فناوری اطلاعات

شارژ محصولات الکترونیکی با حرکات بدن انسان

محققان کشور با بررسی امکان تولید جریان الکتریکی از بارگذاری تناوبی کششی و کمانش حاصل از آن، در پیزوالکتریک PVDF، درصدد تولید محصولاتی هستند که با حرکات بدن انسان محصولاتی شارژی تولید کنند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازمهر، بهرنگ عادلی دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تولید لایه‌های نانولیفی PVDF/PU به منظور بررسی تأثیر بارگذاری تناوبی کششی بر تولید جریان الکتریکی» با بیان اینکه جریان الکتریکی از مواد پیزوالکتریک در اثر فشار و یا ضربه بر مواد دارای خاصیت پیزوالکتریکی ایجاد می شود، گفت: هدف از اجرای این پروژه، بررسی امکان ایجاد جریان الکتریکی از طریق کشش و کمانش حاصل از کشش، در یک ماده پیزوالکتریک بود.

وی با اشاره به نتایج این تحقیقات افزود: با ایجاد شرایط مناسب و سرانجام تولید یک لایه ممزوج پلیمری از دو نوع پلیمرPVDF (پلی وینیلیدین فلوراید) و PU ( پلی اورتان ) که هر کدام دارای خواص ویژه ای هستند می توان به لایه ای بهینه جهت بررسی امکان تولید جریان الکتریکی از آن لایه رسید.

وی اضافه کرد: این دو پلیمر یکی بر اثر فشار جریان ایجاد می کرد و دیگری ذاتا قابلیت اعمال کشش و دارای حالت الاستیکی تا چند برابر طول اولیه را داشت. با امتزاج این دو و پیدا کردن حدود مناسب برای امتزاج ، انتظار می رفت تغییر کاربری اساسی در استفاده از پیزوالکتریک ایجاد شود.

عادلی خاطر نشان کرد: این تحقیق مرزهای دانشی استفاده از پیزوالکتریک ها را بهبود بخشید و زمینه علمی برای ساخت و طراحی بسیاری از ساختار هایی را که نیاز به تولید جریان الکتریکی دارند ولی محدودیت حرکتی نیز دارند را فراهم کرد که بتوانند ازکشش و کمانش برای تولید جریان الکتریکی از یک پیزو الکتریک استفاده کنند.
این محقق افزود: این طرح می تواند به صورت نیمه صنعتی اجرایی شود و کمک کننده تحقیقات دیگر باشد.

وی افزود: این طرح و پویش علمی مشابه داخلی و خارجی ندارد و مزیت رقابتی آن فناوری جدید در امتزاج مواد پلیمری و تولید جریان الکتریکی به روش نوین و گسترش انواع آلیاژهای پلیمری است.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: با استفاده از این محصول، امکان ساخت شارژهای باطری قابل اتصال به بدن انسان در لباس های ورزشی وجود دارد که در اثر حرکات کششی دست و پا در حین تحرک و یا ورزش به عنوان مثال یک باطری موبایل را شارژ کند.

عادلی افزود: همچنین با استفاده از نتایج این تحقیق می توان نانو سنسورهای کششی ساخت که در اثر ایجاد کشش جریان تولید کرده و امکان سنجش میزان کشش با جریان الکتریکی تولید شده را بدست آورد.

وی افزود: با استفاده از این محصول، امکان تولید انرژی در وسایل که نیاز با شارژ دارند ولی امکان تعویض باتری آنها نیست و یا سخت است، وجود دارد و می توان از آن مصارف پزشکی مانند باتری های قلب و ترمیم کننده های فیزیوتراپی بهره برد.

به گزارش مهر، دکتر علی اکبرقره آقاجی و دکترعلی اصغر اصغریان جدی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید راهنمای این پروژه بوده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا