فناوری اطلاعات

شکایت میلیارد دلاری انگلیسی ها بر علیه فیسبوک

متا پلتفرمز که حالا به عنوان شرکت مادر فیسبوک فعالیت می‌کند، طی شکایتی که در بریتانیا علیه آن تنظیم شده به دلیل آنچه سو استفاده از موقعیت بازار برای جمع‎آوری و فروش اطلاعات شخصی 44 میلیون کاربر متهم شده است.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از شهر سخت افزار؛ بنابر بسیاری از نظرسنجی‎های انجام شده، فیسبوک که این روزها از آن با نام متا یاد می‌شود یکی از منفورترین شرکت‎های دنیاست. در بسیاری از انتقادات علیه این شرکت استنادی به اسناد لو رفته از همکاری این شرکت با خریداران اطلاعات شخصی کاربران مطرح شده که نشان می‎دهد این راهکار یکی از روش‌های درآمدی فیسبوک طی سالیان گذشته بوده است.

اما در مورد شکایت جدید، لیزا لودال-گورمسن، مشاور ارشد اداره رفتار مالی بریتانیا (FCA) در حال جمع‌آوری اطلاعات لازم جهت تسلیم پرونده از طرف کاربران بریتانیایی‌ است که بین سال‌های 2015 تا 2019 از فیس‌بوک استفاده کرده‌اند. این ادعا این است که فیس‌بوک با تحمیل شرایط و ضوابط ناعادلانه به کاربران میلیاردها پوند درآمد داشته و از کاربران خود درخواست کرده که داده های شخصی ارزشمند خود را به فیسبوک تسلیم کنند.

Lovdahl-Gormsen در این پرونده مدعی شده که اگرچه فیس بوک در واقع تنها یک شبکه اجتماعی در بریتانیا است که بسیاری از کاربران از طریق آن با دوستان و خانواده خود در ارتباطند، اما جنبه‌های تاریک این سرویس حجم و گستره بسیار وسیعی از نقض قوانین حریم شخصی را در بر گرفته است. به احتمال فراوان می‌‎دانید که این پلتفرم اطلاعات شخصی کاربران خود را از طریق سرویس Facebook Pixel جمع‌آوری می‌کند؛ ابزاری که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد رفتار مشتریان خود را دنبال کنند.

در این زمینه فیسبوک معتقد است که کاربران به دلیل ارزش فراوانی که برای آنها داشته و خدمات غیرقابل انکاری که ارائه می‌‎دهد از آن استفاده می‎کند. فیسبوک عنوان می‎کند که این سرویس کنترل معناداری بر اطلاعاتی که کاربران در پلتفرم‌‎های متا به اشتراک می‎گذارند دارد و به همین دلیل نباید شکایتی از کاربری دیگر اطلاعات ارائه شده داوطلبانه مطرح شود.

فیسبوک موضع خود نسبت به فروش اطلاعات کاربران به مشتریانش را این طور توجیه می‎کند که اگر فردی نسبت به در اختیار گذاشتن اطلاعات خود با دیگران شکایتی دارد می‌تواند بخشی از پلتفرم‌‎های اجتماعی متا نباشد و حساب‌های کاربری خود را غیرفعال کند. در واقع اگر فردی در این شبکه‎های اجتماعی حساب کاربری بسازد به صورت داوطلبانه قبول کرده که اطلاعاتش توجه فیسبوک مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا