تکنولوژی

TSMC با ارزش‌ترین شرکت تراشه سازی دنیا شد

بر اساس گزارش‌های جدید اخیراً شرکت TSMC توانسته با عبور از کمپانی انویدیا به صدر جدول با ارزش‌ترین شرکت‌های تراشه‌سازی دنیا صعود کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از شهر سخت افزار؛ شرکت TSMC به تازگی چیزی در حدود 619 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است و از این رو توانسته از کمپانی 591 میلیارد دلاری NVIDIA در صنعت نیمه‌هادی پیشی بگیرد. این کمپانی تایوانی با ارزش بازار 619 میلیارد دلاری خود از شرکت چینی Tencent عبور کرده و افزون‌بر با ارزش‌ترین شرکت نیمه‌هادی جهان، عنوانی با ارزش‌ترین شرکت آسیایی را نیز به دست آورده است. هم‌اکنون کمپانی TSMC جایگاه هشتم را در لیست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان نیز از آن خود کرده است.

یکی از مدیران اجرایی شرکت TSMC مدعی شد درآمد شرکت در سال 2022 حداقل 25 درصد بیشتر از درآمد 57 میلیارد دلاری سال گذشته خواهد بود. این کمپانی به امید افزایش ظرفیت فناوری ساخت 5 نانومتری (N5) خود در سال جاری هزینه‌های مصرفی خود را از 40 میلیارد دلار به 44 میلیارد دلار افزایش داده است و در کنار آن فناوری ساخت 3 نانومتری خود را نیز برای نسل بعد آماده می‌کند.

در نظر داشته باشید هزینه مصرفی TSMC در سال 2021 کمتر از 30 میلیارد دلار بود؛ پس می‌توان نتیجه گرفت این کمپانی تایوانی در سال 2022 روی فناوری ساخت جدید خود سرمایه‌گذاری کرده است.

اگر خبرهای حوزه‌ی سخت افزار را دنبال کرده باشید احتمالاً مطلع هستید شرکت TSMC مسئولیت تولید محصولات جدید AMD و NVIDIA را با فناوری ساخت 5 نانومتری خود بر عهده دارد. افزون بر این، نسل اول از کارت‌های گرافیک ARC Alchemist اینتل نیز با فناوری ساخت 6 نانومتری شرکت مزبور تولید خواهند شد.

البته شرکت اینتل نیز برنامه دارد تا سال 2025 و 2026 جایگاه خود را از TSMC پس بگیرد و به صدر جدول با ارزش‌ترین شرکت‌های نیمه‌هادی بازگردد. اما اینکه شرکت اینتل می‌تواند در چند سال پیش‌رو عقب‌افتادگی‌های خود را جبران کند و به جایگاه اول بازگردد هنوز بسیار مبهم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا