تکنولوژی

ساخت موتورهای سوخت جامد و مایع برای ارسال محموله ۲۰۰کیلویی به فضا

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه حوزه فضا عامل ایجاد ثروت برای کشور هاست، گفت: اقتصاد فضا و کم کردن تدریجی وابستگی آن به سرمایه‌گذاری های دولتی باید در دستور کار قرار بگیرد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن سالاریه در آئین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی هوافضایی ایران که سه شنبه صبح در کیش برگزار شد، با مروری بر توانمندی‌های صنعت فضایی کشور و برنامه‌ای که برای توسعه و قدرتمندتر شدن این صنعت در دست اجراست، گفت: آغاز به کار صنعت فضایی در ایران به بیش از ۴۰ سال گذشته باز می‌گردد و آنچه به عنوان صنعت بومی از آن یاد می‌شود و متکی بر دانش بومی است، کمتر از دو دهه است که با توسعه صنعت پرتابگر و مخابرات در کشور شکل گرفته است.

وی با اشاره به دو ویژگی مهم صنعت فضایی ایران افزود: در درجه اول بومی بودن و تکیه بر دانش و توانمندی‌های متخصصان داخل کشور افتخاری برای ما محسوب می‌شود، همچنین تنوع صنعت فضایی ایران در ساخت انواع ماهواره، پرتابگر، کپسول‌های حوزه زیست فضا با قابلیت تست زیست مداری ویژگی دیگری می‌باشد که در این زمینه‌ها به نتایج مطلوبی دست یافتیم.

سالاریه در خصوص قابلیت ساخت ماهواره توسط متخصصان داخلی اظهار کرد: پلتفرم‌ها با دقت و قابلیت‌های مختلف، ماهواره‌ها با کلاس‌های متفاوت از جمله سبک، میکرو و مینی در کشور قابل ساخت است و تمام تجهیزات آن با افتخار تمام توسط شرکت‌های دانش بنیان، پژوهشکده‌ها صنعت بومی کشور تأمین و ساخته شده است.

وی افزود: ما به توانمندی ساخت موتورهای سوخت جامد و مایع که به نوعی از صنعت دفاعی به صنعت فضایی ما سر ریز شده و قابلیت حمل تا ۲۰۰ کیلوگرم محموله در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری و مدارهای ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی سبک را دارد دست یافته ایم.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به چند چشم انداز مهم در صنعت فضایی بیان کرد: توجه به اقتصاد فضا و کم کردن تدریجی وابستگی آن به سرمایه‌گذاری های دولتی از جمله مواردی است که در دستور کار قرار دارد، چراکه حوزه فضا عامل ایجاد ثروت برای کشورها است و باید این موضوع به جد دنبال شود.

وی ادامه داد: با کمک نهادهای همکار، توسعه اقتصاد مبتنی بر خدمات سنجشی همچنین خدمات ارتباطات و ناوبری مبتنی بر دانش بومی، حمل و نقل و پرتاب داده‌های فضایی و در نهایت بهره مندی از منابع ارزشمند فضایی از دیگر مسائلی است که در چشم انداز ما دیده شده است.

سالاریه بر دو موضوع تقویت بخش خصوصی برای ثروت آفرینی با صنعت فضا را که موجب افزایش بهره وری و جذب و نگهداشت نیروی انسانی نخبه می‌شود همچنین توجه به تجاری سازی محصولات صنعت فضایی که سرعت رشد اقتصادی را بالا می‌برد تاکید کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران در پایان این نمایشگاه و نشست‌های تخصصی و بین المللی آن را رویدادی مثبت برای دستیابی به اهداف دولت در توسعه زیرساخت‌های پرتاب، آزمایشگاه‌ها و مراکز صنعتی ساخت ماهواره و حرکت به سمت حرفه‌ای شدن در صنعت فضا برشمرد.

یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی ایران با حضور ۸۰ شرکت داخلی و ۱۰ شرکت خارجی با ارائه آخرین دستاوردهای خود در زمینه صنعت هوایی در فضای نمایشگاهی ۶۰۰۰ مترمربع در جزیره کیش از سه شنبه ۲۲ آذر آغار به کار کرده تا جمعه ۲۵ آذر ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا