فناوری اطلاعات

زمان تاخیر در شبکه اینترنت 30 درصد کاهش یافته است

وزیر ارتباطات گفت: دو ماهی است که زمان تاخیر در شبکه اینترنت 30 درصد کاهش یافته است و هر روز برای ارتقاء کیفیت شبکه تلاش می کنیم.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در آینده نزدیک آزمایش کپسول زیستی را داریم و تست های زیرمداری نسل جدید کپسول های زیستی که توسط متخصصین کشور ساخته شده است را خواهیم داشت و این مسیر را تا رسیدن به مرحله زیست در فضا ان شاءالله طی می کنیم و کار سختی است و باید زودتر شروع می کردیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رییس جمهور مهلت دو ماهه برای بررسی کیفیت اینترنت دادند؟ گفت: مهلت دو ماهه نبود. کمیته ای برای بررسی اینترنت در شورای عالی فضای مجازی تشکیل و جلسات متعددی برگزار و دلایلی استخراج شد. بعضی از دلایل تاریخی است و بارها گفتم که برخی از زیر ساخت های شبکه سرمایه گذاری لازم در گذشته در موردش انجام نشده است. راهکارهای کوتاه مدتی هم توسط کمیته و همکارانم پیشنهاد شد و ما اعمال کردیم. در نتیجه اقدامات صورت گرفته توسط همکارانم در دو ماه گذشته زمان تاخیر در شبکه حدود 30 درصد کاهش یافته است. ما به صورت روزانه برای ارتقای کیفیت شبکه تلاش می کنیم.

زارع پور ادامه داد: همچنین برای افزایش کیفیت و سرعت اینترنت ثابت پروژه بزرگ فیبر نوری منازل و کسب و کارها را شروع کرده ایم. هفته پیش نیز در کازرون و در یک مدرسه و یک اداره و منزل یک خانوده شهید آیین افتتاح پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها برگزار و تست سرعت انجام گرفت و سرعت هایی که به مردم ارایه شد حدود 950 مگابیت بر ثانیه یعنی 80 برابر میانگین سرعت اینترنت ثابت در کشور بود. ما برای ارتقای کیفیت و سرعت اینترنت کارهای زیرساختی را در دستور کار داریم.

وی درپاسخ به سوالی آینده اینترنت ماهواره ای در کشور گفت: در مورد اینترنت ماهواره ای قبلا هم گفتم که ما به هر فراهم کننده اینترنت ماهواره ای که قواعد جمهوری اسلامی را رعایت کند خوش آمد می گوییم و دستش را می فشاریم و این مسیر هم دنبال می کنیم.

وزیر ارتباطات افزود: ما قواعد سرزمینی کشورمان را سال 1400 تصویب کردیم و به اپراتورهای اینترنت ماهواره ای اعلام و ابلاغ کردیم و در کمیسیون تنظیم مقررات جهانی اتحادیه جهانی مخابرات پرونده ای باز کردیم و مصوب شد که ارایه دهنده خدمات ماهواره ای برای خدمات در ایران باید ضوابط ایران را رعایت کند و مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس هم در مصاحبه ای اعلام کرد که نامه ایران را دریافت کرده است.

وزیر ارتباطات در ادامه درباره احتمال افزایش قیمت بسته های اینترنت با تاکید بر اینکه فعلا برنامه ای برای گران کردن بسته‌های اینترنت همراه نداریم گفت: البته اپراتورهای بخش خصوصی مشکلات جدی برای توسعه شبکه دارند و درآمد آنها برای توسعه شبکه تکافو نمی کند و باید چاره ای برای این موضوع کرد ولی در هر حال اگر اپراتورهای بخش خصوصی بخواهند افزایش قیمت بدهند، باید از کمیسیون تنظیم مقررات مجوز دریافت کنند.

وزیر ارتباطات درباره اتفاقاتی که در غزه در حال وقوع است نیز گفت: این جنایت هولناکی که برخلاف همه حقوق بین الملل اتفاق افتاد بسیار منزجر کننده‌ بود و واقعاً من تعجب می‌کنم چگونه مجامع بین‌المللی ساکت نشسته اند و در مقابل این جنایت هولناک موضع عملیاتی نمی‌گیرند.

وی افزود: توصیه به آرامش در حالی که هر روز هر ثانیه چندین کودک و چندین خانواده شهید و عزادار می‌شوند به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و ما انتظار داریم از مجامع بین المللی این که به صورت جدی به این موضوع ورود کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا