فناوری اطلاعات

احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم در پیام رسان های داخلی را ندارد

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه به هیچ وجه احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم در پیام رسان های داخلی را ندارد، گفت: بر اساس فتوای مقام معظم رهبری، اطلاعات مردم در فضای مجازی و پیامرسان ها، حریم خصوصی آنها محسوب می شود و ایشان تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام‌رسان‌های داخلی را «حرام شرعی» دانسته اند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (چهارشنبه) در حاشیه برگزاری جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس فتوای مقام معظم رهبری، تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام‌رسان‌های داخلی «حرام شرعی» است. وزارت ارتباطات هم بر اساس قوانین و مقررات کشور و ضوابطی که در این زمینه وضع کرده است بر حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در پیام رسانها نظارت دارد.

وی افزود: به هیچ وجه احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم در پیام رسان های داخلی را ندارد و اطلاعات مردم در پیام رسانهای داخلی مشمول اصل 25 قانون اساسی است و خیال مردم راحت باشد.

زارع پور با اشاره به رونمایی رسمی از اتصال متقابل پیام رسان های بومی در روز گذشته، تصریح کرد: دیروز به شکل رسمی اتصال متقابل پیام رسان های ایرانی رونمایی شد که در فاز نخست چهار پیام رسان ایتا، بله، گپ و آیگپ به این طرح پیوستند و مردم عزیزمان از این پس برای ارتباط با هموطنان عزیز دیگر نیاز به نصب انواع پیامرسان های ایرانی را ندارند و هر پیام رسانی که مردم عزیزمان بر اساس سلیقه خود دوست دارند، می توانند روی گوشی خود نصب کنند و با بقیه پیامرسان های داخلی در ارتباط باشند.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: در فاز نخست، ارسال پیام و فایل پیش بینی شده و در گام های بعدی امکان تشکیل گروه بین کاربران پیام رسان های مختلف و تماس صوتی و تصویری نیز پیش بینی شده است.

وی با اشاره به شبهاتی که از دیروز مبنی بر اینکه اتصال متقابل پیام رسان ها باعث از بین رفتن رقابت و مزیت آنها می شود، توضیح داد: این کار باعث رقابت بیشتر میان پیام رسان ها می شود که بتوانند سهم بیشتری از بازار را بگیرند چراکه امکانات آنها با یکدیگر متفاوت است و این مسیری است که در دنیا نیز دنبال می شود.

زارع پور با اشاره به وضع قانون DMA در اتحادیه اروپا تصریح کرد: اتحادیه اروپا، قانون بازار دیجیتال را وضع کرده که روح آن قانون رفع انحصار تمام پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی فعال در اروپاست و از ابتدای سال 2024 اجباری می شود که بر اساس آن تمام پیامرسان ها و شبکه های اجتماعی فعال در اروپا موظف به برقراری اینترکانکشن هستند و یعنی یک پیامرسانی که حتی هزار کاربر داشته باشد باید به پیام رسان هایی چون واتساپ و تلگرام اتصال متقابل داشته باشد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در این قانون جرایم سختی برای عدم اجرای برقراری اتصال متقابل وضع شده و این جهت گیری در همه کشورهای دنیا دنبال می شود، گفت: این مایه افتخار است که در جمهوری اسلامی ایران با تلاش متخصصان و نخبگان و شرکت هایی که در پیامرسان های داخلی مشغول به فعالیت هستند، با راهبری سازمان فناوری اطلاعات اتصال متقابل پیام رسان های ایرانی انجام شد و مردم عزیزمان می توانند از این قابلیت جدید استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا