بالاتر از ۹۰ درصد است. اما شرکت‌های چینی نظیر هواوی، در حال ساخت مدل‌های مشابه تراشه‌های پرفروش انویدیا نظیر پردازنده‌های گرافیکی ای ۱۰۰ و اچ ۱۰۰ هستند.

به گفته تحلیلگران و بعضی از شرکت‌های هوش مصنوعی، تراشه‌های هوش مصنوعی اسند هواوی، از نظر قدرت رایانشی، با محصولات انویدیا قابل قیاس هستند اما از نظر عملکرد، همچنان ضعیف‌تر هستند.

به گفته جیانگ ییفان، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت کارگزاری گوئوتاج جونان سکیوریتیز، یک عامل محدودکننده برای شرکت‌های چینی، وابستگی اکثر پروژه‌ها به تراشه‌ها و اکوسیستم نرم افزاری انویدیا است اما این وضعیت تحت تاثیر محدودیت‌های اخیر آمریکا ممکن است تغییر پیدا کند.

با این حال، فرصتی که شرکت‌هایی مانند هواوی در غیاب انویدیا خواهند داشت، چالش‌های متعددی هم دارد. بسیاری از پروژه‌های هوش مصنوعی پیشرفته، با معماری برنامه نویسی محبوب CUDA ساخته شده اند که انویدیا پیشگام آن است و به ظهور اکوسیستم جهانی بزرگی منجر شده که قادر است مدل‌های هوش مصنوعی بسیار پیشرفته مانند چت جی‌پی‌تی ۴ شرکت OpenAI را آموزش دهد.

هواوی نسخه خاص خود به نام CANN را دارد و تحلیلگران می‌گویند از نظر مدل‌های هوش مصنوعی که قادر به آموزش آنها باشد، بسیار محدودتر است و از این رو، تراشه‌های هواوی، راه درازی برای گرفتن جای محصولات انویدیا در چین، در پیش دارند. همچنین مالکیت معنوی هم ممکن است مشکل دیگری برای هواوی باشد زیرا بسیاری از شرکت‌های آمریکایی امتیازهای انحصاری برای پردازنده‌های گرافیکی را در اختیار دارند.

اگر هواوی بتواند سهم بازار انویدیا را تصرف کند، می‌تواند مدعی پیروزی دیگری در برابر آمریکا شود که از سال ۲۰۱۹، این شرکت چینی را هدف کنترل‌های صادراتی قرار داده است.

هواوی نخستین پردازنده گرافیکی اسند را همان سال عرضه کرد و این تراشه، یکی از محصولات این شرکت است که هواوی می‌گوید کاملا بومی است.

بر اساس گزارش رویترز، این غول مخابراتی با رونمایی یک تراشه پیشرفته تلفن هوشمند و ادعای پیشرفته در ابزارهای طراحی تراشه، سیگنال‌هایی نشان داده که بر محدودیت‌های وضع شده توسط آمریکا غلبه کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا