فناوری اطلاعات

انجام بیش از ۷ میلیارد تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: دولت به مثابه پلتفرم، با الهام از کسب و کارهای پلتفرمی دیجیتال و آنلاین بوجود آماده و آینده حکمرانی را شکل خواهد شد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، محمد خوانساری-معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران- در دهمین جشنواره فناوری اطلاعات، تاکید کرد: تفکر پلتفرمی الگوی قابل استفاده در همه کسب‌وکارها بوده و ارزش‌های چندبرابری ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: دولت پلتفرمی هوشمند، تلاش می‌کند خدمات عمومی دولت را با استفاده از ابزارهای فناورانه و با اتخاذ رویکردهای باز و با اتکاء به توان بخش خصوصی، به مراتب روان‌تر، ارزان‌تر و هوشمندانه‌تر به مردم ارائه کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که در ایران هم این تفکر چند سالی است که علیرغم برخی مقاومت‌ها در بدنه دولت که به دلیل ناآشنایی با مزایای آن بوده، آغاز شده، تاکید کرد: پنجره واحد مدیریت زمین، درگاه ملی مجوزها و سامانه رضایت‌سنجی کارکنان دولت از جمله تجربیات دولت پلتفرمی است که در ایران پیاده شده است که متولی اصلی دستگاه‌های دیگری هستند و سازمان مسوولیت پیاده‌سازی زیرساخت را برعهده دارد.

خوانساری با اشاره به زیرساخت‌های لازم برای دستیابی به دولت پلتفرمی گفت: پنجره ملی دولت هوشمند، مرکز ملی تبادلات اطلاعات کشور، سرویس‌های پایه عمومی و دولتی، نظیر سرویس‌های استعلامی و سامانه پیام ایران و خدمات امنیت و همچنین ارایه خدمات و پلتفرم‌های مورد نیاز دولت بر بستر فناوری رایانش ابری از جمله زیرساخت‌های مورد نیاز داشتن یک دولت پلتفرمی محسوب می‌شود.

براساس اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، وی ادامه داد: باز بودن، داده محور بودن، تمرکز بر توانمندسازی مردم و تمرکز بر ساده‌سازی از جمله خصوصیات ذاتی دولت پلتفرمی هوشمند محسوب می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به عملکرد مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) تصریح کرد: سال ۱۴۰۰، حدود 1300 خدمت از سوی ۶۷ دستگاه روی این مرکز به متقاضیان ارایه می‌شد که تعداد کل تراکنش‌ها به دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون عدد رسیده بود، در حالی که این عدد در دی ماه سال جاری حدود به2500 خدمت از سوی ۹۱ دستگاه رسید که تعداد کل تراکنش‌ها از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه به حدود ۷ میلیارد و ۳۴۰ میلیون عدد رسیده است.

این گزارش حاکی است، جشنواره فناوری اطلاعات، رویدادی یک روزه است که در آن افراد سر شناس در حوزه فناوری اطلاعات تجربیات و داستان موفقیت و شکست های خود را در قالب سخنرانی های کوتاه برای مخاطبین به اشتراک می‌گذارند. همچنین در حاشیه این رویداد، پنل های تخصصی استارتاپ های موفق و شکست خورده برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا