فناوری اطلاعات

شرکتهای دانش بنیان صادراتی ستاره دار می شوند

مدیر کریدور فناوری تا بازار و مجری طرح «باشگاه صادرات دانش بنیان» معاونت علمی گفت:در صدد هستیم که شرکتهای دانش بنیان با پتانسیل صادراتی را رتبه بندی کنیم تا برند ملی در این زمینه ارتقا یابد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر، عماد احمدوند مدیر کریدور فناوری تا بازار و مجری طرح «باشگاه صادرات دانش بنیان» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  درباره این باشگاه اظهار کرد: تقریباً دوسال است که فعالیت‌های باشگاه صادرات دانش بنیان با پیشنهاد و راهبری دبیر ستاد فناوری نانو و حمایت مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی آغاز شده است. هدف اصلی این باشگاه کمک به تغییر نگرش سایر کشورها نسبت به توانمندی‌های فناورانه ایران و ارتقای برند ملی است.

وی با بیان اینکه در این مدت، حدود ۱۳۰۰ شرکت مورد ارزیابی فنی قرار گرفته‌اند، تأکید کرد: باشگاه صادرات دانش بنیان درصدد است علاوه بر رتبه بندی شرکت‌های با پتانسیل بالا، نقاط ضعف و قوت آن‌ها را شناسایی و برای هر شرکت، برنامه توانمندسازی ارائه دهد.

معیارهای ارزیابی دانش بنیان‌های صادراتی

وی با بیان اینکه در ماه‌های نخست طرح، دستورالعمل‌ها و شاخص‌های ارزیابی تدوین شدند، گفت: معیارهای ما برای رتبه‌بندی شرکت‌ها، در سه محور اصلی شامل فنی، شرکتی و بازار طراحی شده است و هر محور، از چند شاخص تشکیل شده است. اولین محور، به دنبال تعیین سطح فناورانه محصولات شرکت است. در این محور، مشخص می‌شود که محصولات شرکت از نظر میزان پیچیدگی فنی و میزان وابستگی به واردات در چه سطحی قرار دارند و همچنین وضعیت آن‌ها از نظر دریافت گواهی‌نامه‌های بین‌المللی و ثبت پتنت امتیازدهی می‌شود.

احمدوند خاطر نشان کرد: برای شرکت‌هایی که امتیاز لازم در محور فنی را کسب کنند، ارزیابی در محورهای شرکتی و بازاری انجام می‌شود. در محور شاخص‌های شرکتی نیز وضعیت واحد تحقیق و توسعه (R&D) شرکت بررسی و نسبت این واحد به کل نیروهای شرکت با یک فرمول مشخص امتیازدهی می‌شود. در این مرحله همچنین زیرساخت‌های فروش و خدمات پس از فروش خارجی، سایت اینترنتی شرکت و استانداردهای شرکتی ازجمله ایزو (ISO) مورد ارزیابی و امتیازدهی قرار می‌گیرد.

مدیر کریدور فناوری تا بازار و مجری طرح «باشگاه صادرات دانش بنیان» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: نهایتاً یک سوم امتیازها در رتبه‌بندی باشگاه صادرات دانش بنیان به وضعیت فروش داخلی و خارجی شرکت اختصاص می‌یابد.

توزیع ستاره‌ها بین شرکت‌های صادراتی

مجری طرح باشگاه صادرات دانش بنیان گفت: تاکنون ۱۳۰۰ شرکت مطرح و برتر را از بین ۷ هزار شرکت دانش بنیان مورد ارزیابی فنی قرار داده و ۹۴۵ شرکت را به طور کامل ارزیابی و رتبه‌بندی کرده‌ایم.

احمدوند با بیان اینکه شرکت‌ها بر اساس امتیازهایی که کسب می‌کنند در یکی از سطوح پنج ستاره تا دو ستاره عضو باشگاه می‌شوند، گفت: شرکت‌های پنج ستاره باید حداقل ۸۰ درصد امتیاز کل و ۶۰ درصد امتیاز فنی را کسب کنند و سابقه صادرات حداقل یک میلیون دلار داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا